Dura-Ace

Taki drobiazg. Nie świadczy najlepiej o mojej spostrzegawczości. Żadne odkrycie. Ciekawostka. I zapewne niewiele z tego wynika. W sumie jednak IMO oddaje stosunek Japończyków do takich pojęć jak “koncern”, “firma”, “marka” itp. Może wiąże się to również z kategoryzacją grup osprzętu ze względu na przeznaczenie (AFAIR Campa nie ma takiego różnicowania) – entry-level, recreation, fitness, fitness and sport, sport i na koniec: professional.

Proste pytanie: jakie są grupy osprzętu szosowego Shimano?
Odpowiedź:

  • Shimano Sora,
  • Shimano Tiagra,
  • Shimano 105,
  • Shimano Ultegra,
  • Dura-Ace.

Zapewne każdy dawno zauważył, tylko ja jestem mało bysty: w nazwach wszystkich grup i na wszystkich komponentach widnieje napis “Shimano cośtam”. Wyjątkiem jest Dura-Ace: ani w nazwie grupy ani w logo ani na żadnym komponencie tej grupy nie widnieje napis “Shimano” (precyzyjniej: widnieje na rewersie komponentów, tam gdzie wybite jest oznaczenie kodowe i dane producenta, ale nigdy na awersie ani w widocznym miejscu). Kmponenty są po prostu marki “Dura-Ace”

Tez nie zauważyłem :wink:.
Ale na objemce przedniej przerzutki jest wytłoczony napis Shimano (pewnie nie ma objemki grupowej).

Czyli teoretycznie są rowery Shimano-free :wink: na DA.

Ale na XTR odpowiedniku DA w Mtb jest Shimano.

Pozdrawiam
Pit

moze to swiadczy o roznicy miedzy DA a pozostalymi grupami:D
DA jest wypas , a reszta badziew. :slight_smile:

oj nie powiedział bym ze badziew… od 105 do DA różnice są małe oprócz wagi. mechanizmy i wytrzymałość podobne bardzo. zresztą była już o tym mowa wielokrotnie na forum :mrgreen: a co do braku nazwy shimano to może dlatego ze to jest najwyższa grupa stworzona z myślą o zawodowcach. ale z drugiej strony w najwyższej grupie MTB jest wytłoczka z shimano. dziwne to dla mnie… :neutral:

no to jak wytrymałości podobne to ja dziekuje za takie dura ace :stuck_out_tongue:

wytrzymałość DA jest duzo wyrzsza niż pozostałych grup shimano :stuck_out_tongue: wszystko jest trwalsze: klamki, pisaty, łańcuch, zebatki od korby itp :mrgreen:

i własnei dlatego nie nazywają tego shimano :slight_smile:
Chca podkreslic ze to cos wiecej niz shimano :slight_smile:

Wszystkie komponenty Dura-Ace są robione w Japonii sam się zdziwiłem, ale pozytywnie.

Nieco off-topic… Ale jesień, szaro, posezonowo, więc pozwolę sobie dla ożywienia. A’propos tego, co jeszcze jest robione w Japonii:

[eden-entertainment.jp/](http://eden-entertainment.jp/)
[oyasumi-kumachan.com/](http://www.oyasumi-kumachan.com/)

Moc truchleje… :mrgreen: