klamkomanetki tiagra z przerzutka przednią i tylna 105

witam!!
Bardzo bym prosił o waszą opinię na temat współdziałania klamkomantek shimano tiagra z przednią i tylną przerzutką shimano 105. Po prostu mam taką sytuację że mogę tanio nabyć obie przerzutki shimano 105, a że z uwagi na fundusze nie stać mnie na klamkomanetki shimano 105, chciałbym zakupić tańsze klamkomanetki shimano z grupy tiagra. Chciałbym po prostu się dowiedziec czy biegi bedą płynnie działać i czy nie bedzie problemów z regulacją.
pozdrawiam i z góry dziekuję!!!

Też miałem taki sam problem tylko z campagnolo:) Mialem manetki xenon (i nie chcialem ich zmieniac) i chcialem zakupic przerzutki veloce. Pytałem się wsklepach (dla 100% pewności) czy bedzie ok i powiedzieli mi że tak i tak jest:) przerzutki nie mają znaczenia jaki model. Nie można za to np. połączyćmaetek 10 - rzedowych i kasety 9 rzedowej. Poprostu na ile masz manetki taką musisz miećkasete (chyba ze zmienisz dystanse w kasecie:P). Z shimano bedzie tak samo:)

Tiagra była jest i będzie tylko 9s. Shimano 105, było w wariantach 9s, jest 10s, a gdzieś się jeszcze moga zaplątać 8s (nie wspomnę, że np. 7s)… Czy mógłbyś więc doprecyzować o jakie dokładnie przerzutki chodzi? RD i FD-55xx? 5600? A może 105x?
Jak zapytasz precyzyjnie - chętnie odpowiem :slight_smile:

PS. Możesz określić dostępne fundusze - zależy gdzie chcesz kupić: 105 mogą wyjść znacznie taniej niż Tiagra… Rzecz w tym, że grupy osprzętu sportowego (od 105 i od LX wzwyż) czesto importuje się (całkiem poważnie i hurtowo) poza R&P… Grup rekreacyjnych raczej nie…

Troche lipa bo mam kasete 8 rzędową, a z tego co wiem to klamkomanetki shimano tiagra są na kasetę 9 rzędową. Może znasz jakiś dobry i tani model campagnolo czy shimano który będzie dobrze współpracował z moją 8 rzędową kasetą.

[size=75][ Dodano: Sro 16 Sie, 2006 17:39 ][/size]

Niestety nie mam dokładnych informacji co do tych przeżutek, wiem tylko że obie są w wariancie 9s. A co do funduszy to za klamkomanetki moge zapłacić do 200zł z tym że klamkomanetki te mogą być używane i wcale nie muszą być w idealnym stanie wizualnym.

W przypadku Tiagry lepiej sprawdzić. Nie wiem czy wprowadzono to już w modelach '06 czy wprowadzone zostanie w 2007 roku, ale Tiagra ma nie pasować do innych grup, czyli w tym wypadku użycie klamek Tiagry i przerzutek 105 byłoby niemożliwe.

Shimano postanowiło oddzielić grupy sportowe od rekreacyjnych. AFAIK 10s mają byc tylko sportowe (105, Ultegra, DA). Tiagra 2007 będzie miała zintegrowany suport (choć nie pusty w środku) itp ale pozostanie na pewno 9s.

proponuje ci w takim razie napisać maila do jakiegoś sklepu rowerowego (sprzedającego shimano) i się zapytać czy bedzie to dobrze działało. Mysle, że bedzie to działało (nie tak jak 9s z 9s - mogą byc małe problemy z wyregulowaniem), albo wymienić dystanse w kasecie (jesli da sie ja rozłozyc). Proponuje wiec skontaktowac sie z kims kto sie na tym dobrze zna (moze ktos tutaj na forum sie zna dobrze i ci podpowie) bo jest duża szansa, że bedzie to działało.

Przerzutka tylna Tiagra 9s jest kompatybilna z 8s (oficjalnie i osobiście kiedyś testowałem). Przednia - oficjalnie nie (a nieoficjalnie e…).
Łapy - nie są.

AFAIK w obrębie 9s masz pełną kompatybilność między grupami szosowymi Shimano.

No, łapy za 200 PLN to fakt… :frowning:

Kasety 8s i 9s pasują na te same bębny. Może zmień kasetę… Gdzieś w swoim “śmietniku” mam chyba starą kasetę Tiagra 12-25 (9s). Kupiona była na wyjazd w góry (Troodos, w lutym, więc nie za ostro) - jeżdzona ok. tydzień, z nowym łańcuchem, więc stan naprawdę jak nówka. Powiedzmy 50 PLN. Zresztą AFAIK nowa też nie majątek.

Chętnie bym się skusił na tą kasetę. Bardzo bym prosił aby wysłał mi pan pare fotek na ten adres: krisza11@wp.pl o ile oczywiście ma pan taką możliwość. Niech pan mi poda numer gg albo adres poczty abym się mogł z panem dogadać co do przesyłki.

nie wiem czy ci to pomoze
ja mam manetki tiagry 9 (czywiscie ) i 9 trybow z tylu a obsluguje to przerzutka sora. Dziala z malutkim zarzutem na jednym biegu niekiedy do gory nie chce wchodzic. Ale ostatnio jezdzilem na dura ace i tez nie wchodzilo :slight_smile: A moje sam regulowalem wiec pewnie daloby sie dokladniej.

czy 9 i 8 maja te same odstepy miedzy trybami?

[size=75][ Dodano: Czw 17 Sie, 2006 19:07 ][/size]
taaa najwazniejszego zapomnialem

Znaczy tobie sie moze przydac - o przednia przerzutke sie nie martw. Moja tiagra (3 rzedowa) dzialala z bardzo stara przerzutka favorit. Z tym ze mam 2 tarcze z przodu wiec miala ten “zapas” trzeciej

Jeszcze mam jeden problem otóż moje klamkomanetki shimano rsx obsługiją kasetę 7-biegową i czy zakładając nowa kasetę 8-rzędową będę musiał w niej zmienić dystanse, aby to wszystko poprawnie działało czy też nie??
pozdrawiam

zaraz… ale te klamkomanetki sa na 8 ?

Wydaje mi się ze sa na 7. Rsx chyba nie mial innych klamkomanetek niz siódemkowe.

Mnie też się wydaje, że RSX to jedynie 7 zębatek z tyłu. Jak spojrzysz na tył dźwigni hamulca to masz napisane na ile to jest zębatek - ja mam u siebie 7 :wink:

toć chyba mozna sprawdzić bez patrzenia na żadne numerki na ile biegów jest klamkomanetka. Policz ile razy mozesz przełączyć manetką i tyle.

Kochani, tu nie ma co dywagowac : RSX to byla grupa na 7 przełożeń, wiec napewno nie obsłuży kasety 8 -ki. Mozna to sprawdzic u Jurka Plietha, gdzie podaje katalogi osprzetu shimano od początku lat 90-tych
kolarstwo-szosowe.gda.pl/kat … imano.html

dlatego pytalem czy jest na 8 :slight_smile:
skoro na 7 to nei ma szans 8 ki :frowning:

wracajac do tematu , tiagra obsluguje przednia 105 bez problemu , przynajmniej ta co zalozylem :slight_smile: