Mistrzostwa Polski 2016

Zaprezentowano trasę MP, profil ciekawy, ale czy jest sens robić dla 60 zawodników (w tym 14 zawodników CCC, 9 Vervy, 9 Domin Sport, 7 Wibatech) tak długą trasę 259 km. Dla mnie to bezsens, bo wiadomo jak to będzie odjazd który dojedzie do mety. Już lepiej zrobić trasę 180 km i połączyć wyścig Elity i Orlików, wtedy byłaby ciekawa rywalizacja.

Co myslicie o trasie, o dystansie itp?

Przy 180 km wymienionym przez Ciebie zespołom pewnie łatwiej byłoby kontrolować wyścig, a tak trochę się wykruszą.

Pomysł łączonych wyścigów w ogóle mi nie podchodzi. Dajmy młodym zaznać trochę chwały, a nie świętować 15 miejsce na trasie koszulką MP :wink:

Sygnał był przecież wyraźny: trasa ma być dla kadrowiczów testem przed Rio. Nie może więc być krótka.
I dobrze. Na tytuł trzeba zapracować :wink:

Jakie 15 miejsce, przypomne tylko ze Kasperkiewicz już jako pierwszoroczny Orlik był 4, a Orlików stać na medal, bo im będzie zalezało bardziej

Ale jaki test przed IO, skoro wiadomo ze wygra odjazd, zresztą kadrowicze mają być w formie w sierpniu, nie w czerwcu, no ale odjazd wygra zabierze się 10 zawodników i zadnej selekcji bo peleton będzie jechał sobie spacerkiem

Przecież to był zabieg stylistyczny, a nie prawdziwe miejsce któregokolwiek z zawodników…

Abstrahując od trasy, żeby tylko nikt nie wymyślił że ewentualny Mistrz Polski MUSI jechać do Rio, bo jeżeli wyścig wygra Sylwas Szmyd albo Tomek Marczyński to raczej się do walki o medale nie włączą.

No na czasówce coś takiego ma być, co jest bez sensu, ktoś w formie na MP, będzie bez na IO, a i odwrotnie ktoś bez formy na MP, w formie na IO.
Co do wspólnego skoro robią TEST przed IO, to jeśli chcą by była jakaś rywalizacja to muszą coś takiego zrobić :smiley:. Ale nie zrobią zasady kwalifikacji do kadry na IO były już podawane i nic o MP ze startu wspólnego tam nie było. Szmyd i tak mistrzem by nie został chyba zeby sam wystartował :slight_smile:

Przecież na MP od co najmniej kilku lat (może nawet od zawsze, nie interesowałem się tym dokładniej) są oddzielne wyścigi dla orlików i elity. To jest świetne rozwiązanie, bo młodzi mają jedną z niewielu okazji żeby pościgać się z zawodnikami tylko ze swojej kategorii, do tego nie ma przesadnego tłoku na trasie (wolę 2 wyścigi po 90-100 osób niż jeden na prawie 200). No i chyba najważniejsze, o czym już wspomniano, że widać kto kończy na podium. Byłem na Górskich MP w zeszłym roku, tam elita i U23 jadą razem (patrząc na frekwencję jest to dobre rozwiązanie), najlepszy z orlików dojechał w okolicach 5-6 miejsca i nikt się nimi nie zajmował, więc przez ewentualne połączenie rywalizacja w U23 straciłaby cały swój prestiż.

Tylko ze nie będzie 100 osób tylko 60 osób w Elicie a trasa długa bardzo, długa, po prostu wtedy wyścig jest całkowicie do przewidzenia

Celem wyścigu nie jest nieprzewidywalność, tylko wyłonienie najlepszego. W LBL też mogliby powiedzieć: ojej, 260 km i znowu ten Valverde. Zróbmy 180, dojadą fuksy i będzie ciekawiej :wink:

Najlepszego się w taki sposób nie wyłania, nie mogliby powiedzieć tak w LBL, bo w LBL nie startuje 50 zawodników. No wyobraź sobie LBL, w 50 osobowej obsadzie, gdzie Valverde jedzie sam (bez pomocy), a po 13 zawodników mają Topsport Vlaandaren i grupa Wanty :wink:. Kto wygra Valverde? wątpie. MP zawsze prawie zawsze wygrywa odjazd, więc nie wygrywa najlepszy, mam na myśli odjazd co ucieka cały wyścig

A niby dlaczego ten który jest w odjeździe przez 200km i wygra nie jest najlepszy? Czy to jego wina, że nie ma 150 chłopa w peletonie żeby go skasować 5km przed meta? Cos pokrętna ta twoja logika.

