Problem z kasetą.

Drodzy forumowicze,
mam nadzieje, że uzyskam pomoc. Problem jest następujący: Parę miesiecy temu kupilem wujkowi kolo do crossowej meridy (dorabialem sobie wykonując drobne naprawy rowerów) i działało ono bez zarzutów. Ostatnimi czasy natomiast kaseta zaczęła się dziwnie zachowywać: kiedy rower stoi bez “obciążenia go kierującym”, wszystko działa jak powinno ale gdy tylko pojawi sie nacisk na siodełko, kaseta zaczyna się ciężej obracać(oczywiscie w kierunku przeciwnym do kierunku pedałowania) i łańcuch strasznie się luzuje, to samo następuje podczas gdy przestaję pedałować gdzieś w trasie. Próbowałem odkręcać, dokręcać nakrętkę podtrzymującą ten grajdoł ale to nic nie dawało. Pomyślałem, że może to wina sprężyny w przerzutce, ale wymiana na funkiel nówkę całego “konika” też nic nie dała.

Konia z rzędem temu kto wskaże gdzie tu jest problem.
Z góry dziękuje.
P.S. Nie mam klucza do kaset ale jeżeli będzie potrzebny to kupie.

Kaseta nie jest tu chyba niczemu winna. Jeżeli problem jest z obracaniem, to raczej dotyczyć to będzie wolnobiegu/bębnka. Może to problem ze smarowaniem…

czyli co muszę zrobić, żeby to działało jak powinno, bo próbowałem już chyba wszystkiego.

Stary ten post, ale niech będzie, odpowiem.
Jesli kaseta - potwarzam - KASETA czyli zębatki zakrecane nakrętką na pieście tył to :

kiedy krecisz do tyłu, albo na luzie podciąga łańcuch , albo przerzutke to wina jest po stronie bębenka, moze być tak iż smar jest na zapadkach, zacinają sie, albo woda sie dostała i zardzewiało wszystko w …
Rada - rozbiórka bębenka , wyczyszczenie i nasmarowanie odpowiednie , sprawdzenie czy nie zaciągają ząbki po bieżni bębenka - jak to zrobićwrzucałem kiedyś na forumszosowe.org krok po kroku ze zdjęciami.

Ewentualnie wymiana bębenka na nowy , ewentualnie piaste.

Najczęściej taki efekt zaciągania występuje przy niskich temperaturach , smar robi się gęstszy, albo jak ktoś myje kercherem i daje wodą w piaste.

Jeśli to jest WOLNOBIEG nakrecany to można rozebrać wolnobieg wyczyścić, sprawdzić stan bieżni i zapadek ,

Prawoidłowo zrobione te ustrojstwa raczej działają dobrze.