Klucz dynamometryczny


#1

Czołem!

Nadszedł czas poszerzenia wyposażenia przydomowego warsztatu o klucz dynamometryczny. W związku z tym mam pytanie jaki model byście polecali, jakiego sami używacie, co jest ważne, a co mniej itd. itp.

Pozdrawiam,
Kuba


#2

Mechanikiem nie jestem, ale tani klucz z niskimi momentami (do 20-25 Nm, z nasadkami 1/4": imbusy 4-5-6 mm i może Torx T-30) jest według mnie najważniejszy: stery, mostek, kierownica, siodełko, hamulce i inne wymagają często ok. 4-5 Nm. Kaseta, suport potrzebują większego klucza, ale chyba dokładny moment tam nie jest aż tak krytyczny jak w razie możliwie karbonowych komponentów wymienionych powyżej. Kupiłem większy klucz (1/2", do 210 Nm) kiedyś w Lidlu, ale tak naprawdę nie używam.


#3

Właśnie do dokręcania karbonowych elementów chciałbym mieć swój klucz. Myślałem nad zakupem tego:

bikestacja.pl/pl/warsztat-ro … -5397.html

Również się na tym nie znam, więc jeśli ktoś może polecić inny przydatny do dokręcania elementów z włókna to z chęcią rozpatrzę :wink:


#4

To właśnie taki lub bardzo podobny ja mam i dobrze się sprawuje. Nigdy nie kalibrowałem i nie wiem jak dokładny jest, ale jestem przekonany, że dla moich potrzeb nadaje się. Te nasadki (końcówki) starczą do wszystkiego, a jeśli nie, można zawsze dokupić. Ja chyba zapłaciłem parę złotych mniej na jakimś nierowerowym sklepie na Allegro.
Bardzo łatwo do używania, trzeba tylko pamiętać zresetować do minimalnego momentu po użytku.


#5

Zob. mój wątek:
[url]http://forums.rowery.org/t/klucz-dynamometryczny-giant/12194/1]

Ten klucz można znaleźć w wielu sklepach jako klucz BikeHand, BBB, Mighty, Giant i jeszcze kilku innych producentów. Gdzieś (nie pamiętam) widziałem go ostatnio po ok. 160 PLN. Używam od wielu lat i jest OK. Jeden drobny mankament (typowy dla niemal? wszystkich kluczy tego typu): możesz ustawić moment dokręcania, natomiast nie możesz ustawić momentu przy odkręcaniu. Odkręcać z czuciem, w razie potrzeby użyć WD40 - najłatwiej zerwać gwint przy odkręcaniu zapieczonej śruby.


#6

http://www.centrumrowerowe.pl/narzedzia-i-smary/narzedzia-rowerowe/inne/p,mighty-klucz-dynamometryczny-z-zestawem-koncowek-mighty,1398.html


#7

Hej,

tak właśnie nieśmiało czekałem na jakieś wskazówki od Ciebie, Doktorze :wink: Ten sam klucz widziałem tu w Szwajcarii raz jako BBB raz jako Mighty. Nie byłem przez to pewien czy to jakieś badziewie, które rozleci się po 2 śrubach albo podziałka będzie do niczego… No ale jak używasz parę lat i nadal polecasz, to biorę.