Komentatorzy

Do wymowy zawsze można i będzie można się przyczepić wymowy nazwisk. Różne kraje = różne wymowy liter. Mieszkam w Anglii 11 lat i sam nie mam pewności czy dobrze wymawiam np. Tao Geoghegan Hart (po polsku wymówiłbym plus minus “ghoghan”)

Na szczęście wymyślono internety

twitter.com/taogeoghegan/status … 3139051520

Właśnie, wszystko można sprawdzić. Można się przygotować, a nie przychodzić do pracy i rzeźbić swobodnie, różne rzeczy można. Ale ja się czepiam, a komentatorzy są fajni i mają fanów na fejsbuku, i to się liczy. :mrgreen:

To przy okazji sprawdź jeszcze 150 innych nazwisk w peletonie / tylko na wielkim tourze / , ciekawe do jakich dojdziesz wniosków. W żadnym kraju na świecie nawet połowa nazwisk nie jest wymawiana poprawnie, bo to jest niemożliwe. Wynika to z właściwości języków. Tak samo jest w innych dyscyplinach sportu. Rozumiem, jak źle wymawiają nazwisko kolarza znanego i od lat będącego w czołówce, którego widać na każdym etapie i którego nazwisko komentator powtarza kilkanaście razy. Ale jakiegoś nieznanego? A teraz zagadka: dwaj francuscy kolarze Pineau i Pinot. Jak je wypowiesz? Spytałem rodowitego Francuza, mówił, że jest minimalna różnica, dla mnie nie do uchwycenia.

Bardziej niż wymowa, ważne, żeby komentatorzy rozpoznawali kolarzy w telewizji. I w tym, muszę powiedzieć, polscy komentatorzy są jeszcze trochę słabi.

I jeszcze żeby ogólnie ogarniali, co się dzieje podczas wyścigu, a dla nich najważniejsze, że kolarz CCC pięknie pracował przez kilometr, albo że zręcznie chwycił bidon. No brawo!
Pinot i Pineau to akurat łatwe, raz słyszałem we francuskiej telewizji i wystarczy, już wiem. Kwestia umiejętności, nie każdy ma widocznie. A przed chwilą się dowiedziałem od Jarońskiego, że ten dość znany Kanadyjczyk nazywa się Brajton i to też ma być dobrze? Za to jak pani Żaneta z Tłuszcza wrzuci zdjęcie na różowym rowerze na fejsbuka, to zaraz o tym zameldują. Ale ja się czepiam. Ludzie, to nie są wolontariusze, oni zarabiają za to pieprzenie dość ładne pieniądze, nawet jak na Warszawę. Nasze pieniądze, pamiętajmy. Żeby tak pracował murarz, piekarz czy kierowca, to by nie wychodził z sądu i umarł tam z głodu. Dobra, skoro rzesza kibiców zadowolona, to spoko, już przestaję. 8)

Kamil Durczok? :wink:

Jaronski dziś stwierdził, że Barta jest z Czechosłowacji…
Dla mnie brak wiedzy geograficznej tego pana to skandal… No ale cóż najważniejsze, że wyjaśnił skad pochodzi Taciak.
Jeszcze tylko czekam na to aż powie, że Bodnarowi kibicuje ksiądz…

Swoją drogą wyobrażacie sobie komentatorów piłkarskich, którzy by mówili takie teksty: “i Lewandowski gol przypomnijmy że jego pierwszym trenerem był ten i ten a jego żona robi najlepszy barszcz z uszkami” i tak przy każdej bramce?
Podejrzewam, że długo by nie popracowali.

Serio myślisz, że Tomasz Jaroński ma takie braki?
Spróbuj nawijać bez pomyłek przez godzinę, albo chociaż przez kwadrans… Oni komentują po parę godzin; pomyłki są nie do uniknięcia. Bezsensowne te zarzuty, wstrzymam się przed mocniejszym komentarzem…

Nie będę nic próbował bo to nie mój zawód… Jak ja sie w swoim zawodzie pomylę to mam na głowie prokuratora.
Bezsensowny to jest twój komentarz nic nie wnoszący.
A poza tym uważasz że wymaganie wiedzy od komentatora na poziomie podstawówki to za dużo?
Poza tym to Jaronski tak podkreśla że Zakarin to Tatar a Froome Kenijczyk a tu takie braki… może niech sie skupi w końcu na rzeczywistości a nie wraca do wyścigu pokoju bo ewidentnie miesza mu sie wiele rzeczy.

No niestety, czasówek to panowie z Eurosportu komentować nie umieją. A wystarczyłaby umiejętność interpretacji międzyczasów, żeby dało się tego słuchać.

On się zwyczajnie przejęzyczył. Myślisz, ze on nie wie, że już dawno nie ma takiego państwa? No bez żartów.

