Paryż Nicea 2016

74 EDYCJA WYŚCIGU PARYŻ NICEA 6 - 13 Marzec

Wyścig wieloetapowy rozgrywany na terenie Francji.

Jeden z najważniejszych wyścigów w początkowej fazie sezonu . Jest przetarciem oraz przygotowaniem do innych ważniejszych imprez takich jak Mediolan - San Remo , Ronde van Vlaanderen , Liege - Bastogne - Liege ( oraz wielkich tourów ). Organizowany jest przez ASO ( Amaury Sport Organisation) . Impreza nazywana jest też „Wyścigiem ku słońcu” , odnosi się to tym że trasa tej francuskiej etapówki jest skierowana na południe tego kraju co powinno wiązać się z wyższymi temperaturami ( choć nie zawsze tak jest ). Pierwsza edycja odbyła się w 1933 .W historii tego wyścigu miały miejsce dwie przerwy w latach 1940 - 1945 oraz 1947 - 1950 . Wyścig w tym roku otrzymał kategorię 2.UWT

Etapy :

Prolog Conflans-Sainte-Honorine 6.1km

Profil

procyclingstats.com/uploads/ … 480058.png

Wyścig zaczyna się prologiem o długości 6, 1 km. Trasa prologu pod względem technicznym jest dość łatwa .Tutaj o zwycięstwo powalczą specjaliści od jazdy indywidualnej na czas oraz sprinterzy którzy potrafią dobrze przejechać kilka kilometrów na maksimum możliwości.

Mój typ : Geraint Thomas ( Sky ) .

Etap 1 Condé-sur-Vesgre - Vendôme 195 km

Profil:

procyclingstats.com/uploads/ … 480146.png

Etap w pierwszej fazie płaski. Jednak zawodnicy będą musieli uważać na podmuchy wiatru . Końcówka bardzo ciekawa , zawiera ona podjazd pokonywany 2 razy o nazwie Cote de chemin du Tertre de la Montre ( Kat. 3 1 km 3, 7 %) oraz szutrowe odcinki pokonywane również 2 razy. Z podjazdu do mety jest 3500 metrów. Rywalizacja będzie miała ciekawy przebieg gdyż zawodnicy będą na dużej świeżości . Jest to odcinek dla zawodników którzy potrafią rywalizować w klasykach oraz dysponują finiszem z mniejszych grupek.

Mój typ : Aleksander Kristoff ( Katusha )

Etap 2 Contres - Commentry 214 km

Profil : procyclingstats.com/race.php … tat_id=217

Odcinek długi ale niezbyt wymagający jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu . Zawodnicy zrobią 1 rundę wokół Commentry o długości 17 km. Lekkie zamieszanie może wprowadzić niewielki podjazd o długości około 2 km o średnim nachyleniu około 4 % . Na około 10 km przed metą. Etap jednak powinien zakończyć się finiszem całego peletonu.
Mój typ : Marcel Kittel ( Etixx )

Etap 3 Cusset - Mont Brouilly 165,5 km

Profil :

procyclingstats.com/uploads/ … 480329.png

Pagórkowaty etap z wieloma górskimi premiami kategorii 3 . Długość tych wzniesień wynosi około 3 km wyjątkiem jest Col des Echarmeaux 9,5 km o średnim nachyleniu 3,1 %. Etap kończy się podjazdem na wzgórze Brouilly podjazd liczący 3 km o średnim nachyleniu 7,7 procent w tym ostatni 9,3 procenta .Pokonywany będzie 2 razy zaś za pierwszym razem nie otrzymał żadnej kategorii. Będzie miało to miejsce 32 km przed metą . Pierwszy poważny test dla faworytów wyścigu . Do najlepszych zawodników etapu będą należeć górale oraz puncherzy.

Profil finałowej wspinaczki :
procyclingstats.com/uploads/ … 354134.jpg

Mój typ : Philippe Gilbert ( BMC )

Etap 4 Juliénas - Romans-sur-Isère 193.5 km

Profil:

procyclingstats.com/uploads/ … 480396.png

Etap z kilkoma podjazdami niższych kategorii . Ostatni z nich na 32,5 km przed metą. Dość stromy. Można będzie tam zgubić sprinterów którzy nie wytrzymują takich pagórków. Później znajduję się kilka chopek . Odcinek zakończy się finiszem z lekko okrojonego peletonu.

