Hematokryt

Przepraszam, ale jest poważny błąd i o dziwo nikt nie poprawił (chodź lucjan pisał o masie całej krwi). O ile wiem to hematokryt jest stosunkiem objętości erytrocytów do całkowitej objętości krwi (czyli osocze + elementy morfotyczne) a nie do samego osocza jak zostało podane.

Jeszcze kilka mniejszych elementów we krwi jest, które wpływają na jej masę. Są to: leukocyty i trombocyty.

O ile wiem to hematokryt jest stosunkiem objętości erytrocytów do całkowitej objętości krwi (czyli osocze + elementy morfotyczne) a nie do samego osocza jak zostało podane.

No! I to mi jakoś bardzie pasuje. I przynajmniej jest precyzyjne :slight_smile: .

Faktycznie, jak mogłem nie dostrzec, ze jesteś kobietą piszącą na forum.Ale dałem plamę. Sorry.

Przecież to było oczywiste, że jeżeli kilka elementów/składników stanowi całość-100%, to każdy z elementów tego zbioru będzie stanowił jego jakąś część, czyli będzie to klasyczny stosunek wyrażajacy wielkość udziału jednego elementu w zbiorze, wyrażony w %%

Cześć
Trochę odświeżę temat, bo ostatnio zastanawiam się nad jedną myślą.
Czy oddanie osocza lub krwi w jakiś sposób wpłynie na nasz poziom hematokrytu? Jak to się przekłada.

Osocze jest pobierane poprzez plazmaferezę, czyli pobieranie od dawcy krwi do aparatu zwanego separatorem osocza, który automatycznie dokonuje oddzielenia osocza od krwinek czerwonych. Te ostatnie są cyklicznie zwracane dawcy, a osocze zbierane w oddzielnym pojemniku. W ten sposób, pobiera się zwykle 600 ml osocza w ciągu 30 min.

A skoro w oddamy 600ml osocza to jednocześnie mamy 600 zl czystego HCT czyli poziom ten powinien automatycznie być wyższy. Dobrze myślę?

Jak to się ma w przypadku oddawanie krwi?

Pozdro!

Źle kombinujesz “profesorze” :wink:
Jeżeli oddasz osocze,to zmiejsza się objętość krwi - owszem,ale:
1.Ilość czerwonych krwinek wcale się nie zwięszka
2. Jeżeli masz mniejszą objętość krwi,a nie zwiększa się il. czerwonych krwinek w stosunku do osocza,to znaczy,że “gubisz” coś innego,prawda?W tym momencie nie zyskujesz na wydolności,a tracisz,bo chyba wiesz,co to znaczy odwodnienie?:slight_smile:
Więc zamiast kombinować,to lepiej jedź na trening :wink: