Okulary - jakie szkła?

Jak wszyscy wiemy, okulary w kolarstwie, to jedna z niezbędniejszych rzeczy. Sam teraz stoję przed zakupem nowych, tym razem już z korekcją (jestem krótkowidzem). Wybrałem okulary Accent Onyx, jednak wątek założyłem w celu wyboru szkieł. Do wyboru są takie:
Soczewki: ciemnozielone / żółte
Soczewki szare/przydymione

Wydaję mi się, że na szosę (tylko i wyłącznie, żadne tam lasy itp.) lepszym zestawem są te drugie. Tym bardziej, że z tego co widziałem na fotkach, nie są wcale takie ciemne te szare i da się w nich jeździć przy niepogodzie, co dla mnie jest ważne - korekcja. Co Wy sądzicie?

ja bym wybral te zolte/zielone. swiat w nich jest o wiele piekniejszy :wink:

Ja serio pytałem :stuck_out_tongue: U mnie problem jest, że chciałbym w nich jeździć również wtedy kiedy jest pochmurno (o co w Polsce nie trudno) i do tego jeszcze w miarę dobrze przez nie widzieć. Mam wadę wzroku (-2,25 na każdym oku) i bez okularów/korekcji w tym wypadku/ jestem ślepy. Na pewno wygodniej jeździ się w sportowych okularach niż w zwykłych. Jak się patrzy przez żółte szkła?

a ja serio odpowiedzialem :wink:

zolte to jedyna sluszna opcja w przypadku wiekszego zachmurzenia.

zreszta sam zobacz :wink:

bez okularow :wink:

z zoltymi szkielkami rudyego:

Ok, dzięki Malik :slight_smile: Więc teraz już wszystko jasnę. Jedyną kwestią teraz pozostaje opłacalność optyka z internetu, który oferuje te Accenty od razu ze szkłami korekcyjnymi (wszystko robi zgodnie ze sztuką - rozstaw źrenic, wada itd.) i robieniem wszystkiego na miejscu. Ale to już nie tutaj :wink:

Ja na początku miałem pierwszy zestaw (ciemnozielone/zółte). Ostatnio kupiłem te szare i od tej pory tylko w tych jeżdzę. Dla nie najważniejsze, że nie zmieniaja barw. Niebo jest niebieskie, a trawa zielona. Sa tak skonstruowane, że sciemniaja się w górę soczewki. Czyli słonko nie oślepia, a pod kołem wszystko widać. Znam jeszcze dwóch użytkowników tych szkieł i obydwoje są bardziej zadowoleni z drugiego zestawu.

mhm… tylko nie zawsze sloneczko swieci…

Nie znam tego modelu okularów – sam jeżdżę w starych ale jarych ;o) Championach z wymiennymi 3 szybami ( „biała” ;o) , szara-przydymiona i żółta – to najlepsza konfiguracja, bo właściwie na każde warunki ).

Z własnych doświadczeń wiem, że żółte szkła sprawdzają się tylko kiedy jest mgliście lub szaro-buro. Żółte szkła rozświetlają i poprawiają kontrast. W słoneczną pogodę będą Cię dodatkowo oślepiać – zatem efekt odwrotny. No, a poza tym przekłamują kolory.

Najlepszą opcją byłoby posiadanie 3 kompletów szkieł ( bo „zwykłe szybki” też się bardzo przydają, np. wieczorami czy w neutralne, nijakie dni ) – ale z tego co masz do wyboru wziąłbym opcję szare/przydymione.

No 3 szybki są wypas. Ja mam BBB Navigator 1 i trzy szybki do nich: pomarańczową, neutralną i czarną. Neutralna przydaje się jak jest np. pochmurnie i pada deszcz, podobnie jest z pomarańczową. Czarną używam w 90% wyjściach na rower (to i tak nie jest często :stuck_out_tongue: ) i super chroni przed słońcem. Okularki bardzo lekkie, ale niestety kilka razy mi spadły ze łba i po nich przjechałem, i są całe zrysowane.:slight_smile: