Król klasyków 2020

Kto będzie najlepszy w wyścigach jednodniowych 2020?

Króla sprintów zgadywaliśmy wcześniej - teraz czas na mistrza jednodniówek.

W zeszył sezonie fajnie było obesrwowac walkę duetu Alaphilippe / Fuglsang.
Ale jak muszkieter nie stawał na starcie, to inni zawodnicy Decuninck dawali radę:
Stybar, Jungels, Gilbert i wreszcie Evenepoel - wszystko przy ogromnym wsparciu Lamparta.
Nie dawał sobi z nimi rady Greg Van Avermaet zaliczając wiele miejsce w czołówce, ale w końcu w Kanadzie się przełamał.
Nie udała się ta sztuka Oliverovi Naesenowi, który wielokrotnie się w czołówce meldował.
Warto pamiętac o innych belgisjkich zawodnikach: Benoot, Wellens, Van Aert, Vanmarcke
A spoza Belgii:
Van Der Poel, Bettiol, Matthews, Sagan, Degenkolb, Valgren, Pedersen, Kristoff, Trentin, Lutsneko, Colberelli czy na bardziej górskie wyścigi Valverde, Nibali, Martin, Roglic, Bernal a może mający za sobą nieco gorszy rok Terpstra, Kwiatkowski…
I jeszcze paru innych.
Z racji ograniczeń techicznych nie wszyscy się znaleźliw ankiecie - tam tylko 20 miejsc

W tym roku wpływ na postrzeganie króla klasyków będzie miała pewnie też impreza o nazwie Igrzyska Olimpijskie.

• Alaphilippe
  • Bernal
  • Evenepoel
  • Fuglsang
  • Gilbert
  • Kristoff
  • Martin
  • Matthews
  • Mollema
  • Neasen
  • Nibali
  • Pedersen
  • Roglic
  • Sagan
  • Valverde
  • Van Avermaet
  • Van Der Poel
  • Terpstra
  • ktoś inny
  • nie da się wyłonić jednego króla klasyków

0 głosujących

Zagłosowałem, że nie da się wyłonić jednego króla klasyków. Wyścigi jednodniowe są zbyt różnorodne, żeby wrzucać je do jednej kategorii. Ktoś może np. kompletnie zdominować bruki, ale nie liczyć się w LBL, Lombardii, Strzale Walońskiej itp. A co to za król, który panuje tylko na małym skrawku ziemi? :smiley:

Oczywiście może się okazać, że ktoś wygra np. Paryż-Roubaix, Lombardię, MSR i MŚ w jednym roku i wtedy tytuł króla klasyków jak najbardziej by mu się należał, ale jakoś nie bardzo wierzę w to, że to się stanie w 2020 roku.

Ani Roglicz ani Bernal nie skupią się pewnie na klasykach więc prędzej umieściłbym w tej ankiecie choćby Kwiatkowskiego czy van Aerta :slight_smile:

Jak musiałbym kogoś wybrać to Greg.

@ msc - Nie wiem, na czym skupią sie Roglic z Bernalem w tym roku.
Kalendarz jakiś wstepny jest, ale zawsze może się zmienić.
Ot choćby w zeszłym roku Bernal miał się na Giro skupić…

W każdym razie - jak pisałem wcześniej - wyobrazam sobie, że wyścig olimpijski będzie miał spory wpływ na postrzeganie “króla klasyków”
Gdyby ktoś w jednym roku wygrał IO a do tego FW, Staruszkę i jeszcze Lombardię z jednym czy drugim jesiennym północnowłoskim klasykiem - mógłby zasłużyć na miano króla klasyków.

Natomiast co do samego wyboru - cóż - pewniakami u mnie byli GVA, Evenepoel, MVDP, Valverde (mimo wieku) i Alaphilippe.
Pozostałych zawodników z prawie 40-osobowej listy usuwałem dość losowo.

I szczerze powiedziawszy bardziej niż Kwiato i Van Aerta brakuje mi tu Bettiola, który wygrał Flandrię, był 4 w E3 i 6 w strzale brabanckiej - głównie ze względu na to, że Włoch jest na fali wznoszącej, jesli chodzi o klasyki.

Gdzie jest Kwiatek?!

Ostatnio był na Gran Canarii :yum:

Może jako fan nie jestem do końca obiektywny ale nie wiem jak traktować nieumieszczenie w tej ankiecie Kwiatkowskiego. Żart? Ogromne przeoczenie?

Poprosze o wymienienie sukcesów Michała w wyścigach klasycznych z ostatnich dwóch sezonów, które by sprawiły, że powinien się znaleźć w ankiecie.
3 miejsce w MSR i ładna jazda zakończona miejscem poza top 10 na AGR z tego, co pamiętam.

Kiedyś Kwiato miał sezon lepszy potem sezon słabszy i znów lepszy…
A potem przyszedł 2017 - świetny w wykonaniu Michała kilka ważnych zwycięstw w klasykach.

