Tour de San Luis

W dniach 23-28 stycznia odbędzie się kolejny po Vuelta al Táchira wyścig etapowy na terenie Ameryki Południowej. Mowa tu o argentyńskiej imprezie Tour de San Luis.

Tour de San Luis rozpocznie się dziś niespełna 4-kilometrowym, płaskim prologiem.

Lista startowa jest bardzo interesująca. Przede wszystkim na starcie ujrzymy jedną grupę Pro Touru :arrow_right: Saunier Duval, która przyjechała w mocnym składzie :arrow_right: Rubén Lobato, Manuele Mori, Ricardo Ricco, Guido Trentin, a liderować ekipie powinien duet Gilberto Simoni - José Ángel Gómez Marchante. Dla Gibo będzie to pierwszy etap przygotowań do Giro d’Italia. Zaś głównym celem Gómeza Marchante w tym sezonie jest Vuelta.

Ciekawie wygląda także skład innej hiszpańskiej ekipy, Relax-GAM :arrow_right: Jan Hruška, Nacor Burgos, Ángel Vallejo, Mario Desarraga, Daniel Moreno. Dla mnie jednak zdecydowanie najistotniejszym zawodnikiem w tejże grupie (jak i całym wyścigu) jest Francisco Mancebo, który powraca po (miejmy nadzieję niesłusznej) półrocznej dyskwalifikacji. Zobaczymy więc, w jakiej formie znajduje się aktualnie Paco i czy nie zatracił zbytnio swych umiejętności jazdy w górach (pewnie już wkrótce powróci do wysokiej dyspozycji :wink: ).

Pozostałe ekipy to przede wszystkim kilka argentyńskich, liczne reprezentacje krajów Ameryki Łacińskiej, a także drużyny z Europy, głównie reprezentacyjne (np. Hiszpania z Carlosem Castano i Santosem Gonzálezem).

Liczę, że Paco powalczy o wysokie miejsce w generalce, może o sukces etapowy :wink: Zdaję sobie jednak sprawę, że w styczniu nigdy nie prezentował on jakiejś wspaniałej formy, więc powiedzmy pierwsza dziesiątka mnie na dzień dzisiejszy satysfakcjonuje :slight_smile: Jak będzie gorzej, trudno, w końcu to dopiero początek sezonu.

Informacje o wyścigu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej wyścigu. Dostępna jest ona w dwóch językach :arrow_right: hiszpańskim ( LINK ) oraz angielskim ( LINK ).
Mapki i profile etapów w dziale Itinerario/Itinerary, zaś lista startowa to Participantes/Riders List.

Na koniec mój okrzyk bojowy w trzech językach :arrow_right: Allez Paco, allez :exclamation: Vamos Paco :exclamation: Paco, do boju :exclamation: Jeszcze może okrzyk w stylu Manolo Saiza :arrow_right: Venga, venga, venga :569: :smiley:

Z tego co przeczytałem na stronie wyścigu (i mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem :smiley: ) to ten wyścig będzie bardzo ważny dla kolarzy z Ameryki Południowej, ponieważ będzie on dla nich kwalifikacją do MŚ 2007 i IO 2008.
Pozdrawiam
Adam

Wyniki :arrow_right:

Prolog (ITT, San Luis) - 3,7 km :arrow_right:

1. Fernando Antogna (ARG) San Luis A 4.10 2. Matías Médici (ARG) Municipalidad 3 de Febrero 0.04 3. Martín Garrido (ARG) Duja-Tavira 0.08 4. Jorge Giacinti (ARG) Lider 0.09 5. Daniel Moreno (ESP) Relax-GAM 6. Walter Pérez (ARG) San Luis A 0.13 7. Francisco Mancebo (ESP) Relax-GAM 8. Ángel Darío Colla (ARG) San Luis A 9. Diego Simeani (ARG) Entre Ríos Telefónicos 0.14 10. Francisco Cabrera (CHI) Lider
Bardzo udany początek comebacku w wykonaniu Paco, Gibo był 53-ci (+ 26 sekund), a Gómez Marchante 105-ty (+ 36 sekund).