Mój typ : Marcel Kittel ( Etixx )

Etap 5 Saint-Paul-Trois-Châteaux - Salon-de-Provence 198 km

Profil :

http://www.steephill.tv/players/profile/?race=paris-nice&stage=05&year=2016&src=http://www.steephill.tv/2016/paris-nice/profile-05.jpg

Wyścig wkracza w decydującą fazę. Etap w środkowej części bardzo górzysty . Zawodnicy wjadą na wysokość 1435 metrów n.p.m . Zaliczą oni premię górską kategorii 1 . Chalet Reynard jest to stacja narciarska u zboczu Mont Ventoux .

Profil do 15 km

Po tym podjeździe kolarzy czeka długi zjazd z lekkim podjazdem w okolicach miejscowości Saint Jean De Sault następnie 3 górskie premii 2 kategorii. Z ostatniej do mety jest 28,5 km . Etap raczej przeznaczony jest dla specjalistów dla ucieczek . Oraz dla zawodników którzy będą walczyć o koszulkę najlepszego górala .Gdyby ucieczka została złapana to zobaczymy finisz z mniejszej grupy ,około 30 zawodników.

Mój faworyt : Thomas Voeckler : ( Direct Energie )

Etap 6 Nice - La Madone d’Utelle 177 km
Profil etapu :

steephill.tv/players/profile … ile-06.jpg

Najcięższy odcinek. . Etap z wieloma długimi podjazdami zakończony wspinaczką do Sanktuarium La Madone d’Utelle ( 15 , 4 km o średnim nachyleniu 5,7 procent) . Przed ostatnią przeszkodą wyróżniamy 5 podjazdów kategorii drugiej oraz jeden pierwszej.Suma przewyższeń na etapie wyniesie około 4 km. Faworytami etapu będą rasowi górale . Jest to najprawdopodobniej rozstrzygający etap o losach wyścigu. Mogą powstać duże różnice w klasyfikacji generalnej. W trakcie etapu można spodziewać się licznej ucieczki.
Profile znaczących podjazdów :

Cote de La Sigale + Cote d ’ Ascros

tracks4bikers.com/beta_tracks/show/240254

Mój typ : Alberto Contador ( Tinkoff )

Etap 7 Nicea 141 km
Profil :
procyclingstats.com/uploads/ … 480864.png
Kończący wyścig etap zawiera wiele górskich premii wysokich kategorii w tym 2 premie drugiej kategorii oraz 2 pierwszej . Najcięższe z nich znajdują się na ostatnich 50 km etapu . W tym sławne Col d Eze które często bywało ostatnim podjazdem na trasie wyścigu. Często w ramach jazdy indywidualnej na czas . Odcinek ciężki do kontrolowania z powodu dużej ilości podjazdów oraz także krętych zjazdów. Zapewne odjedzie ucieczka z dużą ilością zawodników zwłaszcza reprezentantów gospodarzy tzw. "dzielnych francuzów " . Zawodnicy z którzy będą chcieli zaatakować pozycję liderów w klasyfikacji generalnej mają terenu pod dostatkiem. Jednakże spodziewam się że do mety dojedzie ucieczka. Etap na którym rozstrzygnie się walka o koszulkę najlepszego górala.

Mój typ : Tony Gallopin ( Lotto - Soudal )

Lista startowa :

procyclingstats.com/race.php?id=163638&c=3

Faworyci :

Alberto Contador ( Tinkoff )
Hiszpania - Pinto , 33 Lata
Zwycięzca wyścigu z lat 2007 , 2010 . Przyjeżdża po 3 miejscu w Volta ao Algarve . W tej portugalskiej etapówce wygrał również 5 etap na szczycie Alto do Malhao. " El Pistolero " będzie miał do pomocy świetnych górali m.in Rafała Majkę , Yuriego Trofimova , Roberta Kiserlovskiego oraz tradycyjnych przybocznych takich jak Sergio Paulinho czy Matteo Tosatto.

Romain Bardet ( AG2R )
Francja - Brioude 25 lat
Czternasty zawodnik ubiegłorocznej edycji. W tym roku osiągnął 2 miejsce w niedawno zakończonym Tour of Oman . Z pewnością przyjedzie walczyć tu o wysoką pozycję w klasyfikacji generalnej. Do pomocy w górach będzie miał swoich rodaków Alexisa Vuillermoza , Pierre Latoura , Mikaela Cherela .

Geraint Thomas ( SKY )
Wielka Brytania - Cardiff 29 lat
Piąty zawodnik ubiegłorocznego wyścigu. Przyjeżdża do Francji po wygranej w wyścigu dookoła Algarve . Brytyjczyka będą wspomagać m. in Sergio Henao , Mikel Nieve czy Nicolas Roche .

Richie Porte ( BMC)
Australia - Launceston 31 Lat
Obrońca tytułu wywalczonego przed rokiem . Sezon zaczął od mocnego uderzenia ( 2 miejsce w Tour Down Under ) . Lecz jego dyspozycja w Omanie nie była zbyt najlepsza stąd daleka pozycja w klasyfikacji wyścigu . Jednak od tamtego wyścigu miną 2 tygodnie więc forma może wzrosnąć . Jego przybocznymi będą Philippe Gilbert czy Amael Moinard.

Chyba zaryzykowałbym postawienie w generalce na Ryśka. Choć może to nie aż takie wielkie ryzyko. Tasmański Diabeł będzie wychodził ze skóry, żeby pokazać, jaki z niego lider :smiley:

ten etap pod La Madone d’Utelle wydaje się b.ciekawy nie tylko ze względu na ostatni podjazd, ale też tego co tuż przed nim. jeśli będzie solidne tempo, powinniśmy mieć emocje.

Mont Brouilly - moim zdaniem może być trochę za trudny dla Gilberta i już tam nastąpią pierwsze ważne (nie licząc dzisiejszego prologu) przetasowania na KG.

Sam Porte przyznaje, że nie jest w najwyższej formie, ze względu na kontuzje mięśnia, której nabawił się między TDU a Omanem. Niemniej jednak zdecydowł się jechać, No i to obrońca tytułu, więc na pewno to jeden z głównych faworytów.

Matthews pokazał jak się zaczyna sezon.
Czyżby był wiosną jeszcze mocniejszy niż przed rokiem?

Rewelacyjny ten Bevin, czekamy na więcej. Dobra jazda Majki.

Taa… no to wpisujemy Matthewsa na krótką listę na Primaverę :slight_smile:

edit: Postawa Majki świadczy, że Tinkoffy wolą zachować plan B, w razie słabszej dyspozycji Księgowego.

No i po co te wszystkie wyścigi w Argentynie i Emiratach? :wink:

Zeby ROWER miejscowi zobaczyli :slight_smile:

Matthews mówi, że tegoroczna edycja to dobra okazja, żeby spróbować wygrać generalkę Paryż Nicea :wink: rzekłbym, “ciekawa” opinia zważywszy na fakt, że mamy 15km podjazd i Contadora na starcie. No ale niech próbuje, jestem skłonny uwierzyć, że w swojej topowej formie jest w stanie wjechać długi podjazd kończący etap w tempie takiego Gallopina czy Izaguirre. To wciąż nie daje nawet cienia szansy na zwycięstwo w GC, ale chętnie zobaczę jak Bling próbuje. Moim zdaniem Matthews, nawet jeśli cudem przetrwa etapy trzeci i szósty z małymi stratami to polegnie na ostatnim odcinku wokół Nicei. Za dużo tam gór.

Dzisiaj ciekawy etap, chociaż uważam, że takie udziwnianie nie ma większego sensu. Wolałbym żeby ASO wyciągnęło z niebytu Tro Bro Leon niż na siłę wciskało jakieś polne drogi do swoich najważniejszych wyścigów. Będzie nerwówka, bo jak zwykle wszyscy faworyci i sprinterzy będą chcieli być z przodu. To może być trudny test przykładowo dla Bardeta, który ekipy nie ma zbyt mocnej i ciężko mu będzie ustawić się w czołówce. Podobnie dla eksperymentalnego składu Movistaru. O Contadora, Thomasa, Porte i Spilaka jestem spokojny, będą gdzie trzeba. Etap dla Kristoffa, chociaż zdarzyć się może wszystko: od masowego sprintu i wygranej Kittela po małą grupkę 10-15 kolarzy z klasykowcami i niektórymi faworytami na generalkę.

Spoko końcóweczka dzisiaj.
Swifty as usual :smiley:

Znów liczy na jakiś odjazd po kraksie? :wink:

może i udziwnienie, ale bawiłem się przednio.
wszystko zagrało, począwszy na braku kraks na ostatnich kilometrach po walkę Contadora o bonifikatę i końcówkę z Theunsem. świetną robotę robili Sky.

niby pierwszy test przeszczepienia szutrów Tro Bro Leon (mimo że to inny region Francji) na trasę Tour de France za nami, ale mam do tej idei mieszane uczucia. trudno się oprzeć wrażeniu, że to już taka sztuka dla sztuki i dużo bardziej niż na brukach czy Strade Bianche zależy tu po prostu od pozycji wyjściowej, co na wyścigach etapowych oznacza przede wszystkim nerwówkę.

Spilak i Talansky z 4 min straty.

Może kolarze są przeciwni takim rozwiązań w czasie wyścigów wieloetapowych, jednak ja jako kibic jestem jak najbardziej za. Etap bardzo ciekawy, najpierw ranty i wysokie tempo aż do mety. Był też próby ataków faworytów na szutrach, więc jak dla mnie pomysł na plus.

Szkoda, że Tro-Bro Léon jest tak mało popularny, ale wyścig tego typu, który odbywa się tydzień po Paris- Roubaix podczas Amstel Gold Race nie ma prawa na sukces medialny. Z drugiej strony, chyba już Strade Bianche wyczerpuje zapotrzebowania na taki wyścig w kalendarzu.

Zaskakujące jest to, że na tym etapie nie stracił Rolland, może faktycznie dopiero w Cannondale mu pokazali na czym polega kolarstwo XXI wieku .

Zdążyłem tylko na końcówkę etapu. Widząc jak ładnie byli ubrani kolarze to pogodę mieli przednią. :smiley:

Co sądzicie o zdyskwalifikowaniu Bouhanniego? Ja się osobiście nie zgadzam, bywały dużo gorsze faule to raz, a dwa, wydaje mi się, że Matthews nie miał szans się tam zmieścić i dopiero jakby się zrównali byłaby niezła kraksa.

Bardzo dobrze , że go w końcu zdyskwalifikowali. Od początku finiszu spychał Matthewsa pod barierki, a potem jeszcze ramieniem poprawił.

Zawsze jak oglądam z nim końcówki sprintów to się boje o innych zawodników. :open_mouth:

Ewidentna dyskwalifikacja Bouhanniego. Bałem się tylko, że przez to, iż jest Francuzem upiecze mu się. :wink:

bezdyskusyjne DSQ, tym barddziej, że Matthews szedł szybciej.

a tak poza tym to ciekawy (pod kątem San Remo) sprint. znów błyszczy Bonifazio, Matthews ogrywa czołówkę najszybszych sprinterów, no i ta sekundowa przewaga daje do myślenia. niby lepiej weszli w zakręt, ale też potem jeszcze nadrobili.

Dla mnie też zero kontrowersji z tym DSQ.
Cieszy czujna jazda Majki i dzis kolejne zyskane sekundy. Mam nadzieje ze Tinkoff w górach nie wymysli akcji, że jeden ciągnie na podjeździe x km a drugi walczy tylko na zmiane bedą atakować.

Bouhanni DSQ oczywiście, nawet nie za tą akcję przed samą metą, ale za zajeżdżanie drogi już wcześniej.

Jutro ciekawa górka i pytanie czy Matthews wytrzyma. Optymalnie dla niego jeśli Dumoulin i Thomas nie zdobędą bonifikat co jest w jakimś tam stopniu prawdopodobne :wink: Oglądałem dzisiaj podjazd pod Mont Brouilly z 2014 roku i rzuciło mi się w oczy, że kolarzem, który skasował drugi atak Betancura był niejaki… Matthews :wink: na pewno ma spore szanse i jeśli się uda to przynajmniej do soboty pojeździ w koszulce lidera co i tak będzie ogromnym sukcesem (plus dwa wygrane etapy).