Mistrzostwa Świata Melbourne 2010


#1

Wielkimi krokami zbliżają się kolejne kolarskie mistrzostwa świata AD 2010. Ponieważ poznajemy coraz więcej szczegółów dotyczących tej imprezy a także kolejne nacje ogłaszają składy, postanowiłem założyć temat, gdzie moglibyśmy sobie podyskutować i pospekulować w wyżej wymienionym temacie. Wyścig elity mężczyzn odbędzie się w niedzielę 3. października.

Jak wygląda trasa? Najpierw 85 km z Melbourne do miejscowości Geelong:

melbourne2010.com.au/default … long-flash

a następnie 11 okrążeń (elita mężczyzn) po 16 km wokół tego miasteczka (razem 260 km):

melbourne2010.com.au/default … race-flash

Panuje ogólna opinia, że to trasa promująca sprinterów. Profil okrążenia pokazuje jednak, że nie jest to tak oczywiste. Na okrążeniu mamy bowiem dwie górki:

  1. Długość ok. 1 km, średnie nach. 10%, z momentem przed samym końcem 17%, szczyt na ok. 9,5km przed metą.

  2. Długości ok. 500 m, średnie nach. 8%, szczyt na ok. 6,4 przed metą.

W dodatku na 700 metrów przed metą (końcem kółka) droga zaczyna się wyraźnie wznosić pod górkę, a ostatnie 200 to ok. 5%.

Video z przejażdżki wspólnie Koenem de Kortem:

vimeo.com/8784921

Nie jest to z pewnością Mendrisio czy inna Duitama, ale na pewno też nie Zolder. Sprinterom będzie trudno, nawet bardzo. Będzie za to ciekawie.


#2

Trasa dla Polaków .
Maciej Bodnar na takich trasach jest dobry .
Trasa mi przypomina Etap Eneco Tour na którym Bodnar próbował zaatakować .
Jak Pan Wadecki dobrze ustawi drużynie to powinno być lepiej nic rok temu .
Marzeniem dla mnie by było miejsce w 10 :mrgreen:


#3

Orientujecie się czy Vinokourov ma zamiar startować?


#4

Z tego co do tej pory wiem, ma startować tylko w czasówce.


#5

Mam pytanie odnośnie tej wypowiedzi: tdp.magazynrowerowy.pl/articles/41
Czy jest potwierdzone, że na MŚ w Melbourne nie będzie łączności radiowej?


#6

z tego co ja wiem to nie wystartuje.


#7

A kolega Bartek fajnie by było gdyby tak z ciekawości dla nas amatorów opisał chodx jeden swój trening tak w odniesieniu do tętn amax. mocy progowych itd. itd. Tak jak za dawnych czasów gdy kolega nieraz pisał na swej stronie założenia treningu. Bysmy byli ciekawi jak wygloda taki cykl przygootwania do mistrzsotw świata. domyslamy się że na pewno treningi sa długie czasowo nastawiające na 7 godizn wyściłku.
Z góry dziękuje w imieniu swoim i innych ciekawych.

Tompoz


#8

Cancellara marudzi, że nie wie jeszcze czy w ogóle pojedzie na MŚ. Zobaczy jaka będzie jego forma po Vuelcie. Zasło dymna przed walką o dublet, czy rzeczywiście obawia się o słabsze występy i woli zostać niepokonany?


#9

Szkoda by było, ale coś jest na rzeczy skoro dzisiaj przyjechał za sprinterami.


#10

Moim zdaniem pojedzie.
Inna sprawa, ze nie przepadam za taka postawa u kolarzy. Ma to tez Contador, kiedys Armstrong czy Ullrich. Boja sie porazek. Jak przegra czasowke z Martinem to swiat sie nie zawali. Skoro nie ma lepszych Szwajcarow w tej specjalnosci to powinien probowac.

Z Winokurowem ciekawa sprawa. Akurat on jest zawodnikiem, ktory moze wygrac w kazdym terenie. Wiadomo dlaczego tylko ITT ?


#11

Na oko wygląda to troszeczkę podobnie do rundy w Cieszynie na TdP.
Cieszyn się bardzo fajnie oglądało a szarpnięcia Szmyda pokazały, że i taki krótki podjazd może być slektywny.
W kazdym razie - Cavendisha czy Farrara raczej wykluczam jako faworyta. Gilbert? Ballan? a może Sagan?


#12

Druid, a myślałem, że tylko ja mam takie podejście. No właśnie, kiedyś przecież nie wygrywało się wyścigów seryjnie. Raz się było na wozie, a raz pod wozem, a mimo wszystko takiego nieodżałowanego Fignona wspomina się bardzo dobrze i ciepło. Pod którymś z filmów na YT z TdF '89 ktoś napisał, że żeby stać się prawdziwym mistrzem trzeba doznać również porażki. Inna sprawa, że kiedyś to wielkie pojedynki i rewanże budziły największe emocje. Teraz za dużo w tym wszystkim marketingu i jedna wpadka mogłaby za bardzo zaważyć na sprzedaży rowerów…


#13

Moim zdaniem niemożliwe jest, żeby sprinterzy dojechali w czołówce. Trasa łatwiejsza niż roku temu, ale to wciąż selektywna runda. Gilbert, Cancellara, Sagan - całkiem realne.


#14

A co z Bonennem? Pojedzie?

Zgadzam się, na tej trasie szansę mają klasykowcy, tacy jak Ballan, Sagan, Gilbert, Cancellara, może Kolobnev(ostatnio trochę nie w formie, nic nie pokazuje)?


#15

Rojas, Freire, Breschel, Farrar, Pozzato( choćjego to do klasykowców bym zaliczył ale dobrze finiszuje), Peta, Hondo, Bole, Hushovd, Benati,Hagen i inni mogą wytrzymać te runde któryś z wyżej wymieninych kolarzy może przetrzymac. wszystko bedzie zależało od tempa całej grupy, pogody, dyspozycji dnia. W mojej ocenie najwiekszymi faworytami sa Sagan,Pozzato,Breschel,Cancellara,Hagen,Gilbert.


#16

Wiadomo już w jakim składzie pojedzie reprezentacja Kobiet jeżeli w ogóle się wybierze ??


#17

Boonen dopiero zaczął wracać do normalnych treningów. 30 września ma wystartować w Circuit Franco-Belge, potem w Paryż-Tours. Nie ma po co jechać na Mistrzostwa, skoro przez prawie cały sezon nie mógł trenować z powodu kolana.


#18

jak rozumiem, Polska zajmując 6 miejsce w rankingu Europe Tour może przyjechać z 9 zawodnikami, z czego 6 może wystartować.
Została już ta nasza 9-osobowa kadra ogłoszona?


#19

Wadecki podał już nawet konkretną szóstkę, która pojedzie:

Huzarski
M. Bodnar
Sapa
Marycz
Niemiec
Gołaś


#20

może niemiec dobrze pojedzie. Trasa nie tak ciężka jak na olimpiadzie ale uskrzydlony kontraktem do pro :slight_smile:

cancellara na vuelcie fatalnie - tak fatalnie że to wygląda na jakiś tajemniczy trening bo na każdym etapie przyjeżdza na szarym końcu.

evans na giro w tym roku próbował finiszować :slight_smile: - zdarzyło się kiedyś że ktoś obronił tytuł?