Opatrunek:(


#1

Czy ktoś z Was orientuje sie może, czy pod siatkę opatrunkową kompres (czy gazik, czy jak to się tam nazywa) trzeb przykleić jakimś plasterkiem, czy siatka będzie to trzymać bez takiego “wspomagania”?


#2

No, to generalnie zależy od tego, jak dynamicznie będzie się poszkodowany poruszał. Siatka zwykle wystarcza, choć na ruchomych częściach ciała i w okolicy stawów (szczególnie nogi) zwykle wspieram się taśmą na włókninie, która dość dobrze trzyma i łatwo się potem odlepia.

Powiedz więcej o typie zranienia, to pomogę dobrać adekwatny środek opatrunkowy.


#3

Spore otarcie skóry na kolanie, w zasadzie nic poważnego :slight_smile: .


#4

To proponuję nie okładać żadnym opatrunkiem, jeśli nie przeszkadza w trakcie dnia i nie krwawi. Rana szybciej się goi bez opatrunków - babcie od wieków to mówią i mają rację.

Jeśli zaś przeszkadza…

Proponuję opaskę siatkową, pod to gazę (taką wartstwę, jak Ci wygodnie) i dopiero ew. wspomóc się plastrem z włókniną. Plaster możesz zawsze włożyć do torby i dokleić całość w razie potrzeby w pierwszej lepszej toalecie :wink:
Jako alternatywę możesz zastosować pojedyncze obwinięcie zwykłym bandażem elastycznym.

Ew. jeśli nie przeszkadza w czasie chodzenia i siadania, a potrzebujesz załagodzić podrażnienie możesz spróbować:

  • aerozol - Panthenol Aerozol, producent: Chauvin Ankerpharm, koszt ok. 25 zł - który należy nakładać mniej więcej 3 razy w trakcie dnia
  • krem - Bepanthen Krem, producent: Roche, koszt ok. 15 zł - stosować wg. uznania, ok. 3/4 razy dziennie
  • masć - Alantan maść, producent: GSK, koszt ok. 5 zł - stosować 3/4 razy dziennie

Powyższe środki zawierają deksapantenol jako substancję aktywną i służą raczej jako wsparcie dla naturalnego procesu regeneracji skóry niż jako opatrunek sensu stricto. O ile pamiętam odradzane jest stosowanie przy ranach krwawiących. Do tego też są środki w aerozolu a nawet kleje, ale to inna historia…

Jak wystarczy, to OK. Jak krwawi i jest podrażnienie, to jednak lepiej opatrunek.


#5

OK, wielkie dzięki :slight_smile: .