Dla mnie komentator musi wzbudzać emocje, a nie prowadzić mnie jak w kondukcie żałobnym. Na komentatorów przestałem się denerwować chwilę temu, ponieważ to nic nie zmieni, jak popełniali podstawowe błędy, tak je popełniają dalej i to obojętnie na której stacji. Czasami się zastanawiam czy oni skończyli jakieś szkoły. Nie ma co narzekać :smiley:

Proponuję żeby paru największych malkontentów zgłosiło się do tvp i spróbowało komentarza. Twierdzicie, że jesteście znawcami / prawie wszystkiego/, rozpoznajecie bezbłędnie kolarzy, idealnie wymawiacie nazwiska i macie coś ciekawego do powiedzenia przez kilka godzin transmisji np. o historii czy kulturze mijanych regionów. Bardzo chciałbym to usłyszeć. Trzeba odróżnić przejęzyczenia i drobne pomyłki nie mające dla wyścigu żadnego znaczenia od dużych , wielokrotnie powtarzanych pomyłek. A prawdziwe bzdury to można usłyszeć właśnie podczas meczy piłkarskich. Taki Szpakowski to wierutne bzdury mówi już przez 30 lat i nikt go nie rusza. Kolarstwo przy piłce stoi na wysokim poziomie. Poza tym zdecydowanie łatwiej jest rozróżnić piłkarza, siatkarza czy lekkoatletę, bo maja duże numery, na koszulkach nazwiska, są częste zbliżenia i jest ich na boisku 12- 22. A peleton to 150 kolarzy najczęściej pokazywanych z helikoptera lub z tylnej kamery. Naprawdę ciężko rozpoznać szybko jadącego kolarza w kasku i okularach. Załóżmy, że czołówkę, może 20% peletonu rozpoznają i to wystarczy. Reszta - po odczytaniu numeru.

Przepraszam ale nie życzę sobie ażeby, którykolwiek komentator zagraniczny “przejęzyczył sie” i nazwał Polskę ZSRR… Tak samo nie życzę sobie jako Polak żeby ktoś mówił o polskich obozach…
Miałem okazje oglądać wyścig z Czechem żyjącym w Polsce… był zażenowany ta “małą” pomyłką.

I powtórzę jeszcze raz… Dopóki za coś płace mam prawo wymagać wiedzy z podstawówki.
Ale za to jak pan Jaroński narzeka na realizacje to nikt nie śmie napisać, żeby siadł za kamerą i pokazał na co go stać…

No to sobie możesz nie życzyć no i co z tego wynika? Nie jesteś jedynym widzem. Piszesz tak jakbyś co najmniej oczekiwał, że Jarońskiego zwolnią, no bo przecież Ty sobie nie życzysz.

Co do Barty to z tą Czechosłowacją to nawet nie był błąd, on się przecież w takim państwie urodził.

Czepianie się tej Czechosłowacji albo jakichś niuansów w kwestii wymowy to przesada, ale według mnie patrząc na całokształt dzisiejszego wyścigu to komentarz wypadł fatalnie. Jaroński z Baranowskim co chwilę mówili jakieś bzdury o sytuacji na trasie (przykład który najbardziej zapadł mi w pamięć - Jaroński się zachwycał, że Froome nadrobił, bo na poprzednim pomiarze czasu miał 30 sekund straty, a teraz tylko 7… Oczywiście nie zauważył, że 30 sekund straty miał do Dumoulina, którego jeszcze na kolejnym pomiarze czasu nie było). A wydawałoby się, że czasówka jest dużo łatwiejsza do ogarnięcia od wyścigu ze startu wspólnego.

W Eurosporcie potrzebny jest ktoś nowy. Najlepiej ktoś młody, ale solidnie się do transmisji przygotowujący i po prostu będący pasjonatem tego sportu. Jaroński, Probosz, Wyrzykowski czy Brzósko komentują kolarstwo od kiedy pamiętam, więc komentowanie stało się dla nich rzeczą tak normalną, że pewnie nawet nie czują potrzeby, żeby do kolejnego wyścigu się jakoś specjalnie przygotowywać. A oprócz nich jest Pajda, który kompletnie się do kolarstwa nie nadaje, Błachut, który komentuje tak wiele dyscyplin, że trudno nawet od niego wymagać, żeby specjalizował się w kolarstwie. No i Baranowski, którego ja osobiście nie trawię, chociaż większości się podoba, ale chyba wszyscy zgodzimy się, że na komentatora prowadzącego to on się nie nadaje. Dopóki nie pojawi się w Eurosporcie ktoś nowy, to trudno oczekiwać, żeby komentarz tam się poprawił.

No w wielu innych krajach/stacjach jakoś umieją.

A Sobczyński sobie uroił z tym pomiarem czasu … jak można za przeproszeniem być tak niedomyślnym