Amstel Gold Race

Już w niedzielę kolejne kolarskie święto - klasyk Amstel Gold Race. Tym razem kończymy z brukami Belgii, a wkraczamy do Holandii z jej trudnościami. Tym razem muszę powiedzieć, że nie mam pojęcia kto mógłby być moim faworytem. Di Luca nie jedzie. Może wreszcie Boogerd. Hmm… chyba będę mu kibicował. A niech wygra. Wreszcie.

A Wy jakie macie spostrzeżenia przed Amstel?

Mysle, ze jest z kilkunastu faworytów do zwyciestwa. Na pewno Rabobank jak zwykle zrobi wszystko by zwyciezyc, ale ja postawie na Paolo Bettiniego.

Ja stawiam na Sinkewitza.

Tak, zdecydowanie Boogerd, zawsze stoi na podium ale od czasu zwycięstwa sprzed kilku lat nie umie powtórzyć wyczynu.
Będę happy jeśli wygra :smiley: . Nieobecnego DiLucę może zastapić Paolini, może ktoś z Gerolsteiner albo QUICK STEP może wejść na podium. Zapowiada się ciekawe ściganie

Szkoda, ze nie ma Di Luci. Boogerd jest w dobrej formie, ale jakos nie moge uwierzyc w niego. Na pewno Bettini, ale ja tam stawiam na Rebellina :slight_smile:

Vino wygra:), jeżeli jedzie:), a jak nie to Rebellin.

moim zdaniem wgra albo Bettini albo Rebellin, sam jestem za Boogerdem, a moim czarnym koniem bedzie Haussler :smiley:

Vinokourow nie jedzie. BTW lista startowa

Myślę, że czarnymi końmi będą Franck Schleck, na niego pewnie pojedzie CSC wraz Kroonen, Kashechkin z Liberty Seguros,
Kessler i Sinkewitz z T-Mobile, Paolo Bettini, Pipo Pozatto z QUICK STEP (ze wskazaniem na Pozatto), Rebellin i Wegmann
z Gerolsteiner, Luca Paolini z Liquigas’u, Thomas Dekker, Michael Boogerd z Rabobanku. To są moim zdaniem faworyci
do znaleziena się na podium. Myślę, że zobaczymy podium włosko-holenderskie.
Ostatecznie obstawiam na podium : Franck Schleck, Luca Paolini, Michael Boogerd.

Przed Amstel Gold Race

W niedzielę po raz 41. obędzie się kolejny klasyk w kalendarzu ProTour - Amstel Gold Race.

W tym roku do pokonania będzie 253.1 km, na których znalazło się 31 podjazdów znajdujących się w najbardziej pagórkowatej prowincji Holandii - Limburgii. Długość każdego z nich waha się od 300 do 2400 m, a średnie nachylenie między 4 a 11.5 procenta. Pierwszy z nich, Maasberg, zlokalizowano już po 11 km, a do najważniejszych należy zaliczyć sześć ostatnich: Gulperbergweg, Kruisberg, Eyserbosweg, Fromberg, Keutenberg i najbardziej z nich znany Cauberg (meta).

W zeszłym sezonie do Caubergu dojechała około 30-osobowa grupa, z której najszybciej podjazd pokonał nieobecny w niedzielę Danilo di Luca, natomiast przed dwoma laty decydująca akcja miała miejsce na czwartej górce od końca - Eyserbosweg, gdzie przewagę zdobyła kilkuosobowa grupka, a wygrał Davide Rebellin.

Ostatnie kilometry z wyścigu będzie można zobaczyć w stacji Eurosport, początek o 15.30.

11 ostatnich podjazdów Amstel:
170,0 km Cauberg
175,2 km Guelhemmerberg
193,8 km Bemelerberg
210,4 km Wolfsberg
215,3 km Loorberg
222,8 km Gulperberg
230,3 km Kruisberg
232,3 km Eyserbosweg
236,1 km Fromberg
241,1 km Keutenberg (1.7 km; 5.7 %).
253,1 km Cauberg (1.3 km; 4.7 %).

Cauberg:
długość: 500 przy 9% (główna część) + ostatnie 800m przy 2.6% (fałszywe wypłaszczenie)
średnie nachylenie: 4.7%
maksymalne nachylenie: 12% (po 600m)
wysokość: 141m
na trasie: 61 km, 170 km i 253.1 km (finisz)

Keutenberg:
długość: 500m przy 12.6% (główna część) + ostanie 1200m przy 3% (fałszywe wypłaszczenie)
średnie nachylenie: 5.7%
maksymalne nachylenie: 22% (po 200m)
wysokość : 167m
na trasie: 241.1 km

Luca Paolini, Paolo Bettini, Filippo Pozzato, Alberto Contador, Andreas Klier, Oscar Freire, Miguel Perdiguero, Stijn Devolder, Igor Astarloa - wg. mnie to murowani faworyci.

stawiam na Stijna Devoldera, chyba że kto inny z Discovery pokusi sie o wygraną (Gusev?)

