Przegroda

Witam.

Mam do Was pytanie:

Czy ktoś z forumowiczów miał robioną operację przegrody nosowej w dorosłym życiu (powiedzmy powyżej 15 roku życia) ?

Jeśli tak napiszcie proszę coś o tej operacji, czy coś wam to pomogło, jak wyglądało itd.

Ja się nad tym zastanawiam, bo mam prawie zawsze coś w nosie zapchane lekko, niezależnie od pory roku i stanu zdrowia, nie mam żadnej alergii, a kiedyś stwierdzono u mnie właśnie krzywą przegrodę.

Zawsze jeżdzę właściwie z otwartymi ustami, choć to chyba normalne akurat ?

Pozdrawiam,

Operacja korekcyjna skrzywionej przegrody nosa polega na eliminacji skrzywienia i ustawieniu przegrody w linii pośrodkowej ciała. Można tego dokonać wykonując podśluzówkową resekcję (usunięcie) przegrody nosa lub plastykę przegrody nosa. Pierwszy zabieg polega na tym, że w znieczuleniu (miejscowym lub ogólnym) usuwa się skrzywioną chrząstkę i kość przegrody. Drugi typ zabiegu jest bardzo podobny do powyższego, jednak istotna różnica polega na minimalnej resekcji chrząstki i kości (np. usunięciu tylko wypukłości i ostróg) oraz na starannym ustawieniu szkieletu chrzęstno-kostnego przegrody w linii pośrodkowej ciała.
Jak po każdym zabiegu operacyjnym, tak i po korekcji skrzywienia przegrody nosowej możliwe są pewne komplikacje, które dzieli się na ogólne oraz chirurgiczne. Komplikacje ogólne wiążą się z infekcjami, znieczuleniem, podawanymi lekami, unieruchomieniem, chorobami współistniejącymi itp. Powikłania chirurgiczne obejmują natomiast krwawienie z nosa, krwiak przegrody, perforację przegrody nosa, zewnętrzną deformację nosa, utratę węchu. Wszystkie one są bardzo rzadkie, a częstość ich występowania zależy od doświadczenia zespołu operacyjnego.
Po zabiegu operacyjnym najtrudniejsze są pierwsze godziny. Przez kilka godzin nie można jeść ani pić. Ze względu na założony w nosie opatrunek trzeba oddychać ustami, co powoduje nieprzyjemne wysuszenie śluzówek jamy ustnej. Opatrunek z nosa usuwany jest po 1-2 dniach, a zdjęcie szwów następuje zazwyczaj podczas wizyty kontrolnej około 7 dni po zabiegu. Po usunięciu opatrunku pacjent powinien unikać gwałtownego wydmuchiwania powietrza nosem czy jego czyszczenia. Ze względu na suchość w przewodach nosowych i zaleganie skrzepów krwi zaleca się stosowanie tłustych maści lub kropli. Zapobiegawczo stosuje się antybiotyki. Po operacji wskazana jest okresowa kontrola u laryngologa. Pozdrawiam.

Sam sie zastanawialem, poniewaz mialo to poprawic wydolnosc nawet do 10%, ale nie zrobilem tego. Dlaczego? Moj kolega zdecydowal sie (na moje szczescie) szybciej. Choc zrobil to zima tuz po sezonie, tak wszystko ciagnelo sie dobre 2 miesiace (zakazane mial przez caly ten czas wsiadanie na rower). Wyscigi wygrywa sie zima prawda? :wink: Niesamowity bol (wsadaja Ci do nosa kilkucentymetrowa rurke, ktora masz wrazenie ze nie ma prawda zmiescic sie w Twoim nosie), poza tym zero jakiejkolwiek poprawy…Jego opowiadanie o tym zabiegu jak i jego skutkach zniechecilo mnie wystrarczajaco…
Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedzi, może ktoś jeszcze ma coś do dodania ?

Wygląda na to, że trzeba to dokładnie przemyśleć…

Ja miałem przegrode “przy okazji”. Głównie to FESS, wycinanie torbieli, korekcja małżowin, itp itd. 2.5 roku temu w Międzylesiu (MSS) w ramach NFZ – straszna “rzeźnia”, co więcej większości prolemów nie udało się rozwiązać (gdybym miał laser, to bym Panu wyciął, gdybym miał microshavery, to bym zrobił… a tymczasem zabieg dłutkiem, młoteczkiem i lancetem…). W tym roku (połowa kwietnia) robiłem odpłatnie w MML (~5000 PLN). Wygląda na to, że pomogło, wrażenia jak najbardziej pozytywne…

Ja mogę Ci opisać jak to wygląda :wink:
Rozcina się tkankę w miejscu gdzie przegroda jest krzywa. Następnie lekarz wycina zakrzywioną część przegrody, wkłada do specjalnej praski, prostuje ją , wkłada na swoje dawne miejsce, przyszywa tkankę ciasno i wkłada tampona. A potem sie budzisz i masz wrażenie że ktoś Cie ostro zlał

A czy to nie jest też realizowane metodą laserową?