Pierwszy wyścig SkodaAuto Grand Prix MTB


#1

W sobotę, 22 kwietnia startuje SkodaAuto Grand Prix MTB 2006. Początek tegorocznego cyklu odbędzie się na terenach chodzieskiego stoku narciarskiego na wzgórzu Talerz za jeziorem Miejskim. Góra Talerz, najwyższy szczyt w graniach miasta (132m. n.p.m.), jest to również najdłuższy stok narciarski pomiędzy Bałtykiem, a Karkonoszami (ok. 600 m zjazdu), znajduje się nad południowym brzegiem Jeziora Miejskiego. Siłami Chodzieskiego Towarzystwa Narciarskiego, przy współudziale miasta - na części stoku przygotowano nartostradę. Zrzeszeni w CHTN entuzjaści białego szaleństwa wyposażyli zjazd w pierwszy wyciąg narciarski o długości 200m.

Wyścigi kolarskie odbędą się w kategoriach młodzików (godz. 9.00), młodziczek (9.00), juniorów młodszych (9.50), juniorek młodszych (9.55), juniorów (11.05), juniorek (13.40), kobiet (13.40), elity (15.30), młodzieżowców (15.35). W przerwie (13.00) zaplanowany jest wyścig specjalny – VIP-ów. Zakończenie zawodów i ostatnia dekoracja około godziny 17.50.

Impreza gości w Chodzieży po raz pierwszy, w latach 80. w tym wielkopolskim mieście odbywały się wyścigu przełajowe. Grand Prix MTB, organizowane przez Czesława Langa, mają już ponad dziesięcioletnią tradycję i bardzo wysoką renomę. Są to obecnie najwyżej klasyfikowane zawody tego typu w Polsce. Sponsorem tytularnym zawodów jest SkodaAuto, firma ta w okolicach startu i mety zaprezentuje SzkołaAuto, trening bezpiecznej jazdy. Sponsorem oficjalnym Optex, a oficjalnym partnerem Kross. Relacja w TVP3 23 kwietnia o 10.45, kronika 23 kwietnia 23.30, bogate serwisy radiowe w RMF FM, a relacja z wyścigu w Przeglądzie Sportowym i Magazynie Rowerowym, relacje także w Internecie (itvp.pl, interia.pl, bikeworld.pl).
Chodzież leży w Północnej Wielkopolsce, około trzydzieści kilometrów na południe od Piły i siedemdziesiąt kilometrów na północ od Poznania. Przez miasto przebiegają ważne szlaki komunikacyjne – nitka kolejowa łącząca Śląsk z Wybrzeżem oraz droga krajowa K-11 łącząca stolicę Wielkopolski ze Szczecinem. W niedalekiej przyszłości w sąsiedztwie Chodzieży zostanie wybudowana kolejna arteria, droga ekspresowa o symbolu S-11, przejmująca ruch z trasy K-11. Pod względem administracyjnym miasto Chodzież przynależy do Województwa Wielkopolskiego i jest siedzibą władz powiatowych oraz miejskich. Miejscowość i jej najbliższą okolicę zwykło się określać mianem „Chodzieskiej Szwajcarii.” Przydomek ten, nadany miastu w początkach XIX wieku, to wynik zachwytu, jaki w przybywających tu gościach wzbudziło szczególne piękno krajobrazu Chodzieży.
Miejski Zakład Komunikacji uruchamia specjalne kursy autobusów, które dowiozą mieszkańców i ich gości na miejsce zawodów. W dniu wyścigów, w sobotę 22 kwietnia, w godzinach od 11.00 do 20.00 autobus MZK będzie jeździć pomiędzy parkingiem przy Stadionie Miejskim (ul. Staszica), a parkingiem na stoku narciarskim. Z miasta autobus będzie zabierał pasażerów, co godzinę, zawsze o pełnej godzinie. Kursy powrotne ze stoku do miasta będą wyruszały również co godzinę, z tym, że odjazd będzie zawsze w 30 minut po przyjeździe na stok. Odpłatność za przejazd w jedną stronę wynosi 2 zł od osoby.

W zawodach wystartuje około 400 zawodników z siedmiu krajów. Wśród nich najlepsze zawodniczki i kolarzy z reprezentacji olimpijskiej na igrzyska w Pekinie w roku 2008. Przypomnijmy, że na zwycięzców Grand Prix w klasyfikacji generalnej, kategorii elite kobiet i mężczyzn, czekają kluczyki do samochodu Skoda Fabia Komfort. Zdaniem Andrzeja Piątka, dyrektora grupy Lotto i trenera kadry z jego zawodniczek w najwyższej formie jest Maja Włoszczowska. Maja, a także Anna Szafraniec i Magda Sadłecka Święta Wielkanocne spędziły w domach, ale solidnie trenowały. W gronie mężczyzn faworytem jest ubiegłoroczny triumfator, Marek Galiński (grupa Wilier Atala). Wątpliwy jest start jego najgroźniejszego rywala z poprzednich lat. Marcin Karczyński nosi się bowiem z zamiarem zakończenia kariery.

Za tydzień kolejne zawody, w Głuchołazach (29.04).

Info Lang Team