Która informacja jest prawdziwa?

Program UCI dotyczący paszportów biologicznych nie przyczynił się jak na razie do ukarania żadnych dopingowiczów, ale z ostatnich artykułów w New York Timesa dowiadujemy się, że o paszportach znów będzie głośno.

Prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Pat McQuaid, powiedział, że sprawy te powrócą do życia w zbliżających się dniach i tygodniach, ale nie wyjawia ilu zawodników jest w to uwikłanych.

System paszportów krwi, który zawiera informację o dokładnych wiadomościach o krwi danego kolarza, pomaga wykrywać dowody stosowania środków dopingowych, kiedy brakuje analitycznego pozytywnego testu na dany lek. Nie jest to jeszcze uregulowane prawnie i UCI chciało upewnić się, czy wszystkie detale są gotowe, by wprowadzić program w życie.

Według ostatnich wieści, Unii na razie udało się pobrać około 10 próbek od 800 kolarzy, zarówno podczas okresów rywalizacji, jak i odpoczynku.

Szef Międzynarodowej Agencji Antydopingowej, David Howman, jest w trakcie przygotowywania podręcznika do sporządzania paszportów i zaznacza, że UCI robi wszystko według obowiązujących zasad.

Każdy obawia się tego pierwszego przypadku, ponieważ nie chce być bombardowany. Jesteśmy pełni niepokoju upewniając się, że to udany projekt, ponieważ wcześnie wykryty przypadek będzie lepszy dla kolejnych spraw. To będzie znaczący krok, by chronić uczciwych sportowców.

Amerykańska gazeta „New York Times” donosi, że w wyniku zbadania i porównania 800 profili krwi (średnio 10 na zawodnika) z tzw. paszportów biologicznych, UCI oskarży o stosowanie dopingu przynajmniej jednego zawodnika.

Dziennikarze z USA powołują się na prezydenta Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Pata McQuaida, który powiedział, że: - W najbliższych dniach i tygodniach powinniśmy mieć wszystkie rezultaty za sezon 2008. Musimy przedyskutować sprawę jeszcze z naukowcami i przede wszystkim z radcami prawnymi, by podjąć odpowiednie kroki.

Jeśli dać wiary wypowiedziom ekspertów, którzy zajmowali się analizami, powinniśmy spodziewać się od trzech do sześciu pozytywnych wyników dopingowych.

Sądze że oni sami nie wiedzą ile tego mają…

po 10 próbek od 800 kolarzy = 800 profili (10 próbek na profil)