Po sezonie...


#1

Czy po sezonie należy zrobić sobie jakieś badania (np. krwi) i ewentualnie jakie? Nie chodzi mi tylko o moją sytuację, ale raczej o ogólne omówienie problemu.


#2

Jurgen jestem kibicem kolarstwa i takie badanie musi nastąpic a dlaczego bo kolarstwo to jest najcięższa dyscyplina sportu a co za tym idzie musi by feir i będzie ja nie scigam się ale nawet amatorzy poprą mnie trzeba walczyc z gopingiem hi Jurgen kochamy kolarstwo i dlatego nieważne jaki będzie finał gdi czy tdf czy tdp kochamy to ten sport i tak pozostanie :slight_smile:


#3

Lol sebkaaa o czym ty piszesz??

Jurgen w sumie każdy człowiek powinien okresowo robić sobie podstawowe badania (w tym krwi), tak więc osoba trenujaca tymbardziej. Przy okazji dowiesz sie kilku ciekawych rzeczy o sobie (np. poziom hematokrytu itd).
W klubach sportowych takie badania są zwykle przed rozpoczęciem sezonu w celu podbicia na karcie zawodnika zdolności danego delikwenta do podejmowania zwiększonego wysilku fizycznego.


#4

Każdy ludź prowadzący aktywny tryb życia powinien okresowo sprawdzać stan swojego zdrowia, poprzez badanie morfologii krwii. Szczególnie przynajmniej raz w roku osobnicy po 30 powinni sobie zbadać poziom hormonu tarczycy (choroby tarczycy są wyjatkowo podstępne i początkowo bezobjawowe). Badania należałoby robić systematycznie przynajmniej 3 razy w roku: po sezonie szosowym (październik-listopad), przed sezonem szosowym, a po odbytych przygotowaniach zimowych (marzec) oraz w trakcie sezonu szosowego kiedy czują, że forma jest najlepsza. Taki obraz danych gromadzony przez kilka latek pozwoli mieć pełną wiedzę i obraz co sie dzieje z organizmem, kiedy i dlaczego. Gdy wystąpią jakieś odstępstwa od normy trzeba wówczas zakres badań poszerzać. Należałoby także, a dotyczy to szczególnie wszystkich bicyclistów z pasją jeżdżących na pulsie beztlenowym, choć raz w roku wykonać USG serca z Dopplerem. Często bowiem, na ogół po przebytej grypie, skutkiem jest upośledzenie pracy zastawki mitralnej serca. A to już krok do rozmaitych problemów sercowych.