Coś mi trzeszczy. Co to jest?

Kilka dni temu zauwazylem niepokojacy objaw w moim rowerze. Otoz, gdy stawalem na korby cos zaczelo trzeszczec. Wniosek byl jeden - albo korby albo stery. Rower jest praktycznie nowy, kupilem go w kwietniu. Rama lapierre`a, pelna tegoroczna ultegra i ksyriumy elite. Podokrecalem korbe (tzn. tam gdzie samemu mozna imbusem 5 w nowych korbach shimano), podokrecalem stery, ale nic to nie pomoglo. Dzisiaj gdy jechalem na siedzaco byly takie objawy, co kazalo mi skrocic trening. Podokrecalem wiec znowu i nic. Co w takim razie robic?

U mojego chłopaka były podobne objawy w tym roku. Okazało się, że pomogło dokręcenie środka suportu.

Zakładając, że rower jest fachowo złożony (np. mój jest - zawsze wszystko sam składam) i eliminując czynniki nieznane (np. do ramy nalało się dużo wody, miałeś czołowe zderzenie z tramwajem itp) w pierwszej kolejności sprawdziłbym (niezależnie od tego co Ci się wydaje prawdopodobne):

• sztycę (wykręcił, wytarł, nasmarował i wkręcił)
  • mocowania koszyka (jak już wyjmiesz sztycę psiknij czymś od środka)
  • koszyki na bidon

nie no chwila jak mu trzeszczy kiedy staje na pedala to raczej nie sztyca , ani koszyczki:>
Ja raczej sprawidzlbym ten suport , zjolbym korby dokrecil suport , albo jego tez rozebral ,ale jak nowy to moze nie :slight_smile:
Moze sie korby nie ulozyly na kwardacie jeszcze.

W moim 30 letnim tez mi tak cos strzela ale to na 90% stery , ktorych nie chce mi sie rozbierac , bo sa na tyle nietpypowe ze itak czesci do nich nie dokupje , mozna by rozebrac , ale czeka juz nowa rama wiec troche mi sie nie chce :slight_smile:

A może trzeszczą bloki w pedałach ? Jak są już trochę zjeżdżone to skrzypienie będzie się pojawiać szczególnie podczas jazdy właśnie na stojąco.

Wyjasnilo sie. Nie bylo to niestety nic o czym wspominaliscie powyzej. Znajomy dobrze stwierdzil, ze sa to stery. Po prostu nalecialo tam wody i trzeba bylo psiknac troche smaru. I po problemie :smiley: A suportu to raczej sam bym nie rozebral, przeciez korba jest zaintegrowana ze suportem!

gres:

1. jaki kwadrat??
  2. sprawdzone doświadczalnie - u brata a później u mnie. Rama pracuje, nieco się napręża - to wystarcza.

ja bym sprawdzil czy sa dokrecone sruby mocujace korbe jak to nie to ja uwazam ze to cos z suportem

odpowiednio dokręć oś suportu, sprawdź czy pedały są dokręcone a najlepiej lekko je odkręć a potem mocno dokręć.

Witam
Przychodzą mi do głowy dwie możliwości które miały miejsce w moim rowerku.
Rower też jest nowy a właściwie tylko rama i koła .
Na pierwszym poważnym treningu rama zaczęła pracować wydając dżiwne trzeszczenie ,teraz już to ustało ale jeszcze pojawia się czasami.
Drugi element to poluzowany wkład suportu.
Warto go dokręcić i sprawdzić cały układ napędowy po stronie korb.
Czasami trzeszczą pedały ale przy nowym rowerze raczej nie powinno mieć to miejsca,chyba że są już używane i mają luzy.
Pozdrawiam

A czemu nikt nie wspomina o niedokręconych śrubach mocujących tarcze do korby? One też mogą być powodem żałosnego skrzypienia, zwłaszcza podczas jazdy “w pedałach”.

Arek już wie co to było :slight_smile: Z powodu przenoszenia postu z jednego tematu do drugiego, wystąpiło coś w stylu dylatacji czasu :wink: I dlatego właśnie post Arka jest nad odpowiedziami na jego problem.
Pozdrawiam!