Dobór kasku do rozmiaru głowy

Witam,

Pomimo, że jeżdżę już ładnych parę lat na szosówce, to muszę się przyznać że bez kasku :blush:

Rozglądam się za kaskiem i nie wiem jak dobrać na moją głowę, której obwód wynosi 56 cm.
Przeglądając aukcję widzę, że trudno dostać kaski na mały obwód głowy.
Na pewno odpadną od 58 cm.

Czy kierować się na te 54-61 cm, cy może jednak od 56-63 cm ?

Proszę o pomoc Wszystkich, którzy mają na główce kaski :slight_smile:

Z góry dziękuję

Najlepiej by było jakbyś się przeszedł do jakiegoś sklepu i poprzymierzał. W końcu kask, powinien być dobrze dopasowany. Potem oczywiście możesz kupić taniej w internecie :wink:

Całkowicie się zgadzam. Czasem się zdarza, że kask jednego producenta uwiera, a innego mimo tej samej “rozmiarówki” idealnie (lub prawie idealnie) leży. Ja miałem problem ze znalezieniem dużego kasku. Te do 61 cm strasznie mnie uwierały, więc wybór miałem ograniczony do modeli mających ok. 63 cm.

Kupując kask musisz najpierw sprecyzować sobie w jakich porach roku będziesz go używał: czy tylko latem na gołą głowę, czy także późnym latem/wczesną jesienią i będziesz wówczas wkładał na głowę jakąś cienka czapeczkę, czy także zimą na grubą zimową czapkę/kominiarkę.
Dopiero po takim zastanowieniu się, myśl o rozmiarze. Bo jeżeli kupisz teraz kask z bardzo małym zapasem regulacji obwodu, a kask ma być “całoroczny” (czyli musi pomieścić coś grubego na głowie) to takowego zimą już nie użyjesz lub będzie Cię uciskało w karbidówę.
Najlepiej jest kupić dwa kaski: letni - dopasowany i zimowy - obszerniejszy. Ale liczy się też kasa.

Serdecznie Dziękuję za porady :slight_smile:

[size=75][ Dodano: Wto 09 Cze, 2009 20:42 ][/size]
Hmmm, ja proszę znowu o pomoc :cry:

No właśnie, pomierzyłem, MET (rozmiar 54-61), mam głowę 54, 5 cm i zauważyłem
pewną nieścisłość. To jest najmniejszy rozmiar MET’a (Są jeszcze młodzieżowe, ale jak mierzyłem, to znowu zabrakło zakresu).
Założyłem kask 54-61 cm, ustawiłem na max, ściągacz (klamrę) z tyłu i co…bez problemu mogłem go z głowy ściągnąć, co gorsza “latał mi na głowie”
Paski zapiąłem ale nie wiem czy by to coś zmieniło.

Czy kask dobrze dobrany, bez wcześniejszego zapięcia pod szyją, ma na głowie być luźny,
po maksymalnym zmniejszeniu obwodu na głowę ?
Co gorsza wszystkie producenty: MET, RUDY PROJECT, GIRO, BELL mają w ofercie rozmiary
zaczynające się od 54 cm.
Jedynym producentem, który ma w ofercie kaski 52-57 cm jest belgijski LAZER.
Pozostaje mi nic innego jak szukać tego producenta.
Czy mając głowę na 54 cm lepiej kupić taki “malutki” 52-57 cm ?

Proszę o pomoc, z góry dziękuję :slight_smile: