Płytki do montażu bloków w butach szosowych

Mam problem. Wczoraj postanowiłem zmienić bloki w moich butach szosowych. Starych używałem kilka lat, były nico podtarte i zniszczone. Kiedy na czubku plastikowej konstrukcji bloku pojawiło się pęknięcie postanowiłem założyć nowy komplet.

Buty mam John Luck, nieco już leciwe ale bardzo wygodne. Pedałów używam TIME RXE.

Stare, zniszczone bloki wykręciły się raczej bez problemu. Pojawił się jednak problem podczas montażu nowych.

Nowe śrubki mocujące bloki do butów posmarowałem lekko smarem i zgodnie z instrukcją dołączoną do bloków chciałem je dokręcić kluczem dynamometrycznym z deklarowaną siłą 3,5 – 4,5 Nm.
Klucz ustawiłem na mniej niż 4 Nm i z wyczuciem zacząłem dokręcanie. Coś jednak poszło nie tak i w efekcie 3 z 6 śrub (2 w jednym bucie, 1 w drugim) nie trzymają należycie.

Nie popełniłem błędu z ustawieniem klucza dynamometrycznego, klucz też jest sprawdzony. Podejrzewam, że przez lata użytkowania w różnych warunkach i pod dużym obciążeniem wyeksploatowaniu uległy płytki z gwintowanymi gniazdami do montażu bloków. Dopóki przykręcone były stare bloki wszystko było OK. Mam wrażenie, że teraz nie trzymają odpowiednio. Czyżby gwint uległ uszkodzeniu? Śruby nie kręcą się jednak luźno i swobodnie. Niby trzymają, ale przy próbnie dalszego dokręcania jakby przeskakują :o(

Nie mam pewności czy bloki nie będą się przemieszczać wzglądem podeszwy podczas jazdy, przy wpinaniu i wypinaniu z pedałów. Jeszcze nie jeździłem na rowerze z nowymi blokami i po najbliższej jeździe/jazdach zamierzam się dokładnie przyjrzeć położeniu bloków.

Jeśliby jednak okazało się, że śruby trzymają niewystarczająco i bloki będę się przesuwać to jestem w kropce (nazwijmy to grzecznie). Przejrzałem już wstępnie czy w sieci można kupić nowe płytki. SPD MTB można nabyć, po szosowych ani śladu :o( Swoją drogą czy uda mi się je dopasować do moich butów. Przyjrzałem się konstrukcji butów i żeby wymienić płytki musiałbym oderwać przyklejoną wkładkę. Zapowiadają się kłopoty :o(

Czy macie jakiś pomysł co robić? A może wiecie gdzie kupić nowe płytki do montażu bloków?

Proszę o poradę i pomoc! Dziękuję!

  1. Nie wiem, czy nowe buty nie wyjdą taniej niż nowe płytki… Znośnej jakości (np. SH-R131) znajdziesz poniżej 300 PLN.

  2. W większości nowszych butów szosowych gwinty są niemal na równi z podeszwą, dlatego też wielu producentów daje bloki z nieco krótszymi śrubami. W wielu starszych butach gwinty były nieco cofnięte ku stopie i śruba musiała być dłuższa Przykładowo: miałem kiedyś stare Gaerne Crono i śruby od bloków SPD-SL “nie łapały” lub trzymały tylko za sam koniec gwintu. Może zerwałeś lub trzymasz za samą końcówkę gwintu – spróbuj poszukać nieco dłuższych śrub?

Niemożliwe, niemożliwe, by nowe nie pasowało.
Wykręciłeś stare śruby. Czy sprawdziłeś ich stan? tzn. czy gwint na nich jest cały/pokaleczony, itp. Czy porównałeś długość starych śrub z nowymi? (bywa, że nowe jest inne – dłuższe i nie chce się dokręcić do końca).
Sprawdź suwmiarką głębokość każdego otworu w płytce montażowej (bywa że są pomiędzy nimi różnice; może dostał się do otworu i wypłyca go jakiś paproch, urwany zwój gwintu, itp.)
Jak wszystko jest OK i nic nie pomaga, to spróbuj przykręcić bloki starymi śrubami, które dotąd dobrze trzymały.

Dziękuję za podpowiedzi.

TIME daje w zestawie dwa komplety śrub: dłuższe i krótsze. Ja wykorzystałem, podobnie jak za pierwszym razem, krótszy zestaw. Ale czy nowe śruby były idealnie tej samej długości co stare głowy nie dam… ;o)

Zdemontowane śruby były w bardzo dobrym stanie. Nie było widocznych uszkodzeń gwintu. Oczyściłem je i schowałem. Przyjrzę się jeszcze raz starym śrubom i może spróbuję ponownie je wykorzystać. A może pomysłem będzie użycie dłuższego kompletu…

Na razie przejadę się raz czy dwa z nowymi blokami i zobaczę jak trzymają się podeszwy. Zaznaczyłem już nawet na podeszwie ołówkiem pewne punkty odniesienia, dzięki którym będę wiedział czy blok się przemieszcza w trakcie jazdy, przy wpinaniu i wypinaniu.

Może będzie OK i nie będę musiał nic kombinować. Oby!

Gdyby jeszcze komuś przyszły do głowy jakieś pomysły na rozwianie problemu lub wiedział gdzie ewentualnie można nabyć nowe płytki bardzo proszę o info!