MP w Sobótce - 2013

mistrzostwa Polski w 2013 roku odbędą się w Sobótce.

Huzar już się szykuje :slight_smile:

W Sobótce były już Mistrzostwa Polski w 2005 roku. Zwyciężył wtedy Adam Wadecki (Intel-Action). Byłem wówczas przy trasie i wykonałem kilka zdjęć. Wgrałem je z myślą o Was abyśmy wspólnie mogli przypomnieć sobie tamten wyścig - Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego, Sobótka 2005. Na zdjęciach udało mi się uchwycić wielu asów polskiego peletonu takich jak Cezary Zamana, Sylwester Szmyd, Przemysław Niemiec, Marek Rutkiewicz, Piotr Przydział, Marek Galiński, Zbigniew Piątek, Sławomir Kohut oraz wielu innych. Prawie wszystkie zdjęcia wykonałem podczas podjazdu kolarzy pod Strzegomiany od strony Sobótki. Jedynie cztery pierwsze zdjęcia pochodzą z linii start-meta zlokalizowanej w Sobótce (Al. Św. Anny).

W Sobótce i okolicach (gdzie przez cały sezon jeżdzę na rowerze) w ostatnim czasie położono sporo nowej nawierzchni asfaltowej. Np. w tym roku powstał nowy, równiutki asfalt na odcinku pętli dokoła Ślęży. Czekam na ogłoszenie trasy MP 2013, ale obawiam się że będzie poprowadzona (podobnie jak w 2005) trasą Ślężańskiego Mnicha. A fajnie byłoby gdyby przebiegała trasą pętli dokoła Ślęży. Jest to około 20 km pętla z fajnym podjazdem na Przeł.Tąpadła (od Strony Sadów) . Kto tam jeździ to wie że ta pętla przy kilkukrotnym pokonaniu mogła by zrobić fajną selekcję. Do tego potrzeba by jednak położyć nowy kawałek asfaltu na zjeździe z Tąpadeł do Sulistrowieczek ( w okolicach kościółka w Sulistrowiczkach).
Czasówka natomiast prawie napewno pojedzie trasą Sobótka - Jordanów - Sobótka gdzie też położono z 2 lata temu nowy równy asfalt.

@Juski czytasz w moich myślach ponieważ ja też mniej więcej widziałbym w ten sposób ewentualną trasę Mistrzostw Polski. Znam rejony Masywu Ślęży również bardzo dobrze ponieważ jeżdżę tam praktycznie na co dzień od wielu lat. Podjazd przełęczą Tąpadła od strony Sadów jest najbardziej wymagający. Po dość trudnym początku następuje drobny zjazd i następnie szosa ponownie prowadzi pod górkę (już nie tak stromą jak w pierwszej części podjazdu). Samą przełęcz można dodatkowo podjechać jeszcze od strony Tąpadła oraz Sulistrowiczek.

Ps. O rundzie jaka od lat organizowana jest w okolicach Sobótki trudno mówić jako selektywnej. Tak naprawdę po niewielkim podjeździe pod Strzegomiany na trasie nie znajdują się żadne inne trudności. Ewentualnie w warunkach mocno wietrznych może dojść do selekcji w grupie.

Jak trudny oceniacie ten podjazd w stosunku np. do innych? miałem się tam wybrać, ale w ciemno to mam ciekawsze kierunki :stuck_out_tongue:

To jest teren nadający się idealnie na wyścigi klasyczne. W stosunku do prawdziwych przełęczy górskich (już nawet nie tych zagranicznych, a polskich) to tych podjazdów znajdujących się na terenie Masywu Ślęży nie ma co nawet porównywać. Sama przełęcz Tąpadła ma zaledwie niecałe 400 m n.p.m. i jest bardzo krótka (np. od strony Sulistrowiczek można ją podjechać jadąc spokojnym tempem w niecałe 10 minut). Jest jeszcze do wyjechania na szosie przełęcz Sulistrowicka ale ona również nie jest specjalnie wymagająca (niecałe 300 m n.p.m.). Można ją podjechać od strony Przemiłowa, Sulistrowic oraz Olesznej.
Jednak polecam te tereny do jazdy na rowerze ponieważ są bardzo malownicze oraz atrakcyjne (panorama Ślęży, Jezioro Sulistrowickie). Można sobie na nich zorganizować np. 2,5 h intensywny trening.
Startowałem kiedyś w wyścigu na tej “tradycyjnej” rundzie. Wyścig nazywał się wówczas “Memoriałem im. Romana Ręgorowicza”, a nie Ślężańskim Mnichem. Miałem tam również startować w roku 2005 jednak z powodu śmierci Jana Pawła II wyścig odwołano.

