Klucz dynamometryczny

Czołem!

Nadszedł czas poszerzenia wyposażenia przydomowego warsztatu o klucz dynamometryczny. W związku z tym mam pytanie jaki model byście polecali, jakiego sami używacie, co jest ważne, a co mniej itd. itp.

Pozdrawiam,
Kuba

Mechanikiem nie jestem, ale tani klucz z niskimi momentami (do 20-25 Nm, z nasadkami 1/4": imbusy 4-5-6 mm i może Torx T-30) jest według mnie najważniejszy: stery, mostek, kierownica, siodełko, hamulce i inne wymagają często ok. 4-5 Nm. Kaseta, suport potrzebują większego klucza, ale chyba dokładny moment tam nie jest aż tak krytyczny jak w razie możliwie karbonowych komponentów wymienionych powyżej. Kupiłem większy klucz (1/2", do 210 Nm) kiedyś w Lidlu, ale tak naprawdę nie używam.

Właśnie do dokręcania karbonowych elementów chciałbym mieć swój klucz. Myślałem nad zakupem tego:

bikestacja.pl/pl/warsztat-ro … -5397.html

Również się na tym nie znam, więc jeśli ktoś może polecić inny przydatny do dokręcania elementów z włókna to z chęcią rozpatrzę :wink:

To właśnie taki lub bardzo podobny ja mam i dobrze się sprawuje. Nigdy nie kalibrowałem i nie wiem jak dokładny jest, ale jestem przekonany, że dla moich potrzeb nadaje się. Te nasadki (końcówki) starczą do wszystkiego, a jeśli nie, można zawsze dokupić. Ja chyba zapłaciłem parę złotych mniej na jakimś nierowerowym sklepie na Allegro.
Bardzo łatwo do używania, trzeba tylko pamiętać zresetować do minimalnego momentu po użytku.

Zob. mój wątek:
[url]http://forums.rowery.org/t/klucz-dynamometryczny-giant/12194/1]

Ten klucz można znaleźć w wielu sklepach jako klucz BikeHand, BBB, Mighty, Giant i jeszcze kilku innych producentów. Gdzieś (nie pamiętam) widziałem go ostatnio po ok. 160 PLN. Używam od wielu lat i jest OK. Jeden drobny mankament (typowy dla niemal? wszystkich kluczy tego typu): możesz ustawić moment dokręcania, natomiast nie możesz ustawić momentu przy odkręcaniu. Odkręcać z czuciem, w razie potrzeby użyć WD40 - najłatwiej zerwać gwint przy odkręcaniu zapieczonej śruby.

http://www.centrumrowerowe.pl/narzedzia-i-smary/narzedzia-rowerowe/inne/p,mighty-klucz-dynamometryczny-z-zestawem-koncowek-mighty,1398.html

Hej,

tak właśnie nieśmiało czekałem na jakieś wskazówki od Ciebie, Doktorze :wink: Ten sam klucz widziałem tu w Szwajcarii raz jako BBB raz jako Mighty. Nie byłem przez to pewien czy to jakieś badziewie, które rozleci się po 2 śrubach albo podziałka będzie do niczego… No ale jak używasz parę lat i nadal polecasz, to biorę.