  1. etap (San Luis - Villa Mercedes) - 170 km :arrow_right:

1. Ángel Darío Colla (ARG) San Luis A 3.43.29 (45.9 km/h) 2. Fabio Masotti (ITA) Italia B 3. Martín Garrido (ARG) Duja-Tavira 4. Manuele Mori (ITA) Saunier Duval 5. Facundo Bassi (ARG) Pueblo de la Paz Rodado Nene 6. Cristiano Fumagalli (ITA) Parolín 7. Bernardo Riccio (ITA) Parolín 8. Alejandro A. Borrajo (ARG) Cola-Vita 9. Gastón Corsaro (ARG) Pueblo de la Paz Rodado Nene 10. Jorge Montenegro (ARG) San Luis B
Mancebo przyjechał do mety w 51-osobowym peletonie, grupa Simoniego straciła 3.35 minut, zaś Gómeza Marchante ponad 24 minuty. Liderzy Saunier Duval więc się nie popisali…

Klasyfikacja generalna po 1. etapie :arrow_right:

1. Fernando Antogna (ARG) San Luis A 3.47.39 2. Ángel Darío Colla (ARG) San Luis A 3. Martín Garrido (ARG) Duja-Tavira 0.04 4. Matías Médici (ARG) Municipalidad 3 de Febrero 5. Jorge Giacinti (ARG) Lider 0.09 6. Walter Pérez (ARG) San Luis A 0.13 7. Mauro A. Richeze (ARG) Argentina U23 8. Diego Simeani (ARG) Entre Ríos Telefónicos 0.14 9. Sebastián Donadio (ARG) Acoba Bragado 10. Federico Pagani (ARG) Argentina U23
Coś mi nie gra z Paco, wg mnie powinien mieć 13 sekund straty do lidera, a wszędzie podają, że ma 23 sekundy i jest 23-ci w generalce…

To mój 1000. post :exclamation: :509:

może to jakieś bonifikaty, lotne premie nieco zmieniły klasyfikację. :unamused:

  1. etap (San Luis - Quines) - 170 km :arrow_right:

1. Fernando Antogna (ARG) San Luis A 3.55.19 2. Armando Borrajo (ARG) San Luis B 3. Diego Simeani (ARG) Entre Ríos Telefónicos 4. Giairo Ermeti (ITA) Italia A 5. Federico Pagani (ARG) Argentina U23 6. Jorge Giacinti (ARG) Lider 7. Francisco Cabrera (CHI) Lider 8. Krassimir Vasilev (BUL) Duja-Tavira 9. Hugo Pratisoli (ARG) Cola-Vita 10. Francisco Mancebo (ESP) Relax-GAM 11. Andrei Sartasov (RUS) Lider
54 sekundy przed peletonem przyjechała 11-osobowa grupka, w której znalazł się Francisco Mancebo :smiley: Najszybciej finiszował lider wyścigu - Fernando Antogna, Paco był dziesiąty. Gibo Simoni dojechał w peletonie, zaś José Ángel Gómez Marchante minął linię mety jako przedostatni zawodnik (+ 2.42 min)…

Klasyfikacja generalna po 2. etapie :arrow_right:

1. Fernando Antogna (ARG) San Luis A 7.42.45 2. Diego Simeani (ARG) Entre Ríos Telefónicos 0.21 3. Jorge Giacinti (ARG) Lider 0.22 4. Federico Pagani (ARG) Argentina U23 0.25 5. Francisco Mancebo (ESP) Relax-GAM 0.36 6. Armando Borrajo (ARG) San Luis B 0.38 7. Giairo Ermeti (ITA) Italia A 0.39 8. Krassimir Vasilev (BUL) Duja-Tavira 0.43 9. Angel Darío Colla (ARG) San Luis A 1.07 10. Martín Garrido (ARG) Duja-Tavira 1.08
Argentyńczycy na czele, na pozycji lidera umocnił się Fernando Antogna. Najwyżej sklasyfikowanym obcokrajowcem ku mej wielkiej radości jest Mancebo :exclamation: :slight_smile: Powiem szczerze, że Paco zrobił mi spory apetyt na podium, a nawet na sukces w generalce :wink:

