Kompatybilność klamkomanetek z przerzutkami

Witam
Mam pytanie. Czy klamkomanetki muszą pracowac ze specjalnymi przezutkami? To znaczy, czy np. STI 105 zadziałałyby z przerzutkami Shimano 600? Czy dzisiejsze przerzutki są specjalnie skonstruowane żeby działać z klamkomanetkami?

Najlepiej, gdybyś podkręcił jasność pytania – podał o jakich producentów i jakie modele pytasz.

W przypadku produktów Shimano, najogólniej i w pewnym uproszczeniu:

a) każda przerzutka 10s współpracuje z każdymi łapami 10s, 9s i 8s,

b) każda przerzutka 9s współpracuje z każdymi łapami 9s i 8s. Przerzutki 9s Dura-Ace oficjalnie współpracują z łapami 10s, pozostałe przerzutki 9s nie muszą pracować z łapami 10s, ale zazwyczaj chodzą co najmniej zadowalająco,

c) w przypadku grup 8s (nie liczę Sory, chodzi mi o “stare” modele: 600, 105SC, RX100) zachodziła pełna wzajemna kompatybilność za wyjątkiem Dura-Ace (7400), która miała odmienną od pozostałych grup geometrię. Przerzutka Dura-Ace 8s (RD-740x) powinna współpracować z łapami 9s w trybie 9s.

Dzięki doktor. Objasnię problem na moim przykładzie. Mam przerzutki Shimano 600 z lat 80. Jestem ciekaw czy dziejsze duale, np. 105 zadziałałyby z tymi przerzutkami, czy też musiałbym zakupić nowe przerzutki. Bo te, które mam są jeszcze sprzed epoki klamkomanetek i ciekawi mnie czy zadziałałyby jednak z nimi, bo myślę o sprawieniu sobie takich.

Nie, współczesne łapy 10s (w przypadku Sora, Tiagra: 9s) – ST-5600 w Twoim przykładzie – zdecydowanie nie powinny, nawet dość zgrubnie, współpracować z wczesną RD-64xx.

Dzięki Doktor. Jednak nie uda mi się zaoszczędzić, eh.