coraz tańszy karbon

:slight_smile:

Velo z nowymi ramami Authora zeszło poniżej 4 kPLN:
velo.com.pl/www/produkty.php?m=0&d=3&id=1700

Właśnie oglądam tegoroczną ofertę Radona – ramy karbonowe poniżej 3 kPLN:
bike-center.home.pl/product_info … ts_id=1375
bike-center.home.pl/product_info … ts_id=1374

No, jeśli jeszcze Dura-Ace spadnie w cenie, to wydaje się, że można będzie złożyć zupełnie znośny rower za całkiem przyzwoite pieniądze…

Odnosząc sie do ramy Authora, czy ten ‘aerodynamiczny’ profil rury podsiodłowej ma jakiś praktyczny sens? Kilka lat temu Trek robił podobne rzeczy z ramami Madone, ale jakoś się to nie przyjeło.

Rzeczywiście wszystko powoli tanieje i wybór komponentów robi się coraz wiekszy, choćby SRAM Rival lub Ulegra SL.

Pozdrowienia.

Na świecie jest jeszcze taniej. Ramy Pedal Force, podobne dobre, kosztują jeszcze mniej. Najtańszy model to wydatek niecałych 2k.

Z jednej strony wydawałoby się, że jakieś znaczenie kształt tej rury ma, bo w ramach czasowych często to stosują różni producenci.
Jednak z tego co pamietam, kiedyś czytałem coś na temat kształtu przekroju sztycy (chyba na stronie Daniela Marszałka), no i tam był taki wniosek, że najlepsza jest okrągła rurka, a nie jakies dziwne kształty z ogonami. Jednak tutaj może mieć znaczenie to, że za rurą podsiodłową jest bezpośrednio koło, jeśli w ogóle chodzi tu o aerodynamikę.

no dokladnie.
Okragla sztyca jest lepsza od splaszczonej jezeli wezmiemy pod uwage nogi kolarza( powietrze przeplywa wtedy lepiej, jesli badamy sama tylko sztyce - co jest oczywiscie bez sensu, to lepsza jest splaszczona)
Natomiast pionowa rura w rowerze chroni tylne kolo - powietrze zawirowywuje za kazdym elementem roweru, a taka rurka oslania tylnie kolo :slight_smile:

Jeszcze jakby campa zeszla z cenami :slight_smile:

Tylko z tym osłabianiem koła to nie wiem, czy to jest takie jednoznaczne.
No bo jeśli by tak było, to każdy producent by to stosował, a technologia nie jest jakaś nowa, już przed kilku laty nawet sam Author stosował rozwiązanie, czy np. też od Velo Accent w swoich ramach Via Montana. Natomiast ramy renowanych producentów nie zawsze mają te wcięcie, np. Colnago Dream ma chudą okrągłą rurkę.
Ja zauważyłem inny element w ramach na 2008: górna rura nie jest porsta, a jest nieco wygieta, stanowi jakby łuk (np. Bianchi 2008). Author w wyżej linkowanej ramie odchudził rurę przy głowce, co daje podobne wrażenie wizualne. Obaj przywołani producencie w ofercie na 2007 rok mieli zwyczajne proste rury.
Może zabierze głos ktoś, kto się na tym zna? :wink:

no i kazdy producent oslania , tyle ze w rowerach czasowych. W peletonie nie ma to wiekszego sensu.

A rama to nie mam pojecia :smiley: moze sztywnosc, albo wizualny efekt. Pinarello tez ma takie fajowe wygiecia nawet na widelcu:)

Karbon ciągle jest materiałem problematycznym i kupowanie tanich produktów musi wiazać się z ryzykiem. W aktualnym tour-magazin (2/08) jest materiał o kołach karbonowych, warto przeczytać (albo zobaczyć obrazki stopionych obręczy, jak nie znacie niemieckiego). Sam jezdżę na Hyperonach Ultra z karbonowymi obręczami (cena 2500 EUR) i z niepokojem oglądam rowki, jakie wytarły w obręczach bloczki hamulcowe - a są to najdroższe koła w tej kategorii. Nigdy nie kupiłbym taniego karbonu…, wolałbym porządne aluminium…

Wskazana przeze mnie tania rama Radon (2800 PLN) była testowana właśnie we wspomnianym przez Ciebie Tourze (3/2007) i zajęła piąte miejsce wśród 41 badanych.

Argumentacja w stylu: “Kupiłem włoski ‘kultowy’ produkt za 10000 PLN i okazał się szajsem => skoro japońskie, czy niemieckie produkty kosztują 5x mniej, to muszą być pięć razy większym szajsem” przypomina mi stary dowcip o Indianach i Erewaniu…

Napisałem poważny post, mówiący ogólnie o problemach z karbonem (choć sam go używam) nie mówiłem, że ta konkretna rama akurat to “szajs”, nie pisałem też o “bajerach”, ale o normalnym profesjonalnym sprzęcie - uważam Twój post za niepotrzebnie agresywny… :cry:

Nie, mój post nie była agresywny – odniosłeś błędne (nieuzasadnione) wrażenie. Po prostu sugeruję odzielić podział “dobry | zły” od podziału “stosunkowo niedrogi | bardzo drogi” (względnie: “popularny | ‘kultowy’”).

Piszesz o “problemach z karbonem”. IMO nie ma “problemów z karbonem” – po prostu niektórzy stosują karbon niewłaściwie (w pewnych zastosowaniach karbon jest wyśmienity, a do pewnych sie po prostu nie nadaje. Każdy materiał ma swoją specyfikę), albo też pozorami “kultowości”, “ekskluzywności” i wysoką ceną maskują swojej braki technologiczne.

PS. Sam używam ramy etc z karbonu, myślę poważnie o WH-7850-C24-CL.

Zgoda, ale i ja takiego podziału nie proponowałem - póki co, za oknem wyszło słońce, jadę przekręcić stówkę… to najlepsze na emocje

Ja wsiadam na trenażer :wink: Emocje? Emocje to ja mogę mieć w dzień, ale nei nad ranem :wink: Miłej jazdy.