Od dziś wyścig wkracza w góry. Ta decydująca faza wyścigu rozpocznie się od etapu prawdy - górskiej czasówki na dystansie 11 km. Będzie to pierwszy poważny sprawdzian formy Paco w tym sezonie. Mam nadzieję, że Paco wykręci bardzo dobry czas :wink:

Sprawdziłem różnice czasowe po poszczególnych etapach dla dwójki Antogna - Mancebo. Wg tego, co zanotowałem, po prologu Argentyńczyk miał 13 sekund przewagi, a po pierwszym etapie ta różnica się nie zmieniła. Na drugim etapie Antogna wygrał, więc zarobił 10 sekund bonifikaty, w dodatku był najszybszy na jednej z lotnych premii, więc zyskał jeszcze 3 sekundy. Dodając 13 do 13, otrzymujemy 26 :bulb: Więc teoretycznie to tyle właśnie sekund straty powinien mieć Paco do Antogni. Ale ma 36… Wygląda to tak, jakby Paco dostał 10-sekundową karę czasową na którymś z etapów, nie wiadomo tylko za co konkretnie… Mimo to, Paco ma nadal spore szanse na odegranie pierwszoplanowej roli w Tour de San Luis :exclamation: :slight_smile: Allez :exclamation:

Od dziś wyścig wkracza w góry. Ta decydująca faza wyścigu rozpocznie się od etapu prawdy - górskiej czasówki na dystansie 11 km. Będzie to pierwszy poważny sprawdzian formy Paco w tym sezonie. Mam nadzieję, że Paco wykręci bardzo dobry czas

Własnie o te góry miałem zapytać :slight_smile: . Skoro juz mam odpowiedź :wink: , to pozwolę sobie wygłosić swoją opinię: wygląda na to, że Mancebo jest w formie, a to jeden z najlepszych obecnie górali. Myślę więc, że szanse na podium i na zwycięstwo ma jak najbardziej realne.

Ja myślę że paco w górach będzie rozdawał karty a na górskiej czasówce będzie 1 !

  1. etap (La Punta - Mirador, ITT) :arrow_right:

1. Jorge Giacinti (ARG) Lider Presto 23.38 2. Gabriel Brizuela (ARG) Policia Federal 0.26 3. Matías Médici (ARG) Municipalidad 3 de Febrero 0.36 4. Francisco Mancebo (ESP) Relax-GAM 0.41 5. Andrei Sartassov (RUS) Lider Presto 0.48 6. Xavier Tondo (ESP) Madre Patria 0.49 7. Gregorio Ladino (COL) Tecos Trek 0.51 8. Fernando Antogna (ARG) San Luis A 0.59 9. Héberth Gutiérrez (COL) Tecos Trek 1.10 10. Krassimir Vasiliev (BUL) Duja-Tavira 1.11
Paco nie wygrał, ale mimo to zaprezentował się bardzo korzystnie, co dobrze wróży na 2 kolejne etapy :slight_smile: Simoni miał 23. czas (+ 1.50 min), a Gómez Marchante 35-ty (+ 2.38 min).

Klasyfikacja generalna po 3. etapie :arrow_right:

1. Jorge Giacinti (ARG) Lider Presto 8.06.45 2. Fernando Antogna (ARG) San Luis A 0.37 3. Francisco Mancebo (ESP) Relax-GAM 0.55 4. Matías Médici (ARG) Municipalidad 3 de Febrero 1.25 5. Gabriel Brizuela (ARG) Policia Federal 1.31 6. Federico Pagani (ARG) Argentina U23 1.36 7. Krassimir Vasiliev (BUL) Duja-Tavira 1.38 8. Diego Simeani (ARG) Entre RiosTelefonicos 2.10 9. Giairo Ermeti (ITA) Italia A 2.13 10. Juan Llaneras (ESP) Madre Patria 2.17
Zmiana na pozycji lidera. Fernando Antognię w tej roli zastąpił zwycięzca górskiej jazdy na czas, Jorge Giacinti. Mancebo wskoczył już na podium generalki, a z pewnością może powalczyć o wyższą lokatę :wink: Na 4. miejsce w GC awansował Matías Médici, 9. kolarz MŚ 2005 w jeździe na czas (jest to zresztą jego specjalność).