No a potem 2018, gdzie Michał spełniał się raczej w tygodniówkach i w roli pomocnika na TdF. I w zeszłym sezonie też nie widać było, żeby wrócił do grona tych najpoważniejszych klasykowców, a pojawili się nowi.

Także z całym szacunkiem dla Kwiato za wcześniejsze lata, nic nie wskazuje na to, żeby Michał miał być lepszym wyborem niż wielu innych, którzy też się nie zmieścili.

Tcyh z miejscem gwarantowanym wymieniłem.
Przy pozostałych nazwiskach było losowanie. I tak np. nie ma Bettiola a jest Dan Martin. Nie ma Politta, Vanmarcke, Van Aerta a też zasługują na włączenie do grona faworytów 2020.

1 Like

Dobra jeśli patrzymy tylko na 2 ostatnie sezony to zgoda. Prędzej jednak powtórzy się rok 2017 niż Mollema zostanie królem klasyków :smiley: Przy całym szacunku dla tego kolarza i mając w pamięci to że wygrał Lombardię. Taki Dan Martin też jest tutaj raczej za całokształt kariery a nie za poprzednie dwa sezony. Chyba, że coś przeoczyłem. A tym całokształtem też jest za Kwiatkiem.

Tak. Dan Martin, podobnie jak Michał był rozważanay za “całokształt”.
I tak jak pisałem - zadecydowało cos w rodzaju losowania.
MK wypadł, a DM nie.
Żaden z nich nie zasłużył, żeby miec miejsce gwarantowane.
A gdyby możliwości techniczne pozwoliły, to obaj by się w ankiecie znaleźli.

A może zrobimy własną punktację tego kto będzie najlepszy w klasykach. Ja bym proponował zrobić taką punktację:

Monumenty, MŚ, IO - 1. 20 pkt. 2. 18 pkt. 3. 16 pkt… 10. 2 pkt

Wyścigi WT - 1. 10 pkt. 2. 9 pkt. 3. 8 pkt… 10. 1 pkt.

Wyścigi niższej kategorii - 1. 5 pkt. 2. 4,5 pkt., 3. 4 pkt… 10. 0,5 pkt.

Co wy na to ?

Dawać Nibalego a nie dawać Kwiatkowskiego to jest jakieś nieporozumienie. Na jakiej podstawie w ankiecie znalazł się Nibali? 8 miejsca w LBL i Milan San Remo nie są jakieś porywające w zestawieniu z osiągnięciami Kwiatka w klasykach z 2019 r.

Nibali ma na koncie 3 wygrane w monumentach, a Kwaitkowski w jednym.
W zeszlym sezonie Włoch miał 3 miejsca w top 10 w klaskach, a Polak tylko jedno.
W 2018 Enzo wygrał MSR, a Kwiatkowski z jednodniowych wyścigów - mistrzostwa Polski.

Ponadto Nibali szykuje się specjalnie na IO - które będą pewnie najwazniejszym tegorocznym wyścigiem jednodniowym, podczas gdy Kwiatkowski prawdopodobnie będzie szykował szczyt formy na pomaganie w czasie TdF.

Ponadto proponuję przeczytać kilka wypowiedzi wyżej.
Dodam - że to nie ja wybrałem Michałowi drogę kariery. Gdyby to ode mnie zależało, to bym naciskał na skupianie się na wyścigach jednodniowych.
Michał wybrał wyscigi etapowe. Narazie w tygodniówkach bardzo dobrze mu szło chociaż w GT jeszcze nie za bardzo…

1 Like

Haha, ale afera z niczego się zrobiła. Nie rozumiem trochę w czym problem. Przecież jest opcja “ktoś inny”. Można ją wybrać, napisać w odpowiedzi, że Kwiatkowski i po sprawie.

2 Likes

Dzięki za wsparcie.
Można też zwyczajnie zignorować ankietę, która jest niepoważna i jest nieporozumieniem…

Fajny pomysł.
Chociaż gdzie wrażenia artystyczne :stuck_out_tongue:
W ten sposób sprowadzimy to do matematyki i statystyk i zmienimy się procyclingstats, gdzie Reguigui jest w rankingu sprinterów wyżej niż Gaviria. :wink:

1 Like

To do każdego ataku dłuższego niż 1 kilometr można dodać jeden punkt, a w małych wyścigach 0,5 pkt. :wink: .

1 Like

Jezeli Gilbert wygra mediolan San Remi to co by pozostali nie zrobili to on będzie dla mnie królem klasyków teraz dekady A nawet dwóch dekad

To samo chciałem napisać. Bardzo tego Gilbertowi życzę.

Simmons Quinn nadchodzi :+1:

Ale pytamy o króla, a nie o królową :stuck_out_tongue:

4 Likes