A Valverde przy odrobinie szczęścia mógłby wygrać nawet ze stoma Belgami. Wszystko zależy od dnia, i czy uda im się zrealizować taktykę(bo mieć plan taktyczny to jedno, ale siłe żeby go realizować to drugie).

Ja tam nie widzę związku pomiędzy liczebnością kolarzy a długością trasy. Wyścig mistrzowski musi być długi i wymagający.

W hipotetycznej sytuacji, kiedy 1 mocny jedzie przeciw kilku przeciętnym, szanse mocnego rosną ze wzrostem odleglości, a nie jej skracaniem, które akurat działa na korzyść słabszych.
Na to, że world-tourowcy są w mniejszości (i nie zawsze mają motywację, by zostawić zdrowie na asfalcie) nie zaradzi krótka trasa. Nikt im nie broni założyć spółdzielnię i tak przecież już bywało. Zresztą ostatnio kolarze z ekip zagranicznych wygrywali częściej niż krajowi, więc wydaje mi się, że mocno wyolbrzymiasz ten problem :slight_smile:

Przecież częścią kolarskiego rzemiosła jest też zmysł taktyczny. Nie wystarczą tylko mocne nogi. Wygrywać moim zdaniem powinien najlepszy a nie najmocniejszy.

Tylko wszędzie gdzie jest mała liczebność na Mistrzostwach krajowych jest łączenie Elita + Orlik. A jak coś się chce pokazywać w TV to trzeba mieć co pokazać, co pokażą kibicowi nie takiemu jak wy tylko takiemu co w kolarstwie nie siedzi: grupkę 12 zawodników?

Nie mógłby wygrać bo kto by gonił tą ucieczkę musiałby Pan Valverde nadawać tempa bo oni za każdym razem by atakowali kto by ich gonił?

Ten temat kilka lat temu poruszał Bartosz Huzarski :wink:. On chyba lepiej wie

Co to ma do rzeczy idzie odjazd Valverde już nie jedzie bo się wycofuje bo strata przekracza 20 minut, bo nikt nie goni, bo nie ma kto.

Ja nie pisze ze oni Sobie nie poradzą tylko ze wyścig będzie strasznie nudny i przewidywalny

A mógłbyś podać jakis link, albo w miarę dokładnie powtórzyć co konkretnie mówił na ten temat?

No i będzie, to nie tragedia. Dużo ważniejsze, żeby za mistrza nie trzeba było się wstydzić. To MP a nie Piekło Północy. Nie mamy tak szerokiej czołówki jak Belgowie, Anglicy czy Hiszpanie, ale nawet w tamtych krajach mistrzostwa bywają czasem mało ekscytujące. Nigdy nie ma gwarancji, jak wyścig się potoczy.
Dodanie Orlików nie da żadnej jakości, a o poziomie rywalizacji decyduje właśnie jakość, nie ilość. Piątka rywalizujących kolarzy może zapewnić lepszy spektakl niż 20-tka drepcząca do mety i czekająca na finisz.

A o promocję kolarstwa się nie bój. Kurzajewski zrobi taką promocje, że usiądziesz :wink: A janusze i tak nie będą kumać o co chodzi.

To było pisane na tym forum. Że nie rozumie tego po co taki długi dystans na MP, tym bardziej ze jest mało kolarzy na starcie

W zeszłym roku 87 zawodników w elicie i 88 orlików, w tym pewnie będzie podobnie. Twoje narzekania miałyby sens, gdyby ich faktycznie było po 50, ale nie jest.

Przelicz dobrze, bo ja jestem pewien ze tylu, no chyba ze amatorów masa się zgłosi bez grup