Dziś pierwszy z dwóch górskich etapów, kończących wyścig. Etap czwarty będzie tym ciekawszy (przynajmniej, patrząc na profil), że kończy się podjazdem. Dla Paco będzie to pierwszy tak trudny etap od 7 miesięcy (gdy jechał w Dauphiné Libéré). Ma szanse na objęcie prowadzenia w imprezie. Na pewno jest w stanie tego dokonać. Mobilizację powinien do tego mieć, bo ma wiele do udowodnienia w światku kolarskim. Pudło jak na razie jest. Czekam na więcej, aczkolwiek obecny układ satysfakcjonuje mnie :wink:

Venga Paco :exclamation: :smiley:

Tour de San Luis wyniki 4 etapu
Etap 4 - 27 stycznia: La Toma - Merlo

1 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 3.39.14
2 Juan Pablo Magallanes Aranda (Mex) Tecos Trek
3 Martin Garrido (Arg) Duja Tavira
4 Gaston Corsaro (Arg) Pueblo de la Paz Rodados Nene
5 Angelo Ciccone (Ita) Italia B
6 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval
7 Jorge Giacinti (Arg) Lider Presto
8 Francisco Mancebo Pérez (Spa) Relax-GAM
9 Daniel Moreno Fernández (Spa) Relax-GAM
10 Heberth Gutiérrez García (Col) Tecos Trek
11 Gonzalo Tagliabue (Uru) Uruguay
12 Krassimir Vassiliev (Bul) Duja Tavira
13 Nacor Burgos (Spa) Relax-GAM
14 Mauro Richeze (Arg) Argentina U23
15 Fausto Marcelino Esparza Munoz (Mex) Tecos Trek

i klasyfikacja generalna po 4 etapach
Klasyfikacja generalna po 4 etapach

1 Jorge Giacinti (Arg) Lider Presto 11.45.59
2 Fernando Antogna (Arg) San Luis A 0.37
3 Francisco Mancebo (Esp) Relax-GAM 0.55
4 Matias Medici (Arg) Municipalidad 3 de Febrero 1.25
5 Gabriel Brizuela (Arg) Policia Federal 1.31
6 Federico Pagani (Arg) Argentina U23 1.36
7 Krassimir Vasiliev (Bul) Duja-Tavira 1.38
8 Diego Simeani (Arg) Entre RiosTelefonicos 2.10
9 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 2.11
10 Giairo Ermeti (Ita) Italia A 2.13
11 Martin Garrido (Arg) Duja Tavira 2.16
12 Juan Llaneras Rosello (Spa) Madre Patria 2.17

Wbrew temu, co można było stwierdzić na podstawie profilu, 4. etap nie przyniósł większych zmian w klasyfikacji generalnej i niewątpliwie jest to z tego względu spore zaskoczenie i minus (przynajmniej dla mnie). Najszybciej z licznego peletonu finiszował Włoch Riccardo Ricco’, kolarz grupy Saunier Duval. Jako ósmy linię mety minął zaś Francisco Mancebo. Wszyscy pozostali zawodnicy, istotni w tym wyścigu także znaleźli się w dużej grupie, w tym lider wyścigu - Jorge Giacinti.

Jak już wspomniałem, w generalce bez zmian, wobec tego Paco nadal pozostaje na 3. miejscu. Nie mam pewności, czy będzie chciał walczyć o końcowe zwycięstwo, ale nadal jest chyba taka możliwość.

