Jaki wybrać kask?

Chciałbym się dowiedzieć które kaski szosowe są powszechnie uważane za bezpieczne ( jakie frimy?) lub miały testy wytrzymałości kasków na uderzenia lub coś w tym stylu jak ktoś wie coś na ten temat to bardzo bym prosił o podpowiedź . Pytanie zadaję ponieważ ostatnio pękł mi kask po upadku i muszę kupić nowy , kasku szukam w przedziale do 300zł góra 400zł - waga jest dla mnie mniej istotna.

Chciałbym się dowiedzieć które kaski szosowe są powszechnie uważane za bezpieczne ( jakie frimy?) lub miały testy wytrzymałości kasków na uderzenia lub coś w tym stylu jak ktoś wie coś na ten temat to bardzo bym prosił o podpowiedź .

Zdaje mi się, że kaski każdej porządnej firmy mają robione testy wytrzymałości. Nie przypuszczam, żeby taki np. met wypuścił kask bez przeprowadzania testów. Chociaż, szczerze mówiąc, ostatnio nie siedzę w temacie, bo kask mam (uvex airtech II) i będę go używał dopóki będzie się do jazdy nadawał. Teraz już takich kasków nie produkują :wink: .

PS Pomyślałem jeszcze, że mogło Ci chodzić o “crashtesty” w czsopismach rowerowych? Ja takich nie widziałem (zapewne koszty byłyby ciekawe). Za to w jednej z gazet widziałem test wentylacji kasków.

Niesądzę żeby taki selev atom lub alien chroniły tak dobrze głowę jak np. Met stradivarius czy np. Limar taki jak lotto jeździło ( teraz już halls ) może jestem w błędzie ,ale te selevy są lekkie - lżejsze od innych i nie jestem do nich przekonany , jeżdziłem 2 lata w atomie i sprzedałem teraz pękł mi Uvex boss evo kto wie co by było gdybym miał seleva na głowie. Firmy znanej, kaski będą pewnie po testach ,ale jak kupię model za 200zł lub za 350 zł to może być różnica w ochronie jeśli będą podobnie ważyć …

[size=75][ Dodano: Pią 04 Maj, 2007 15:08 ][/size]
Dziwne jest to że jak czytam o kasku który chcę kupić to nic takiego nie pisze że przeszedł testy bezpieczeństwa tylko pisze że system taki i taki oraz wkładka coolmax , waga , ilość otworów - to wszystko też jest isotne ,ale nie najbardziej. Może czy przeszedł takie testy z pomyślnym skutkiem pisze dopiero na ulotce instrukcyjnej jak kupię ,ale powiny być umieszczone takie informację na ulotce reklamowej , bo dla mnie jest najważniejsze czy dany kask jest pewną ochroną .

Panowie, kask kaskowi nierówny. Mamy tutaj bowiem do czynienia z kaskami zawodowymi i tzw. skorupami. Kask zawodowy chroni głowę przy wielokrotnych upadkach - głowa parę razy uderza np. o asfalt. Tzn. nie pęka przy pierwszym kontatkcie z przeszkodą, co jest cechą charakterystyczną dla skorup, które tak się właśnie zachowują i na tym polega specyfika ich pracy. Energia, którą przyjmuje kask pochłaniana jest przez pęknięcie.

Jürgen, nie wiem czy wiesz, ale kaski nadają się do użytku przez określony okres czasu. Potem materiał, z którego zostały wykonane traci już znacznie swoje właściwości. Dla przykładu Giro, dbając o klientów (jak zwał tak zwał), z tego względu wymienia kaski po 3 latach od zakupu na nowy ten sam model lub wyższy jeżeli tamten nie jest już w produkcji za 50% ceny.

P.S. Test wentylacji był w Magazynie Rowerowym. Mam gdzieś ten numer, mogę poszukać i podać dokładny numer i rok wydania. Artykuł był przedrukiem z jakiegoś zagranicznego pisma, co chyba nie dziwi…

SELEV ALIEN jest najlepszy :wink:

A co myślicie o kaskach pro tourowych dla porównania np . Bell i Giro a Rudy Project i Specialized . Te pierwsze 2 wizualnie wyglądają na większe i takjakby bardziej głębokie niż np. specialized . Moje wrażenie jest takie że te trochę bardziej głębokie są bezpieczniejsze i masa 30-40 g więcej to plus jeśli chodzi o ochronę . Selevy alien i atom ważą coś koło 210 -215 gram a taki giro czy bell po 260 g , Albo taki Limar w którym jeździł intel rozmiar M waży 275g a XL 310g i jak tu ufać takiemu alienowi ? Bo ta dodatkowa waga to idzie na wzmocnienie kasku a jej brak na odchudzenie i mniejszą ochronę czyż nie jest tak?

[size=75][ Dodano: Pią 04 Maj, 2007 20:29 ][/size]
kiedyś czytałem że najnowższy met stradivarius waży zaledwie 199g i jest wzmocniony w stosunku do poprzedniego znacznie cięższego (nie wiem dokładnie ile,ale kilkadzisiąt gram) modelu o 30% . dobra reklama. Już lepiej jakby go jeszcze bardziej wzmocnili przy starej masie . Kupować to można buty jaknajlżejsze a nie kaski ! . Ciekawe czy wymyślą jakąś technologię żeby kaski ważyły 150g i były o 50% bardziej wzmocnione :wink: Może Uci kiedyś wyda przepis że kask nie może ważyć mniej niż 200g :wink:

Jürgen, nie wiem czy wiesz, ale kaski nadają się do użytku przez określony okres czasu. Potem materiał, z którego zostały wykonane traci już znacznie swoje właściwości.

