Amstel Gold Race

Choć nie jest jednym z Monumentalnych Klasyków, AGR jest jedną z najciekawszych i najtrudniejszych jednodniówek w kolarskim sezonie.

Ten stosunkowo młody, bo rozgrywany dopiero od 1966 roku wyścig, cechują kręte, wyboiste drogi, ok. 30 podjazdów i fakt, że na blisko 260km trasie nie ma praktycznie ani jednego kilometra płaskiego.

Od 2003 roku wyścig kończy podjazd Cauberg, który tego dnia wcześniej kolarze przejeżdżają 2 razy. To krótkie wzniesienie o nachyleniu sięgającym 12% zwykle bywa rozstrzygjące. Jednak to zwykle wcześniej, na Eyserbosweg, 20km przed metą formuje się 15-20 osobowa czołówka, która walczy o triumf w AGR.

Faworyci:

Tak jak Flandria albo Paryż-Roubaix są skrojone dla Boonena lub Cancellary, tak w przypadku Ardeńskich Klasyków, nie sposób nie zgodzić się, że największymi kandydatami do zwycięstwa w AGR są Damiano “Mały Książę” Cunego i Alejandro “Piti” Valverde. Ich zdolności do jazdy w górach w połączeniu z umięjętnością finiszu z małej grupki, stanowią niemal idealną mieszankę, by wygrać taki Klasyk ja AGR.

No cóż, może zamiast kolejnej analizy szans poszczególnych zawodników, zabawię się w “gwiazdkowanie” :stuck_out_tongue: . Oto moje gwiazdki:

***** - Damiano Cunego, Alejandro Valverde

**** - Frank Schleck, Davide Rebbelin, Joaquin Rodriguez

*** - Samuel Sanchez, Vincenzo Nibali, Robert Gesink, Cadel Evans, Phillipe Gilbert, Thomas Dekker, Christian Pfanberger, Fabian Wegmann, Andy Schleck, Michele Scarponi

** - Nocentini, Uran, Casar, Kreuziger, Chavanel, Freire, Gerdemann, Kroon, Sastre, Monfort, Iwanow,

* - Gasparotto, Roche, Elmiger, Barredo, Pineau, Deignan, Gerrans, Rogers,

Chciałbym zwrócić uwagę kolegów na młodego Belga, Jana Bakelantsa, który wygrał już L-B-L juniorów i Tour de L’Avenir. Jest w tym momencie największą nadzieją kolarstwa w Belgii w ogóle.

Evans startuje? Ja życzę zwycięstwa Flechy lub Rebellinowi :slight_smile: Jestem też ciekaw co pokaże Joaquin Rodriguez.

Myślałem, że Rebellin nie startuje… Mam nadzieję, że wygra Cunego :wink:

Ja stawiam na Franka Schlecka. Lecz Valverde i chyba przede wszystkim mocny w ostatnich tygodniach Cunego powinni być bardzo groźni.

Ciekawe jak Carlos Sastre wypadnie :stuck_out_tongue:

Sporo zamieszania ze startem Kirchena. Sam mówił, że nie pojedzie w AGR i na oficjalnej stronie wyścigu nie ma go w składzie Columbii. Jednak portal velonews.com donosi, że wczoraj(17.04.09), podczas przedstartowej konferencji szefowie zespołu pinformowali, że jednak Luksemburczyk wystartuje. Chyba sami nie wiedzą jeszcze :wink:

może zwycięstwo podniosłoby morale Valverde. jak zawsze jemu kibicuje.

Stawiam na Valverde. No i pewnie jak zawsze Rebellin będzie wysoko.

Tak zgadzam się valverde może wygrać Amstel Gold Race jak również Cunego ponieważ są oni klasykowcami ale nie zapominajmy o innych jest Sanchez,Kolobnev,Chavanel,A.Schleck,Gesink,Van Sumeren,Flecha,Rebellin,Kirchen itd jestem zdania że finisz rostrzygnie się z 5 może 8 osobowej grupy

O i widze Olga się pojawiła witamy spowrotem :slight_smile:

Może zobaczymy coś takiego jak w Varese w 2008r.

dzień dobry. :wink:

a poza tym jakoś mało osób stawia na cunego. ;>

Damiano wygra Amstel :mrgreen:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .

nie wygra.

valverde jest zmotywowany. i schleck. :wink:

Motywacja, to nie wszystko :stuck_out_tongue: Ale w typerze stawiałem, że Schleck będzie 2, a Valverde 3 :wink: Do tej trójki może dołączyć też Rebellin (nie wiedziałem, że startuje) :mrgreen:

Frank Schleck właśnie leżał w kraksie. Niby nic wielkiego ale ma stratę do peletonu musi gonić. Tzn. gonią za niego pomocnicy z Saxo a on się wiezie.

Nie za dobrze, straci siły… Oby Damiano wygrał :stuck_out_tongue:

Teraz to nieźle przywalił,to było widać ,cały czas miał Pecha ,sądzę że Frank może nie wystartuje W Tdf

E tam do touru to jeszcze szmat czasu przecież nawet nie wiadomo co mu się stało więc po co wyciągać takie wnioski :wink: .

Mimo wszystko zwycięstwo Iwanowa, choć zasłużone, jednak nieco niespodziewane. Tak, tak wiem…bywał już nieraz wysoko w AGR, no ale mało kto go brał pod uwagę jako kandydata do triumfu. Pierwsza dziesiątka - owszem, ale nie zwycięstwo.

Sam Cauberg był dla mnie kuriozalny. Po co Lotto goniło od 20km przed metą, kasujac prawie ucieczkę, jeśli nagle u podnóża górki wszyscy, prócz Gilberta wycofują się wgłąb peletoniku?

A pozostali zachowują się jakby jechali w grupetto? Szachowali się? Nie było już na to czasu.

Bezsilność? Wątpię, by żaden z faworytów nie miał tyle siły by dogonić trójkę. Dziwna sprawa.

Tym bardziej ciesze się, że Iwanow utarł nosa pozostałym. Całą wiosnę pracował dla Pozzato. To niech teraz ma nagrodę.

Bardzo sie ciesze, ze wygral Iwanow. Dobry kolarz, swietny pomocnik na wlasciwie kazdy typ wyscigu.

Niespodzianka, ale fajnie, że wygrał Iwanow :wink: Lubię Go :wink: Cunego niezłe 5 miejsce…