Ostatni, 5. etap Tour de San Luis, teoretycznie wygląda na odcinek górski, kończący się ponad 20-kilometrowym zjazdem. Jednak po wynikach etapu czwartego można mieć pewne wątpliwości, czy aby na pewno dojdzie jeszcze do walki o sukces w klasyfikacji generalnej. Jak dla mnie, obecnie w niej zajmowane przez Paco 3. miejsce jest bardzo obiecującym rezultatem (obiecującym na dalszą część sezonu), może być jednak jeszcze lepiej :wink: Vamos Paco :exclamation: :smiley:

do walki zawsze dojdzie :wink: , góry trochę małe , zobaczymy na etapie który się kończy podjazdem

  1. etap (San Luis - San Luis) - 130,2 km :arrow_right:

1. Daniel Moreno (ESP) Relax-GAM 2.54.15 2. Fausto Marcelino Esparza Munoz (MEX) Tecos Trek 3. Diego Simeani (ARG) Entre RiosTelefonicos 4. Krassimir Vassiliev (BUL) Duja-Tavira 5. Gabriel Brizuela (ARG) Policia Federal 6. Juan Esteban Curuchet (ARG) San Luis A 7. Xavier Tondo (ESP) Madre Patria 8. Fabio Masotti (ITA) Italia B 0.23 9. Daniel Oss (ITA) Italia A 10. Dario Benenati (ITA) Italia B
Sytuacja identyczna jak podczas poprzedniego etapu, tzn. mimo górskiego profilu, nie było większych przetasowań na czołowych pozycjach. 23 sekundy przed peletonem linię mety minęła siódemka zawodników, a ze zwycięstwa etapowego mógł się cieszyć kolarz grupy Relax-GAM, mianowicie Daniel Moreno (niestety, nie Mancebo). Dla formalności Paco był 22-gi.

Końcowa klasyfikacja generalna :arrow_right:

1. Jorge Giacinti (ARG) Lider 14.40.37 2. Fernando Antogna (ARG) San Luis A 0.37 3. Francisco Mancebo (ESP) Relax-GAM 0.55 4. Gabriel Brizuela (ARG) Cola-Vita 1.08 5. Krassimir Vasilev (BUL) Duja-Tavira 1.12 6. Matías Médici (ARG) Municipalidad 3 de Febrero 1.25 7. Federico Pagani (ARG) Argentina U23 1.36 8. Diego Simeani (ARG) Entre Ríos Telefónicos 1.41 9. Riccardo Ricco' (ITA) Saunier Duval 2.11 10. Giairo Ermeti (ITA) Italia A 2.13 11. Martín Garrido (ARG) Duja-Tavira 2.16 12. Joan Llaneras (ESP) Spain Selection 2.17 13. Héberth Gutiérrez (COL) Tecos Trek 2.23 14. Fausto Marcelino Esparza Munoz (MEX) Tecos Trek 15. Juan Esteban Curuchet (ARG) San Luis A 2.24 16. Jorge Montenegro (ARG) San Luis B 2.27 17. Daniel Moreno (ESP) Relax-GAM 2.32 18. Daniel Petrov (BUL) Duja-Tavira 2.40 19. Manuele Mori (ITA) Saunier Duval 2.50 20. Jan Hruška (CZE) Relax-GAM 3.01
Tour de San Luis zakończył się sukcesem Jorge Giacinti’ego. Na 2. miejscu wyścig ukończył kilkudniowy lider, Fernando Antogna, a na trzecim Francisco Mancebo, co mnie bardzo cieszy :wink: Przed wyścigiem liczyłem, że Paco uplasuje się w pierwszej dziesiątce, a skończyło się na generalnym podium :slight_smile: Mimo to, mam pewien niedosyt, bo była chyba szansa nawet i na zwycięstwo, ale tak jak już wcześniej pisałem, jest to wspaniały prognostyk przed dalszą częścią sezonu, w której (jak przypuszczam) najważniejszym startem powinna być wrześniowa Vuelta. Brawo Paco :exclamation: Oby tak dalej :exclamation: Vamos Paco :exclamation: :smiley: