Klocki hamulcowe

Mam hamulce shimano sora. Chciałbym usprawnić w nich skuteczność hamowania. Czy wymiana samych klocków na wyższą grupe np dura ace pomogłaby?? Czuć byłoby różnice?

Oczywiście, znam wiele osób które tak postępują. Tak naprawdę to jakość klocków ma największe znaczenie przy hamowaniu, siła samych hamulców jest drugorzędna. Dlatego śmiało zainwestuj w klocki DA, na pewno poczujesz różnicę

No właśnie mam w rowerze zwykłe Tektro czy coś podobnego :wink: Czy opłaca się kupować np. hamulce 105 czy lepiej założyć porządne klocki ?

Ja mam w obu rowerach nowe hamulce Dura-Ace (oczywiście) a różnica w hamowaniu spora. Dlaczego? Bo w jednym mam nowe obręcze (WH-7850-SL) a w drugim – stare i dość mocno zeszlifowane (Ksyrium SSC).

Morał: hamowanie, to nie tylko sprawa hamulców, ale także obręczy.

A tak na marginesie: zanim postąpisz tak, jak radza Ci Przedmówcy upewnij się, że okładziny Dura-Ace będa Ci pasować do Sory. Może się nie znam na Shimano, ale IMO okładziny Dura-Ace pasują tylko do Dura-Ace/Ultegra/105 i są niekompatybilne z Tiagra/Sora. Oczywiście zamiast okładzin możesz kupić całe klocki Dura-Ace. Tyle, że dwa komplety klocków (4 sztuki) DA-7800 to wydatek coś jak 250 PLN, więc nie jestem pewien, czy to jest to, czego chcesz…

Aha, mam takie coś:
allegro.pl/item417300192_hamulec … fekt_.html
Ale uczciwie: nie wiem, czy mechanizm SLR od niższej grupy pasuje (szczerze: 50% szans…).

Czyli jak już brać to np. 105 ? allegro.pl/item415052187_shimano … bcm.html

A może coś ze stajni campagnolo ? allegro.pl/item415272944_hamulce … azja_.html

A jak się do tego wszystkiego mają starsze odpowiedniki?
allegro.pl/item418426360_hamulce … nowe_.html

BR-R560 to nie jest komponent z grupy Shimano 105! Hamulce z grupy 105 mają oznaczenie BR-5600 i wyrażny napis “105” na szczękach. OK, konstrukcyjnie oba modele mają wiele cech wspólnych, ale unikajmy mylenia pojęć. Bikestacja na Allegro sprzedaje koła WH-R500 jako “105”. AFAIR wg Shimano te koła były określane jako “koła klasy Sora”.

Jeżu Malusieńki! 170 PLN za Ultegry z początku lat 90. (albo końca 80. – nie pamiętam). Najnowsze Ultegra (BR-6600) można w granicach 220 PLN, a nowe 105 (BR-5600) istotnie poniżej 200 PLN znaleźć…
Aha, szczęki Ultegra 600 (seria 6400) oferowane na ww aukcji ważyły “jedynie” 405 gram. Sporawo… Ale o tym sprzedający chyba zapomniał wspomnieć…

Łapy shi i hamulce campy to nie najlepszy pomysł - szybka regulacja naprężenia linki pomocna przy wpinaniu i wypinaniu koła, w campie przy klamce wypychamy bolczyk i szczęki się rozchodzą, opona wchodzi gładko, w shimano odchyla się takie coś (nie wiem jak to sie fachowo nazywa, taki zacisk, motylek) przy hamulcach, więc w/w zestaw będzie pozbawiony tej cennej cechy.

Dźwignia SLR, dźwignia super SLR albo brake release lever.

Dzieki Doktorku miło posłuchać fachowych rad :slight_smile:

Proszę bez taniej ironii :angry:

A propos hamulców i ich skuteczności - od nowości (roweru) mam 105 (i koła wh-r550) i jestem nimi rozczarowany - to coś w ogóle nie zatrzymuje mojego roweru, a jedynie go spowalnia. Czy wy też tak macie?

Wiesz…efektywnosc hamowania w szosówkach ma się nijak do hamowania w ustrojstwach typu Vbreak lub tarczach w rowerach leśnych. To są takie stoche spowalniacze…ale i dobrze bo nie wyobrazam zeby w peletonie ktos o zgrozo blokował koło w czasie jazdy…
Człowiek u mnie w ekipie w starych szczękach sachs new success (według mnie kultowych) mial klocki ktore mialy w sobie cos typu okladzina scierna…
Z niedowierzaniem na niego patrzylem jak mi powiedzial ze na tych klockach przejezdzil juz 10 lat…mialem okazje ich wyprobowac i przyznam ze efektywnosc hamowania zdecydowanie lepsza niz w spowalniaczach ktore są okreslane mianem Pro …
U mnie niestety hamulce to jedyny element ktory pozostal ze starego roweru , coś z rzedu exage na jednej osi…wiec powiem ci ze u mnie tez nie chodza najlepiej…ale na dniach mam nadzieje ze szaprne się chociazby na nową tiagre …
Pozdrawiam

Doktor Ci już dokładnie wyłuszczył istotę.
Ponieważ sprzęty są dedykowane, więc nie oczekuj by osprzęt 105 (dla początkującego zawodnika - czyli nie do wyczynu) w połączneniu z kiepska felgą skutecznie hamował.
Dobre hamulce będziesz miał gdy zastosujesz wkładki hamulcowe wyczynowe z felgą takowąż. Każda inna kombinacja będzie zawsze mniej skuteczna.
Zatem do hamulcy Tektro zastosuj wkładki Dura Ace i jeżeli masz przyzwoite rawki to i hamulce będziesz miał ostre. A i przyda się poćwiczyć dozowanie siły ścisku klamek palcami.

No własnie dochodzi jeszcze element ścierania się obręczy. Akurat będę zakładal teraz koła Fulcrumy 7 i czy jakość klocków (zwykłe lub np. z hamalców 105) ma duży wpływ na ścieranie się obręczy? Oczywiście przy moich kilometrach praktycznie będzie to nie do zauważenia, ale tak z ciekawości pytam, po jakim przebiegu mozna zauważyć znaczącą różnicę, bo zakładam ze taka będzie.

Dotykasz Cyryl skomplikowanego zagadnienia, bowiem nie ma tutaj do końca określonych reguł. A wszystko zależy od tego co jeździsz, jak jeździsz i w jakich warunkach jeździsz.
Tak w skrócie można powiedzieć, ze generalnie klocki/wkładki niskich grup są twarde i niszczą każdą obręcz. Klocki/wkładki wyczynowe są z reguły bardziej miękkie od tych spowalniających (Sora, Tiagra, 105) i ich wpływ na felgę jest mniej szkodliwy (chociaż jak założysz twardszy klocek na suche a będziesz jeździł w deszczu to będzie ostre szlifowanie felg; gdy założysz klocek deszczowy i jeździł na suchym też nie będzie to za dobre postępowanie).
Jednakże jeżeli jeździsz:

• podczas opadu deszczu po zapiaszczonej drodze felga zostanie solidnie zjechana, zwłaszcza na zjazdach aż kwiczy bo piasek ta ją tnie,
  • po płaskim i rzadko używasz hamulca to nie ma sprawy,
  • po górkach, zwłaszcza ostro zjeżdżając, to niestety jeżeli niema się dobrej techniki jazdy trzeba hamować i wówczas rawki i klocki też dostają po tyłku i zużywają się relatywnie szybciej,
  • sportowo/ścigasz się to masz zdecydowanie więcej okazji/potrzeby używania hamulca aniżeli osobnik pedałujący rekreacyjnie i kontemplujący otaczającą przyrodę,
  • jeżeli realizujesz na rowerku treningi poprawiające np. siłę - czyli wykonujesz jazdy na bardzo niskiej kadencji i na maksymalnie twardym przełożeniu, to jeżeli to robisz na płaskim będziesz niepotrzebnie rozpędzał się i by temu przeciwdziałać trzeba dłonią praktycznie przez cały trening hamować przednie koło co niestety bardzo niszczy felgę
    Istotne też są:
  • właściwe ustawienie klocków względem felgi. Często zdarza siż, że klocek jest mocowany niewspółosiowo, za nisko bądź za wysoko, co przyspiesza jego zużycie,
  • technika hamowania - konkretnie dozowanie siły nacisku na klamkę. Trzeba mieć w palcach ABS by nie dociskać za lekko i nie za mocno, by było tak w sam raz, by udało się wyhamować tak i tam gdzie chcemy a nie jak się uda, by nie blokować kół i nie powodować ich poślizgu.

Wstydem jest przypominać, by po każdej jeździe wilgotną szmatką przetrzeć felgę oraz klocki hamuklcowe z kurzu i pyłu ze scieranej felgi. Wydłuża to ich żywotność.

no to małe odświeżenie :slight_smile:
Można to nazwać cudem ale… potrzebuje klocków do karbonowej obręczy :slight_smile:
Jakieś sugestie bo jestem ciemny w tym temacie !

Najpierw sprawdź co producent obręczy sugeruje. Na rynku pojawiają się czasem obręcze, które “zadowolą” się klockami takimi samymi jak obręcze alu - jednak nadal zdecydowana większość wymaga stosowania klocków “pod karbon”.

Jeżeli cena nie gra roli, to najpopularniejsze są SwissStopy - żółte (“podobno” najlepsze gdy robi się mokro) - polecane bywają też korkowe Corimy - ale tu już różnie - co człek to opinia :wink:

Żeby zilustrować “mnogość” opcji - zerknij tutaj

no dobra to chwilowo nie kupuje bo w ramach niespodziewajki dostałem pare razem z kołem :smiley: