Możliwość montazu bloków do butów

:arrow_right: Kupiłem rok temu nową kolarkę i cały sezon 2006 przejechałem na zwykłych, standartowych pedałach. Nie było mnie wtedy stać na pedały i buty szosowe. Tak więc mam zamiar wydać w tym sezonie ok. 600 zł. na buty i pedały.
Powiedzmy, że mam zamiar sobie kupić pedały Look KeO Classic (ok. 200 zł) (nie wiem czy kupie właśnie te, ale napewno chcę kupić coś z Look-a za max 250 zł).

Oczywiście do tego bloki: ( ok. 45 zł.)

Jeśli chodzi o buty to raczej marki “SIDI”, podoba mi się model ‘‘Zeta czarne’’ (ok. 400 zł):

lub coś z marki “Shimano”, podoba mi się model “SH-R 130” (ok. 350 zł):

:arrow_right: Mój problem tkwi w tym, iż nie wiem czy dane bloki, czy to marki Look, czy Shimano będe mógł zamontować to powyższych butów? Czytałem trochę na innych stronach, forach i niektórzy twierdzą że nie każdy blok pasuje do każdego buta, (oczywiście odróżniam blok SPD). Zmyliło mnie trochę to wszystko, dlatego założyłem ten temat i proszę o pomoc w tej kwestii. Czy powyższy blok pasuje do obydwu butów? Na jakiej zasadzie są montowane bloki do podeszwy i kiedy można stwiedzić (po wyglądzie podeszwy), że dany but pasuje do bloku?
Wiem że mój post może nie których dziwić, że posiadam tak małą wiedze na ten temat, ale nie ma to jak porady forumowiczów, niż czytanie różnych lektur na ten temat.

:arrow_right: Proszę o odpowiedzi :594:

mozesz bez najmniejszych problemow zamontowac bloki looka do jednych trepow jak i tych drugich.

a nie lepiej kupic pedała ULTEGRY za 219 zl? ladne sa szczeze? lepsze od tych co zaproponowales takie moje zdanie a co do bucików Wolal bym SIDI jak wlozysz noge do tego bucika to tak jak bys mial w normalnych butach

Kochani! pytanie nie było o to, co lepiej kupić, ale co do czego pasuje i dlaczego pasuje/nie pasuje.

Uważam, że to pytanie jest jak najbardziej zasadne na tym forum. Wszak dzieki wyczerpującym radom bardziej doświadczonych kolegów, ci z nas którzy nie do końca jeszcze orientują się w zawiłościach sprzętowych, mogą poszerzyć swą wiedzę.

Takie forum jest najlepszym miejscem na poznawanie tychże zawiłości. Bo to praktyk może poradzić, odpowiedziec na konkretny problem. Odsyłanie na drzewo… tzn do jakichś tam innych publikacji, to zwykle odsyłanie do pobieżnych ogólnikowych tekstów.

Nie każdy jest do razu Alfem i Omegiem… sam, choć jużem wiekowy (a może dlatego właśnie - gdy ja byłem w wieku wiekszosci forumowiczów to np o spd jeszcze pewnie nikt nie słyszał… noski to było to!) nie we wszystkich nowomodnych sprawach się orientuję, i marzy mi się aby właśnie czytając to forum, na takich konkretnych przykładach budować swą wiedzę

Czyli bloki looka i spd-sl mają takie same rozmieszczenie dziur mocujących?

Tak, dokładnie takie same.

Nie tylko Look i SPD-SL, ale również Time. Jeśli tylko podeszwa buta jest kompatybilna z jednym z tych systemów, to bez problemów przymocujecie do niego bloki.

:arrow_right: Cieszę się, że da się umieścić te bloki w tych butach. A jeśli chodzi o bloki to jaka jest zasada ich montowania do podeszwy? Czy każde ‘‘śrubki’’ dołączone do bloków pasują gwintem do butów?
Jeśli ktoś ma, to prosiłbym o jakiś schemat przedstawiający montaż bloku, lub jakiś dobry atykuł na ten temat. Czytałem trochę o tym, ale na temat mocowania bloków jest mało opisane.

Piotras napisał czy nielepiej byłoby kupić pedałów Ultegry? Tak jak mówisz ładne są, ale czy ogólnie pedały rodziny SPD-SL są lepsze od LOOK-ów :question: Co o tym sądzicie?
Poradźcie mi proszę jakieś inne dobre pedały marki LOOK ewentualnie Shimano SPD-SL za max 250 zł.

Sam zamierzam w tym roku kupić sobie pedały zatrzaskowe, więc orientuje się nieco w tym, co pisało się tu o takich pedałach. Jak przejrzysz ten dział, powinieneś znaleźć parę ciekawych tematów o pedałach różnych marek :slight_smile: Spore grono wielbicieli mają np. te pedały :slight_smile:

a wiec tak Ja tamten sezon przejexdzilem w pedałach shimano PD-r540 czarnych i nie nazekałem tak pisza o nich : W SPD-SL zastosowano duży i nisko profilowany mechanizm bloków i wiązania, który tworzy wysoko stabilne połącznie buta i pedału w super lekkiej konstrukcji. Waga 330gr i zgodze sie z tym w 100% bylem bardzo z nich zadowolony teraz jexdze tez w shimano tylk oze jzu o 2 klasy wyzej mianowicie w DURA-ACE PD-7800 i sa super szczeze to nie odczowam roxnicy w jexdzie ale wagowo wiadomo a wiec serdecznie polecam pedlaka z shimano

Nie potrzebujesz żadnych schematów. Średnice śrubek są identyczne ze średnicami otworów w podeszwie. Generalnie wszystkie systemy pedałów i standardy podeszw są uniwersalne i kompatybilne pod każdym względem. Zwłaszcza teraz, gdy w zasadzie wszystkie nowe modele butów szosowych mają tylko jeden rodzaj mocowania bloków.
Natomiast bloki dopasowujesz sam do własnych potrzeb. Czytałem, że optymalne ustawienie bloku powinno być takie, by poduszka środkowego palca u nogi była idealnie nad osią pedału. Ponadto jedni wolą mieć czubek buta skierowany lekko do środka (patrząc od góry), inni na zewnątrz, a jeszcze inni idelanie pośrodku. To kwestia indywidualnych preferencji. Sam montaż jest naprawdę prosty.
Natomiast tak jak ktoś napisał powyżej, na tym forum było już pare dyskusji na temat pedałków. Zdania są podzielone i w zasadzie nie ma jednoznacznego zwycięzcy i przegranego. Każdy ma coś za i przeciw.