Ja też obstawiam Discoboys - zwłaszcza Guseva, który tak dobrze jechał na Paryż - Roubaix. Albo ktoś inny, Hincapie byłby faworytem, ale lekko połamany, więc nic z tego. Ogólnie Discovery ma ostatnio pecha, może teraz los się odwróci?

W tegorocznej edycji Piwnego wyścigu trudno wskazać zdecydowanego faworyta. Najbardziej sukces w tym wyścigu należy się Michaelowi Boogerdowi, ale niewykluczone, że wygra któryś z Dekkerów :smiley: Discoboys jak zwykle mocni i w tej grupie na lidera wyglada Gusjew, ewentualnie Devolder. Tak jak Miguel liczę również na Franka Schlecka, ale również na Francisco Mancebo, który jednak nie powinien walczyć w tej fazie sezonu o czołowe lokaty.

Mysle, ze do mety dojedzie niewielka grupa, ok 20 kolarzy. Faworyci zostali juz przez forumowiczow wymienieni:Bettini,Boogerd, Paolini.
Osobiscie nie liczyl bym w takiej koncowce na Schlecka, nie wierze tez w faworytow z Discovery ani T-Mobile.
Forma Rebellina to troche niewiadoma.
Do faworytow dolaczyl bym Sancheza i Wegmanna. Z mocnego Rabobaku w zaleznosci od taktyki walczyc moga oprocz Boogerda takze Dekker i Freire.
Jesli chcielibysmy bardziej skomplikowac sprawe, to mozna poszerzyc to cale grono o kilku czarnych koni, jak Zberg, Lovkvist, Gilbert, Ballan, czy Perdiguero. Z zainteresowaniem bede obserwowal w jakim miejscu w peletonie znajduje sie Vandenbroucke.
Ogolnie wiec zapowiada sie ciekawie:D

Dopiszę jeszcze do grona faworytów Davide Rebellina, a jako kolejnego czarnego konia dam Samuela Sancheza, który do czasówki był liderem Basq Touru :exclamation:

Ja mam swojego na wyścig piwny(Heineken wskazany :wink: bezalkoholowy)czarnego konia Leonardo Bertagnolli się zowie.

Bertagnolli może narozrabiać w czołówce, ale max co osiągnie to chyba pierwsza szóstka 8)

1 Frank Schleck (Lux) Team CSC
2 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
4 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
5 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
6 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
7 Miguel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
8 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Innergetic
9 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
10 Sergey Ivanov (Rus) T-Mobile
(cyclingnews.com)

No i Boogerdowi znów nie udało się wygrać.

No mogłem w ciemno obstawić, że Boogerd będzie na pudle ale nie wygra już tradycyjnie AGR :smiley:
Całe szczeście, że nie wygrał Wesemann… no i wielki sukces CSC :slight_smile:
Tydzień temu Cancellara a dziś Schleck. Ciekawe co pokaże Basso?
Może powtórzy wyczyn Pantaniego z 1998 roku. Liczę na to :smiling_imp: :smiling_imp: :smiling_imp:

Co do moich typów to tylko 2 miejsce zawaliło zamiast Paoliniego wszedł Wesemann :wink: .

A co do wyścigu to fenomenalną formę w ostatnich tygodniach prezentuje Franck. Pomimo upadku w Kraju Basków
nie tracił błysku i zaprezentował się naprawdę super. Na brawa zasługuje Niemiec ze szwajcarskim paszportem, Steffen.
Kilkakrotnie atakował, a na ostatniej sekcji ostro pociągnął. Drugie miejsce to nie byle co jak w “piwnym” wuścigu.
Ostatecznie moim bohaterem jet Michael, on poprostu jest fenomenem tego wyścigu i już dawno zapisał się do historii.
Zajmując trzecie miejsce pokazał, że wiedząć że nie wygra nie załamuje się i ma dlszą chęć walki. Jego gest na mecie mówi wszystko o nim. “Chciałem wygrać, walczyłem ze wszystkich sił, ale Franck i Steffen byli zamocni dla peletonu”
Tak powinien odebrać gest tłum kibiców. Bardzo podoba mi się tryptyk AGR, FW i L-B-L, to są najwspanialsze jak dla mnie
klasyki całego sezonu. Na Walońskiej Strzale i L-B-L będzie o wiele ciekawiej. DiLuca powreóci do ścigania a Vino będzie
bronić tytułu sprzed roku. AMSTEL rozgrzał tylko jak 1 pełne jasne 8)