Korba gipiemme vs. ??? proszę o pomoc.

Witam.
Jestem włąścicielką szosówki, dodam potwornie starej szosówki:) Odkupiona od znajomego ok 10 lat temu. Podejrzewam że pamięta lata 60. Została oddana do warsztatu, gdzie miano z niej wykrzesać za najmniejsze pieniądze trochę życia. I udało się, na jakichś dziwnych częściach, ale jeździła 3 sezony:). Stoi teraz od kilku lat w piwnicy i postanowiłam ją odnowić. Zakupiłam jak narazie korbę Gipiemme. Manetki na kierownicę Shimano SH50 (przód 2, tył 7) + przelotki:) standardowe klamki hamulca. Przednią przerzutkę Shimano FD-A452 (sport LX). Założyłam korbę oraz przerzutkę do sprawdzenia długości osi - i wydaje mi się że potrzebuję 113mm… i nie wiem co dalej. pokręsiłam troszkę w “warsztacie”:slight_smile: i łańcuch przeskakuje na gipiemme. Nie mam zielonego pojęcia jaką mam kasetę (posiada 5 zębatek - ma ok. 1000000 lat), przerzutka tylna nazywa się “Sun Race”. Co radzicie kupić? Jaka przerzutka będzie współpracowała z tą korbą? Jaką potrzebuję kasetę? 7 przełożeń max wcisnę w tą ramę. Czy można coś takiego jeszcze kupić? Proszę o rady

Z góry dziekuję za pomoc.

Ps. Co myślicie o takich kołach?

allegro.pl/item180250845_kol … exage.html
koła

hmm kiedys mialem zestawienie shimano i gipiemme wiec z tym niepowinno byc problemu. Lancuch jest stary czy nowy? kaseta tez pewnie swoj wklad ma w przeskakiwanie lepiej wymienic lancuch z kaseta przezutke tez by wypadało zeby niebylo komplikacji i 7 wejdzie jesli koła uda sie załozyc ale mysle ze niepowinno byc problemu. kasete bym najpierw obejrzal i porownal do bebenka w kolach czy bedzie pasowac bo nawet shimano z shimano potrafi niepasowac :wink: Pozdrawiam

przerzutka Shimano Sora, łancuch 7-kowy moze byc shimano lub SRAM’a, bazujac na zdjeciu kol u Kality to kaseta mogla by byc rowniez Shimano sory choc trudno dostac obecnie modele 7-kowe ewentualnie mozna skozystac z ofert do rowerow gorskich bo nieweilka roznica bedzie

PS aha…co do korb czy innych czesci gipiemme to moga byc i jest dobry stosunek jakosc/cena natomiast z kołami moze byc roznie chodza pogłoski ze szprychy szybko pekaja w nizszych klasach kol gipiemme.

Dziękuję za odpowiedź.

Przerzutka i tak miała iśc do wymiany. Łańcuch ma kilka lat więc też.

Co powiecie na to:
nie mogę znaleźć shimano 7 do szosy więc może 6:

http://www.allegro.pl/item181302010_kaseta_shimano_cshg50_6t_11_24_szosa_tylko_u_nas.html

przerzutka:
http://www.allegro.pl/item181444595_uwaga_sora_2007_hadronsport_com.html

łańcuch:
http://www.allegro.pl/item182771504_lancuch_z51_7_biegow_bajkszop_com.html

PS. Jeśli ktoś ma namiary na miejsce, gdzie mogę dostać kasetę shimano sora 7, prosze o kontakt:)

PS. a może taka kaseta:
http://www.dobrerowery.com/product_info.php?cPath=1_69&products_id=1967

Zanim zdecydujesz się na zakup kasety, sprawdź czy na pewno tylna piasta jest jest przystosowana do kaset. Bardzo duże jest prawdopodobieństwo iż zamiast kasety jest tam wolnobieg. Jeśli piasta jest przystosowana do wolnobiegu to w zależności od długości ośki możesz tam zamontować wolnobieg nawet 8-rzędowy.