Nie wiem czy to odpowiedni wątek ale jak już zaczęliśmy … :slight_smile:

Przełęcz Tąpadła od strony Sadów ma dosyć stromy odcinek (tzw. agrafka), jest on jednak dosyć krótki. Od strony Sulistrowiczek podjazd jest badziej łągodny. Cały podjazd jak i pętla Ślęży z róznymi jej kombinacjami jest swietnym miejscem treningowym jak i wycieczkowym. Ja np. jadąc z Wrocławia, robiąc 3 pętle wokoło Ślęży i wracając do Wrocławia robię 150km.

Ciekawym info jest fakt że władze Sobótki, z prezesem klubu KKS Slęża Sobótka i władzami DZKol, PZKol, i marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Rafałem Jurkowlańcem (na marginesie zapalonym kolarzem amatorem) zapowiedziały wspieranie Sobótki jako organizatora MŚ!!! Myślę że trasa Wrocław Sobótka Wrocław z wielokrotną petlą dookoła Śleży byłaby fajnym miejscem na rozegranie MŚ. Ale najwięcej na temat Tąpadeł i planów związanych z organizacją MŚ mógłby powiedzieć Huzar, którego być może wywołamy do tablicy :slight_smile:

Sobótka ma na pewno ogromne doświadczenie w organizacji imprez kolarskich. W końcu co roku odbywa się w tym miejscu jeden z ważniejszych polskich wyścigów, który oficjalnie otwiera sezon szosowy w naszym kraju. Ja po raz pierwszy przeczytałem informacje na temat ewentualnej organizacji przez Sobótkę Mistrzostw Świata 1 kwietnia tego roku. Datę zapamiętałem ponieważ jest to Prima Aprilis. Ale ja w tym kontekście tej informacji nie odebrałem. :slight_smile:

Zamieściłem wcześniej zdjęcia jakie wykonałem podczas Mistrzostw Polski 2005 jakie odbyły się w Sobótce. Udało mi się odnaleźć zdjęcia jakie wykonał mój tato (również ta sama lokalizacja na rundzie czyli podjazd pod Strzegomiany). Pochodzą one z roku 2006 - XII Memoriał im. Romana Ręgorowicza, Sobótka 2006.

To i trzy linki do moich zdjęć z Sobótki z lat 2012,2010 i 2009 obrazujących jak mniej więcej wyglada prawdopodobna trasa MP oraz okolice startu i mety :

http://fotoforum.gazeta.pl/a/65568.html

http://fotoforum.gazeta.pl/a/45369.html

http://fotoforum.gazeta.pl/a/31324.html

Z tego co wiem, to “wykrakaliście” trasa ma przebiegać m. in. przez przełęcz Tąpadła :wink:


Profile

Ukazały się profile tras jakie będą obowiązywać podczas Mistrzostw Polski w Sobótce. Niewiele się pomyliliśmy w naszych typowaniach. Ze startu wspólnego trasa będzie wiodła jedynie w stronę przeciwną. :slight_smile:

@elloko w sumie tam jest niewiele możliwych wariantów obejmujących ten trudniejszy scenariusz. Więc tak jakby z góry było to wiadome. :slight_smile: Gdyby przy Zalewie Sulistrowickim była położona dobra nawierzchnia runda mogłaby obejmować jeszcze podjazd pod przełęcz Sulistrowickom od strony Przemiłowa i następnie wieść zjazdem w stronę Sulistrowic.

No to bardzo dobra wiadomość. Szkoda jedynie że organizator nie pokusił się o przeprowadzenie trasy wyścigu ze startu współnego w “drugą stronę” jak pisaliśmy wcześniej. Myślę jednak że jest to podyktowane usytuowaniem mety przy hotelu Sobotel lub przy stadionie czyli długa, lekko wznosząca się prosta do mety. Stwarza to idealne warunki dla kibiców jak i kamer TV i co najważniejsze czyni podjazd na metę trudniejszym i bardziej selektywnym. Gdyby trasa wiodła w drugą stronę meta byłaby na zjeździe ze Strzegomian co byłoby mniej widowiskowe oraz mniej selektywne.
Ciekawostką jest poprowadzenie trasy ITT. Spodziewałem się trasy Sobótka Jordanów Sobótka czyli powtórka z ostatnich MP tyle że po nowym asfalcie. Tymczasem organizatorzy fundują kolarzom ciekawą i nie najłatwiejszą trasę która może przynieść sporo niespodzianek.
Ogólnie brawa za taki układ tras. Myślę że dzieki temu będziemy mieli możliwość oglądania ciekawych wyścigów. A dla mnie co najważniejsze to że na żywo i po trasach które ujeżdżam na codzień :slight_smile:

@JUSKI może przy okazji mistrzostw wyremontują nawierzchnię znajdującą się na przełęczy Tąpadła? Mam tu na myśli fragment przy kościele oraz fragment dobiegający do szczytu przełęczy. Do dziś nie rozumiem dla czego podczas poprzedniego remontu poprawiono jedynie część nawierzchni, a nie cały jej odcinek.
Jeśli będziecie się wybierać na trasę wyścigu to jako ciekawostkę dodam, że przy przełęczy Tąpadła znajduje się ośrodek wypoczynkowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej (Sulistrowiczki), w którym znajduje się hodowla strusi oraz innych zwierząt.

