Kolarstwo a kultura popularna.

youtube.com/watch?v=gSRvLMPNlc4

jak dla mnie bezapelacyjnie KOLARSKI NR 1.

dziękujemy Skodo ; )

No dobrze, to z literatury:

Henry Miller, który poza tym, że kochał kobiety i książki kochał też rower. :wink: Zdaje się, że gdzieś w drugiej trylogii (w ,Sexusie’’ bądź ,Plexusie’’) znajduje się cały passus poświęcony wspomnieniom o Sześciodniówkach i marzeniom o tym żeby zostać zawodowym kolarzem. Jak widać ten sport był całkiem popularny w Stanach już przed II Wojną. :wink:

Alfred Jarry i ,Nadsamiec’’, hehe. Wreszcie, jakiś czas temu, przetłumaczono ,Le Surmale’’ na język polski. Jedyne znane mi arcydzieło literatury, gdzie rower, ba, gdzie KOLARZ występuje jako protagonista. :wink:

“Rider” Krabe’go jest w całości poświęcony zawodowemu wyścigowi kolarskiemu z jego uczestnikiem w roli głównej. Absolutna klasyka.

Gdzieś czytałem/słyszałem, że tytuł “Czekając na Godota” mógł się wziąć właśnie z kolarskiej strony. To jest czekanie na nie wiadomo co i wedle jednej z interpretacji może to być czekanie na przejazd kolarzy, w tym właśnie Godota (przerobionego albo przejęzyczonego, albo niedosłyszanego Bobeta?).

Zresztą u Becketta, rowery zajmują dość istotne miejsce w twórczości, dobrym przykładem jest “Molloy”.

I przy okazji, na Transatlantyku będzie prezentowane trójka filmów dotycząca kolarstwa:
transatlantyk.org/pl/program … stoppables
transatlantyk.org/pl/program … -a-cyclist
transatlantyk.org/pl/program … ad-company

Nie wiem czy również poniższe nawiązanie do kolarstwa będzie pasować do tego tematu, ale że nie znalazłem innego a jest to swego rodzaju związek “naszego” sportu z kulturą masową to proszę:
Dziś w jednej ze stacji radiowych organizujących konkurs dla słuchaczy, w którym za sms-a można wejść do gry o sporą kasę usłyszałem taką zapowiedź konkursu (cytuję z pamięci):

“[w tle fragment komentarza z ES bodajże]: Rafał Majka! Rafał Majka!
Prowadzący: Wiecie ile Rafał Majka zarobił za zwycięstwo na etapie w TdF? [tutaj kwota] I on się biedny tyle nakręcił żeby tyle zarobić a u nas można dziś wygrać [tu wielokrotność w/w kwoty] wysyłając jedynie sms…”

Ot, kolejny wymiar popularności (oby jak najdłuższej) Rafała w mediach :slight_smile:

[size=75][ Dodano: Czw 07 Sie, 2014 13:58 ][/size]
Radiowa passa Rafała trwa nadal - cytat z dzisiaj:
“Za chwilę 14, a o 14 wiadomości, w których m.in. wystartujemy górski etap Tour de Pologne. Górski etap, czyli to co tygryski i Rafał Majka lubią najbardziej” :wink:

Nowy kanadyjski film “La Petite Reine”, opowiada o Genevieve Jeanson, kanadyjskiej mistrzyni kolarstwa. Sam film wywołał ponoć spore wrażenie na części festiwalowej publiczności i jego seans przerwano, gdy wielu widzów zemdlało podczas scen transfuzji. Osobiście uważam, że to zagranie pod publiczkę i nabicie ogladalności, ale z trailera zapowiada się całkiem solidnie zrealizowana fabuła oparta na prawdziwej historii. W naszych kinach raczej nie do zobaczenia, ale kto wie.
film.onet.pl/wiadomosci/skandal- … wano/87d4q

Ciekawe co Ci ludzie zrobią jak podczas krojenia uszkodzą sobie palec nożem i zobaczą krew? :unamused:
Nie wiem czego się spodziewali idąc na taki film… Ładnych widoków i zameczków?

Przez przypadek trafiłem na taki program jak MGM (na nc+ 58 kanał), dzisiaj o 21 “Skrzydlaty Szkot”, a w internecie niełatwo go znaleźć, tym bardziej z polskimi napisami/lektorem.

Jak to często u nas, jakiś dzięcioł źle przetłumaczył tytuł Flying Scotsman. To po prostu Latający Szkot.

Tytuł filmu jest grą słów - Flying Scotsman to tradycyjna nazwa ekspresu kolejowego na linii Glasgow - Londyn. A nazwa pociągu była nawiązaniem do legendy Latającego Holendra (Flying Dutchman).

Film gorąco polecam. Po sezonie, gdy znajdę czas, na pewno dodam go na moim blogu.

Tak, to tłumaczenie tytułu też mnie zastanawiało. Ale film świetny, pojutrze o 2. w nocy będzie znowu jakby ktoś chciał zobaczyć, a zdecydowanie warto.

Trafiłem dziś na taki oto kawałek:

youtube.com/watch?v=m-Nvx7ffzDE

Koop - Bjarne Riis. Historii nie znam, nie wiem co Szwedzcy muzycy mają wspólnego z łysym Duńczykiem, ale odnotować warto.

A ja ostatnio oglądałem film taki troche komedio-dramat “le grande boucle” na polske poprostu “tour de france”, dla fanów dwóch kólek spokojnie do obejrzenia :wink:

Własnie leciało na Canal+. Całkiem sympatyczny filmik.

Zupełnie na marginesie dygresja po jego obejrzeniu: “niechcący” film ukazuje typowe dla Francuzów rozdwojenie jaźni w kwestii dopingu. Jeden z wątków filmu jest ostro anty-dopingowy, popiera czyste kolarstwo, a jednocześnie do udziału w nim zaproszono ikonę dopingu Jalaberta :smiley:

Właśnie trafiłem na kolarskiego Tsubasę! Niedawno powstał w Japonii serial animowany “Grande Road”. Nie zdążyłem się jeszcze wgłębić, ale wygląda na to, że opowiada o losach szosowej drużyny kolarskiej w podobny sposób jak niezapomniany Tsubasa o piłkarzach. Zapowiada się ciekawie :wink:

animeshow.tv/Yowamushi-Pedal-Gra … -mirror-2/

Tsubasa było często podobniejsze do kolarstwa niż do piłki: biegali i biegali i biegali cały czas prosto i mety, tzn. bramki, nie widać było.

Czyli tutaj przez 2-3 odcinki będą jechali jeden wyścig… :wink:

cyclingweekly.co.uk/news/lat … JgvojEP.99

Musicie to obejrzeć i posłuchać :smiley:

pytanie- czy są jacyś “celebryci” przyznający się do fascynacji kolarstwem?

Na myśl przychodzi mi tylko Dowbor i młody Stuhr którzy są triathlonistami więc w 1/3 są kolarzami :smiley: Jak to się przekłada na ich zainteresowanie sportem, nie wiem.