Jeżeli to kaseta to są dostępne jescze 7-ki Srama. Zresztą z Shimano też raczej nie powinno być problemów. Na sklepie mam zdaje sie i Shimano i Srama.

no marcik dobrze gada - bardzo mozliwe ze jest na wolnobieg jezeli kolko ma 1000 lat to nawet napewno.:slight_smile:
Wiec zacznij od ustalenia powyzszego , a nastepnie ustal czy rama jest stalowa.
Zapewne jest a w takim przypadku radze zrobic tak jak ja z jaguarem- kupujesz tylnie koło z kasetą 9 tka , rozginasz tylni trojkąt i spokojnie mieścisz 9 zębów. W moim oryginalnie było 5 , podjechalem do Poręby zapytac ile wejdzie a on zrobil wlasnie tak jak mowie, moze troche centrycznosci stracilo czu tego nie czylem.
Sora wydaje sie byc swietnym pomyslem bo pasuje w zasadzie do wszystkiego.
Tylnia przerzutke kupilem do 5 trybu jeszcze i dzialalo z manetka campy na 6 przełożeń :slight_smile:
Potem jak zmienialem na 9 tke to kupilem klamkomanetki tiagra i lancuch srama = tez dziala.:slight_smile:

przeciez te kola gipiemma nie maja 1000 lat i bedzie dobrze…skupmy sie na tych ktore zostaly pokazane w linku a wiec bedzie dobrze bo na ten nowy bebenek…a przeczytaliscie uwaznie ze juz jest zakupiona manetka 7 a kola gipiemma na 7-kowa kasete? wiec po co schodzic z tematu na 9 rzedowe :/

Dokładnie:)
Człowiek od tych kól gipiemme mi włąsnie napisał że dysponuje kasetą 7. Manetki już są, więc chyba nie wypada zmieniać:) - przynajmniej narazie. Nie napisał co to za kaseta, tylko że za 49 pln, a pozostałe dane:
“koła szosowe sa w standarcie na 130mm.
mamy kasety 7-ki za 49zł
13x21,13x23”
tylko czy będzie to kaseta shimano? Piasty “Exage” są pod shimano? Chcę żeby wszystko ladnie ze sobą współpracowałao, bo mam zamiar trochę na nim pojeździć do października:)

tak exage sa shimanowskie

Weź jeszcze raz przemyśl kupno tych kół, abowiem wcześniej napisałaś, że rama jest już wiekowa. Każe to mi zwrócić Ci uwagę, iż dawno temu produkowane ramy miały rozstaw haków w tylnym widelcu 124 mm (do bodajże 6 rzędowych wolnobiegów), a późniejsze 127 mm (do bodajże 7 i 8 biegowych wolnobiegów i kaset).
Zatem nabywając koła z rozstawem konusów w tylnej piaście 130 mm, będziesz miała gwarantowany problem z wstawieniem piasty do tylnego widelca, aj eżeli nawet wstawisz siłą, to będą problemy z osiowością koła (wystąpią naprężenia na tylnych hakach, zaciski będą się źle ustawiały i zapinały, itp.)

Proponuję, weź zmierz dokładnie rozstaw haków tylnego widelca i dopiero zdecyduj czy kupujesz.
Podobnie sprawa może sie mieć z rozstawem przedniego widelca, w starych ramach rozstaw był mniejszy aniżeli standardowe obecnie 100 mm.

dokladnie…Lucjan ma racje trzeba sprawdzic rozstaw mozna sie pobawic w rozprezenie tylnich widelek lecz po pierwsze to trudne i niegwarantuje odpowiedniego giecia (rownomiernego) a po drugie moze cos sie z rama stac i bedzie po zabawie w mechanika.

Mozna by poszukac na allegor albo w rowerowych sklepach(maja czasem) jakies ramy stalowe z odpowiednim rozstawem i podmienic niepowinno wyjsc drogo a czasem sklepy/serwisy zbedne ramy potrafia niektorym klientom oddac za darmo warto sie wiec zapytac o zbedne czesci:) kasete tez moga miec i dac za darmo w niezlym stanie a wrecz bdb czasem