Wrzucę ponownie mapę oraz profil trasy, które zamieściłem na stronie głównej. Tam one niedługo znikną, a w tym wątku każdy zainteresowany będzie mógł się z nimi zapoznać.

Mapa rundy:

Profil rundy:

Wiesz Vino prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie przeprowadzenia wyścigu bez remontu tego odcinka przy kościółku w tej chwili jest tam dziura na dziurze. Dalej nie jest super ale jak połatają (biorąc pod uwagę że to będzie podjazd) to będzie ok. Porządek trzeba też zrobić ze zjazdem do Sadów gdzie można osiągać naprawdę duże prędkości i może być niebezpiecznie.
Cały czas mam nadzieję że organizacja tych MP ma być prezentacją dla UCI że Sobótka jest w stanie zorganizować MŚ. Widać po inwestycjach w drogi że władze Sobótki myślą poważnie o wspieraniu organizacji wyścigów kolarskich popierając tym samym tezę że Sobótka stolicą polskiego kolarstwa jest :slight_smile:. W końcu kolarska historia tego miejsca jak, historie ludzi którzy się w okolicy urodzili, na tych trasach wychowali i z tąd wyruszyli na swoje kolarskie szczyty mówią same za siebie.
Mam nadzieję że im bliżej czerwca tym więcej dobrych wiadomości będziemy mogli przekazać czytelnikom rowery.org :slight_smile:

Generalnie wygląda na to, że Dolny Śląsk jest stolicą polskiego kolarstwa. Na rowerach jeżdżą całe masy ludzi. Tutaj odbywa się wiele wyścigów dla amatorów oraz zawodowców. Mam na myśli zarówno wyścigi szosowe jak i górskie. Dodatkowo najbardziej prestiżowe wyścigi wchodzące w skład cyklu BGŻ ProLiga takie jak np. Ślężański Mnich, Szlakiem Grodów Piastowskich czy Bałtyk - Karkonosze Tour. Również Mistrzostwa Polski oraz Górskie Mistrzostwa Polski (często goszczą np. w obrębie Gór Sowich).
Kolarstwo górskie także nie pozostaje w tyle. Mistrzostwa Europy, Skandia Maraton, Grand Prix MTB… Długo by to wszystko wymieniać.

W zeszłą sobotę jechałem trasą MP i niestety dziur o których pisaliśmy wyżej nikt nie załatał. Szczególnie odcinek przy kościółku w Sulistrowiczkach w fatalnym stanie. A dzisiaj czytam takie info:
NOWY ASFALT NA TRASIE MISTRZOSTW POLSKI. Trwają prace prowadzące do poprawy stanu nawierzchni na wszystkich trasach, na których rozgrywane będą Mistrzostwa Polski. Firma Skanska wykonuje kompleksowo nową nawierzchnię na odcinku od Sobótki do przełączy Tąpadła, a firma Bisek wraz z Okręgiem Drogowym z Mirosławic zajmują się frezowaniem nierówności oraz łataniem dziur na terenie miasta Sobótka. Do momentu rozgrywania wyścigu na danej trasie nawierzchnia ma być wolna od niebezpiecznych dla kolarzy dziur i nierówności.
żródło facebook.com/kolarskiemp?re … ion=stream

Chyba organizatorzy przejęli się i w ostatniej chwili ale zadziałali. Jeśli tak, to trasa będzie jak stół a my okoliczni amatorzy będziemy mieli pamiątkę po MP :slight_smile:
Jutro jadę zbadać temat.

Jedz jedz. Ja już się zapisałem i zaplacilem. Jest już prawie 200 ludzi. Będzie się dzialo.

Piękny asfalt się kładzie , praktycznie cały odcinek od startu do Tąpadeł będzie po nowym asfalcie (jakieś 9-10km), później zjazd szaleńczy po starym ale w stanie OK , następnie Sady - Chwałków znowu piękna nawierzchnia z ubiegłego roku. W Sobótce Zachodniej i Sobótce na dojeździe do mety łatanie dziur.
Szkoda tylko ze organizatorzy + gmina tak późno się za to zabrała gdyż dzisiaj jeżdząc dookoła Ślęży już widziałem 2 ekipy trenujące. A trening wyglądał tak że mijając Panów asfaltowych opony były całe obklejone smołą + kamyczkami więc objazd całej pętli praktycznie bardzo stresujący.
Ale mimo wszystko chwała za ten czyn gdyż dowodzi on że Sobótka poważnie podchodzi do sprawy.

Według twiittera Movistaru Szmyd startuje w wyścigu

Ten zjazd jest bardzo stromy?
Ile km na godzine? 80/90?