Łańcuchy Campagnolo a spinka do łańcucha

Witam! Wiem, że ten temat swego czasu pojawił się na Naszym Forum. Pozwolę sobie jednak znów do niego powrócić, bo może od tego czasu pojawiły się nowe doświadczenia i nowi użytkownicy.

Pytanie jest następujące: czy do łańcuchów Campagnolo można używać spinek do łańcucha, czy też nie?

A jeśli tak to jakich?

Nie ukrywam, że najbardziej interesuje mnie sprawa 9-rzędowych łańcuchów C-9 Record.

Jakie są Wasze doświadczenia i praktyka w tej kwestii? Z tego co wiem, to stanowisko Campagnolo jest takie, że nie można/powinno się ich używać.

Proszę o Wasze opinie! Dziękuję.

Od 12 lat nikt nie odpisał, ale może tym razem ktoś odpisze jak to z tymi spinkami do łańcuchów Campagnolo jest?

Są spinki KMC, które producent opisuje jako kompatybilne z Campagnolo, ale są one nieco szersze od łańcuchów Campy - mają 5,62/5,65 mm podczas gdy łańcuchy Campy mają 5,5 mm. Sam na takiej spince przejeździłem cały sezon, ale w końcu coś zaczęło stukać. Nie mam pewności czy łańcuch, jeszcze jestem na etapie diagnozowania stukania, ale przy okazji odkryłem tę różnicę w wymiarze.

I teraz moje pytanie brzmi czy ludzie tak jeżdżą? Mam grupę Campagnolo Potenza z przed kilku lat, nie wiem czy wcześniej łańcuchy Campy były też węższe.

Alternatywą jest pin i absurdalne drogi skuwacz Campagnolo, który poza wbiciem pinu pozwala na jego zagniecenie od drugiej strony. Sam mam rańszy zamiennik Topeaka i nie będę nawet pisał ile pinów połamałem. Aktualnie rozważam więc powrót do spinki.

Moze Ci po prostu kolejny rok stuknal :joy:

Ja mam Campe ale 11 i jezdze na spince . Zadnych problemow.

Ponizej temat opisany bardziej fachowo ( pytanie tylko , czy kolega ktory o to pytal 12 lat temu , jeszcze zyje :grimacing: ):

Mixing and matching quick links is no new feat, and riders have done so successfully from the days of eight-speed drivetrains. Much of the demand for mixing comes from Shimano and Campagnolo’s commitment to replacement pins as a joining method.

As it turns out, while chain brands certainly wouldn’t recommend any mixing and matching and I do believe it’s safest to stick with the correct brand link, it’s typically no problem to do so.

Those with older eight or nine-speed chains should find success with using KMC, SRAM or Wippermann links on just about any chain of the same speed.

1 polubienie

No 40 mi stuknie w tym roku he he. Zajmowałem się realną pracą u podstaw zamiast kłótniami na forach :stuck_out_tongue:

Dzięki za odp. Faktem jest, że poddałem się z tym pinem Campy, zrobiłem przegląd, przesmarowałem gwinty, przy okazji - planowo - zmieniłem kasetę, łańcuch i spinkę i nic nie stuka. Ufff.

A to Ty jesteś los Adamów?

Faktycznie , ze od dawna nikt sie z nikim nie kloci
Czasem ktos Edera op…li , ale to akurat normalka :joy:

2 polubienia

Nie sądziłem, że z takim zainteresowaniem przeczytam artykuł o spinkach. Daję sobie spokój z tymi pinami do łańcucha Campy i zostaję przy spinkach. Swoją drogą z tego porównania wynikałoby, że najbardziej pasowała by spinka Shimano - jest najwęższa więc różnica w szerokości z łańcuchem Campy będzie najmniejsza.

Ja dawno nie rzucilem tylu przeklenstw , gdy w rowerze mojej lubej probowalem “wbic” pina w lancuch. Ona ze strachu az na pietro sie udala :joy:

Tak naprawde to lancuchy obu firm sa “kompatybilne” . Znam u mnie kolegow ktorzy mieszaja napedy
( zreszta Mariusz z forum tez miesza) i nie odczuwaja zadnego dyskomfortu.

Na pewno można jeździć na kasecie i łańcuchu Shimano i z przerzutką i korbą Campy i odwrotnie - ja przełożyłem do przełajówki na Shimano z łańcuchem KMC koło z kasetą Campy i wszystko hula.

1 polubienie

W mojej starej crosowce mialem wszystko Campy , ale kaseta “shimanotybilna” ( wtedy ciezko bylo znalezc tylna piaste campy na tarcze ,a wiadomo , ze ja na Shimano NIC nie buduje :wink: ) Tez jezdzilo to bez problemow .