Wiem, oczywiście wiem :neutral: . Spędza mi to sen z powiek ilekroć idę do sklepu i oglądam nowe uvexy :wink: .

kiedyś czytałem że najnowższy met stradivarius waży zaledwie 199g i jest wzmocniony w stosunku do poprzedniego znacznie cięższego (nie wiem dokładnie ile,ale kilkadzisiąt gram) modelu o 30% . dobra reklama. Już lepiej jakby go jeszcze bardziej wzmocnili przy starej masie . Kupować to można buty jaknajlżejsze a nie kaski ! . Ciekawe czy wymyślą jakąś technologię żeby kaski ważyły 150g i były o 50% bardziej wzmocnione

Nie wyzłośliwiałbym się tak :wink: . W końcu nowe technologie pozwalają obniżyć wagę np. ramy przy zwiększeniu jej sztywności. Przy kaskach też może być podobnie, oczywiście zwiększa sie też cena :neutral: . Ja osobiście uważam, że lekki kask za powiedzmy 200-400 zł daje lepszą ochronę niż ciężki za 80 zł :wink: . O np. wentylacji czy wygodzie juz nie mówię :smiley: .

Gdy dawno temu czytałem o kaskach, mowa była o normach bezpieczeństwa, które powinny spełniać - z tego, co pamiętam chodziło o “ansi” i “snell”. Pewnie teraz są inne, surowsze normy, jakie - nie wiem, ale mozna to sprawdzić na pierwszym z brzegu, lepszym modelu kasku. Na logikę biorąc, “solidniejsze” kaski budzą więcej zaufania, ale technologia tak idzie do przodu, że ocenianie “na oko” (czy “na wagę”) czy kask jest bezpieczny chyba nie ma sensu. Ja polecam Bella SweepR - przyjemny wygląd, trochę styropianu a i cena znośna (przynajmniej w CR). Wizualnie fajne też są METy.

Kuba, jesteś pewny tego programu GIRO ???!!! Ciekawa sprawa !!!

Słyszałem, że można kupić 50% taniej kask w sytuacji rozbicia starego, ale o tym co napisałeś nie słyszałem. Czy to sprawdzone informacje? Proszę o więcej szczegółów i źródło jeśli możesz. Z góry dziękuję !!! pozdRower

Los Adamos, informację o tej wymianie czytałem na forumrowerowe.org. Niestety jest tam tyle tematów o kaskach, że już sam nie wiem gdzie to było. Wypowiadali się tam użytkownicy tych kasków, więc sądziłem, że informacje są sprawdzone. Ale albo ktoś nie zna angielskiego albo coś się pozmieniało. W każdym bądź razie przepraszam za podawanie niesprawdzonych informacji. Swój błąd już naprawiłem, wysyłając do Giro mail w tej sprawie. :slight_smile:

Słyszałem, że można kupić 50% taniej kask w sytuacji rozbicia starego,

Swego czasu taki program miał MeT, nie wiem, jak to jest teraz…

Ojej, Kuba, ale ja nawet przez chwile nie miałem do Ciebie pretensji o podawanie niesprawdzonych informacji !!! Po prostu bardzo zaciekawiła mnie sprawa.

Ale jak widzę jak zwykle stajesz na wysokości zadanie i sięgasz po informacje u źródeł.
Jakbyś coś się dowiedział daj nam koniecznie znak. PozdRower !!! ( idę na rower, hihihi )

Ja kupiłem niedawno Rudy Project Kontact za 360 zł, mam nadzieję, że dobrze zrobiłem. :wink:

Hallo ja kupiłem kas nie szosowy Meta element 5 dla tego gdyż szukałem kasku taneigo a za 300 zl był wypasiony. a po za tym przetestowałem go już dwarazy przez to że dzwoniłem przy 60 km/h w row i ostatnio babka mnie potrącila i dośc ostro nim przyrznowłem i nic mu się niestało a moja glowa jest cała :stuck_out_tongue: tak że nie raz warto go wozić na głowie :smiley: jak mi się zniszczy to w tedy go zmienie na coś nowego ale za mała kase.

ja na kaskach zero znajomości :slight_smile:
czy np taki jest dobry : allegro.pl/item190093516_sh_natt … strza.html

Za takie pieniądze dostaniesz kaski bardziej renomowanych producentów, bo ja na przykład tego SH nie znam.

SH+ to firma mi znana i raczej nie najlepsza, ale ten model za te pieniądze wygląda całkiem przyzwoicie

dzieki za cenne zniechecenie do niego :slight_smile:

jak wypatrze jeszcze cos to sie bede pytal , narazie mysle nad met 'em ale to bez pytania wiem ze calkiem wporzadku. Można upolowac tani stradiarius ( no bo teraz nowy wszedl i kosztuje 700 :slight_smile:

Gres, czasem używanych kasków nie kupuj, bo to już w ogóle porażka jest. Nie wiadomo co się dostaje i ile razy to tłukło o nawierzchnię…

spoko az taki durny nie jestem:) Wiele sprzętu mam używanego ale bez przesady:)

Traktuje je jako zło , ale powoli jako zło konieczne. Co ważniejsze mama kasą na kask chce sypnąć więc trzeba brać. Będzie to moj pierwszy i mam nadzieje na długo ostatni więc nie chce badziewia , ani używki.