Pytania o wybór i zakup roweru + parę pytań o użytkowanie

Witam. Jako że jestem nowy na forum, chciałbym wszystkich z miejsca pozdrowić. Piszę tu, gdyż niedługo stanę przed zakupem nowego roweru. Głównie mój styl jazdy: 65% jazdy po mieście, więc szybsza jazda po ścieżkach i krawężniki (po których przejeżdżam, bo komu chciałoby się schodzić :smiley: ). 35% jazdy to taki niby-teren, czyli drogi z płyt betonowych, drogi polne itp. Mój styl jest lekko mówiąc “agresywny”, czyli nagłe przyśpieszenia i hamowanie. Dlatego mam do was kilka pytań, głównie o zakup, lecz jedno też o użytkowanie:

  1. Kupować rower w sklepie sieciowym (Media Expert, Martes Sport) czy w pojedynczych lokalych sklepach rowerowych (internetowe sklepy odpadają)? - chodzi o cenę i ewentualne naprawy gwarancyjne,
  2. Jaki rodzaj rowera mi polecacie? Rowery crossowe wydają mi się w mojej sytuacji najlepsze.
  3. Jeśli rower, to których producentów mi polecacie, a których mam się wystrzegać jak ogień wody?
  4. Zdarza mi się od czasu do czasu zmienić przerzutkę przy przeciążeniu - który producent przerzutek robi “wytrzymałe” przerzutki?
  5. Teraz pytania o użytkowanie - lepiej jest hamować tylnym kołem:
    a) blokując klockami koło, w ten sposób oszczędzając klocki, ździerając oponę,
    b) hamować powoli (jak ABS w samochodach), czyli oszczędzając oponę, a ździerając klocki?
  6. Co do zmiany przerzutek - gdy jadę pod górę, a przerzutkę mam zbyt ciężką, to co mam robić? Zejść i prowadzić rower? Zmienić przerzutkę? Coś innego?
    Dziękuję wszystkim za uwagę.