[MTB] Specialized, prośba o pomoc w wyborze - linki

Mimo, że to forum bardziej szosowe, to mam prośbę do osób bardziej “siedzących” w temacie i znających się na osprzęcie o pomoc w wyborze konkretnego modelu rowera.

Planuję kupić rower na posezonowych obniżkach. Rower będę kupował w sklepie w Tarnowie ( adres internerowy sklepu ).
Rower będzie służył do jazdy w terenie i po szosie. Żadnego skakania czy innych “głupot”, bo na to jestem za stary.

Przy moim wzroście i długości nogi, wydaje się, że najodpowiedniejszą ramą będzie 19".

Budżet to około 3000 zł, co przy założeniu 20% posezonowej obniżki, daje obecną cenę roweru na poziomie 3750 zł.

Przeglądnąłem ofertę Speca i w zasadzie są trzy grupy z których chciałbym z Waszą pomocą coś wybrać. Nie znam się na modelach przerzutek i innego osprzętu oraz ich jakości i wartości użytkowej.
Moje pytanie kieruje do osób bardziej “siedzących” w temacie i znających osprzęt, które wskażą mi, że np. ten i ten rower jest dobry i warty swojej ceny, a np. do tego nie warto dokładać kasy w porównaniu do wcześniej wskazanego roweru, bo powiedzmy - i tak nie odczuje różnicy w jeździe i użytkowaniu, a więcej wydam.
Chciałbym wybrać coś najlepszego w kategorii cena do jakości.

Rockhopper
Rockhopper Expert
Rockhopper Comp
Rockhopper

Hardrock
Hardrock Disc
Hardrock Sport Disc

Crosstrail
Crosstrail Comp Disc
Crosstrail Sport Disc
Crosstrail Disc