Długosc korb

Panowie prosze o rade,właśnie przymierzam sie do zmiany korby tylko do konca nie wiem jaka dlugosc wybrac (mam175cm wzrostu)i do tej pory jezdzilem na FSA o dł172,5 ale kusi mnie załozenie 175.Czy ma to sens przy moim wzroscie?
Pozdrawiam

W mojej opinii długość ramienia korby 172,5 cm jest dla Ciebie wystarczająca.

A jak mam mniej wzrostu to powinienem śmigać na krótszych korbach? Jak to jest?

Tak wogóle to chyba,a wrecz napewno oracowano naukowo cos takieg jak długosc nogi a najlepsza fizjologicznie długosc korby.Tylko kto ma namiar na te dane?
A tak wogóle to wiekszosc moich kolegow przy podobnym wzroscie uzywa korb 175.I znowu moje pytanie czy uzywajac dłuzszych korb przy wzroscie 175 maja na demna przewge?

z tymi korbami to tez sprawa indywidualna, z tego co słyszałem to dłuższe korby są lepsze na górski teren a krótsze na płaski. Krótsze wymuszają większą kadencje a dłużesze jazde “siłową”. Ja mam wzrost 177 i korby 170 mm, ale raczej to do długości nogi sie dobiera.

gdzies wyczytalem taka ciekawostke (chyba ksiazka: Chris Carmichael “Dogonic mistrza”): z powodu zbyt krotkich korb nikt jeszcze przedwczesnie nie zakonczyl kariery, natomiast z powodu zbyt dlugich - niejeden. Nie testowalem, ale mozna traktowac jako wskazowke… 175mm przy Twoim wzroscie moga byc za dlugie…

ale lzej jechac bo wieksza dzwignia:P

Rzeczywiscie mozna przylozyc mniejsza sile, bo dziwgnia dluzsza. Jest jednak 1 ‘ale’: trzeba utrzymac stala kadencje wraz ze wzrostelm dlugosci korb, a to jest raczej niemozliwe. Generalnie im dluzsza korba tym mamy wieksza tendencje do jazdy z mniejsza kadencja. Spadek kadencji powoduje, ze musimy wrzucic wyzsze przelozenie, aby utrzymac zalozona predkosc. Wyzsze przelozenie => mocniej trzeba depnac, co niweluje efekt wzrostu dlugosci dzwigni…
Oczywiscie w czasowkach kolarze stosuja dluzsze korby i jednoczesnie b. wysoka kadencje, no ale to wyjatek… (potwierdzajacy regule??:-P)

nauczyciel uczył dłuższe ramie mniejsza siła, ale 0,5 centymetra - pewni ci da z 5 sekund na długości etapu. Czyli więcej zaoszczędzisz jak weźmiesz pół bidona niż cały :smiley:

ale pol bidonu ci sie cholerenie moze przydac

ej fakt jak mialem dluzsze korby ) 175) to jezdzilem na twardzszym :slight_smile: Tyle ze teraz staram sie na miekszym

I zdecydowałem sie na 175 i od razu problem nie moge przekrecic na tych korbach 41 km/h i podkrecic kadencje wyzej niz 81(chyba jednak 172,5 dla wzrostu 175)Pozdrawiam

A jednak ;o)

ja bym stawial na 170 mm nawet - majac 185 cm wzrostu jezdze na 172,5 mm

a ja mam 178 i mam 175 korby i nie narzekam 55km/h na plaskim to zaden problem no moze po gorach torche brakuje ale to pewnia kwestia kilkunastu serii treningow

z miesiąc pojeździsz to bedzie lepiej szło

a ja mam 170 cm wzrostu i w cale nie przeszkadza mi ze mam korbe 175