Początek przygody z kolarstwem (Kupno roweru)

Serdecznie Witam
W związku z piękną pogodą która nadeszła ( w końcu) postanowiłem zacząć swoją przygodę z kolarstwem. Trasa którą zamierzam pokonywać jest to kilka-kilkanaście km dziennie po chodniku, asfalcie, ścieżce rowerowej i po dziurawych ścieżkach w lesie. Większość po lesie, ponieważ rower ma być alternatywą i zarazem ucieczką od miasta, tak więc nie interesuje mnie jeżdżenie ulicami. Będzie to przemieszczanie się z punktu A do punktu B a także jazda rekreacyjna. Nie znam się na rowerach, ale z opinii znajomych którzy jeżdżą to najlepszym rowerem do tego typu jazdy będzie rower typu Cross. Nie chcę też kupować roweru z najniższej półki. Na rower chciałbym przeznaczyć ok.1200zł plus, minus 200zł . Nie jest to jakaś ogromna kwota ale myślę że można za tą kwotę kupić rower do jazdy rekreacyjnej. Rowerów w tym przedziale cenowym jest mnóstwo tak więc proszę Was doświadczonych i znających się w tym temacie o pomoc. Czekam na Wasze propozycje. Z Góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam

P.S.
Jak myślicie czy warto rozejrzeć się za rowerami używanymi?

Najlepiej odwiedzić sklep z rowerami, i porozmawiać ze sprzedawcami, wiadomo będą wychwalać, ale pamiętaj ze oni dobiorą rozmiar ramy do twojego wzrostu a to jest najważniejsze! poza tym w tym przedziale cenowym jest wszystko jakościowo podobne, a przy takim zużyciu jaki planujesz to idealna cena na rower, nic tylko iść do sklepu, kupić i jeździć!

Precyzując to, co napisał Sebka: udaj się dobrego sklepu rowerowego. Nie żadnego intersportu, marketu itd.

W tej cenie znajdziesz bardzo podobne rowery, wielkich różnic nie będzie. W jednym lepsze będą koła, gorsze hamulce, a w drugim na odwrót. Przy Twoich wymaganiach, nawet nie zauważysz. Możesz napisać, skąd jesteś, to być może ktoś będzie mógł Ci polecić jakiś dobry sklep.

Przy braku doświadczenia, nie rozglądałbym się za używanym sprzętem. Chyba, że masz kogoś znajomego, kto naprawdę się zna i będziecie mieć czas polować na coś godnego uwagi. W przypadku braku, jednego z dwóch, obeznanego znajomego i czasu, lepiej uderzyć do sklepu po nowy rower.

Tak jak poprzednicy napisali, w tej cenie rowery są bardzo podobne, także dobierz swój rozmiar ramy i bierz ten, który Ci się najbardziej podoba. Warto jednak przyjrzeć się kołom, tutaj mogą być jakieś różnice, moim zdaniem lepiej wziąć rower z solidnymi kołami, których po pierwszej “gumie” nie będzie trzeba od razu centrować, i np. z osprzętem Acera czy Altus, niż brać Alivio na gorszych kołach, bo między tymi grupami i tak nie zauważysz różnicy.

Dzięki za Wasze porady.
Dowiedziałem się trochę i znalazłem odpowiedni model, jest to
rower.com.pl/-p-304850.html?cPath=698_2390
lub
roweroteka.pl/Rower_Author_I … -1594.html
ewentualnie
t-bike.pl/kross-hexagon-x3-2013.html
lub
t-bike.pl/kross-hexagon-x2-2013.html
Co o tym sądzicie?? Który lepszy?
Słyszałem że Author-y mają lepszą ramę od Kross-ów?
A reszta sprzętu, tak jak pisaliście jest chyba podobna…
Czekam na dalsze podpowiedzi.