kogut

witam. chciałem do mojego rowera zrobić diody niebieskie migającie tak jak w wozie strażackim czy w policyjnym. czy moge takie coś zrobic???

Zrobić - oczywiście. To bardzo proste od strony technicznej.

Co do zasadności - tobym się mocno zastanowił…

hmmm ja bym zaczal od wiatraczka na kierownicy i swiecacych wentyli… ale to juz pewnie autor tematu :stuck_out_tongue:

Nie bądzcie złośliwi :wink:. Ostatnio miałem zamiar zamontować, trąbke(czyt. klakson), z melodią znaną z Janosika, bo wyrżnąłem w “rolkowca” (nie słyszał mojego wrzasku), ale teraz jak przeczytałem wasze posty, to sam nie wiem… będe narażony na podobne docinki.

a jakbym to zmontował i jechał z właczonymi ,kogutami, i złapała by mnie policja. co za to by mi groziło??

W kwesti policji - póki rower albo właściciel nie wydaje sygnału ostrzegawczego zarezerwowanego dla pojazdów uprzywilejowanych i/lub sam sygnał swą mocą nie może spowodować u współużytkowników drogi podejrzenia, iż pojazd ma charakter pojazdu uprzywilejowanego, to prawo nie będzie złamane.

Jednakowoż…

Oświetlenie niezgodne z przepisami może być traktowane jako złamanie tychże, tudzież objęte mandatem karnym lub rozpatrywane przez Sąd.

Zatem…

Sugerowałbym takie umieszczenie oświetlenia, aby:

  • nie przeszkadzało innym użytkownikom drogi
  • miało charakter zwiększający widoczność pojazdu, nie zaś odwrotnie
  • miało charakter raczej świecenia ciągłego, niż zmiennego (miganie złe :wink: )
  • w żadnym wypadku nie należy stosować oświetlenia będącego kopią tego, które stosowane jest przez służby uprawnione do oznakowywania pojazdów jako pojazdy o charakterze uprzywilejowanym

Na koniec drobna refleksja - przepisy nie różnicóją pojazdów uprzywielojowanych na te o napędzie spalinowym i innym, ergo rower mógłby być pojazdem uprzywielojowanym, o ile zostałby właściwie do tego celu oznakowany.

przede wszyskim “sygnalizacja swietlna” koloru niebieskiego (a juz w ogole pulsacyjna) jest zarezerwowana dla pojazdow uprzywilejowanych i nie moze jej wykorzystywac pojazd (osoba) nieupowazniony. oswietlenie pojazdow jest scisle okreslone w przepisach, z przodu ma byc barwy bialej, a z tylu czerwonej. szczerze mowiac jakby sie ktos uparl moglby sie przyczepic nawet do czerwonego - pulsujacego oswietlenia.
tak jeszcze do tematu, to jakis czas temu kupilem lampke na przod 5-diodowa

lampka swieci lekko w barwie niebieskiej, cos na wzor “ksenona” :wink: (posiada tez funkcje swiecenia pulsacyjnego) i tez mialem dylemat, czy sie ktos do tego nie przyczepi, mimo, ze to “seryjna” lampeczka :slight_smile: ale z drugiej mozna przy niej czuc sie bezpiecznie, ze wzgledu na to, ze ciezko jej nie zauwazyc, gdy jest wlaczona.
kumpel zamontowal sobie takie dwie, jak wlaczy je w trybie pulsacyjnym, naprawde widac respekt ze strony innych :slight_smile:

lampki diodowe jak na razie beda mialy poblask innego koloru bo idealnie biała dioda to wynalazek no nie dalej jak sprzed dwóch miesięcy i na reazie są jeszcze niedostępne