Rafał Majka

Ciekawe jak wpływa na popularność, specializacja kolarza, bo to chyba też nie jest bez znaczenia.

Na temat Kwiatka jest więcej wypowiedzi na forum bo jest bardziej chimeryczny i nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać. Mimo licznych lamentów nikt by sobie nie dał ręki uciąć że nie wygra Flandrii czy LBL. Rafał zawsze w swoim Tourze trzyma wysoki poziom ale nigdy jeszcze nie było błysku (cierpliwym trzeba być, czekać na swoją szansę a kiedy się pojawi to nie zawalić wszystkiego na zjazdach :wink: ). Ja wyżej cenię dokonania Michała i bardziej podoba mi się jego agresywna jazda. Ale to tylko moje odczucia :wink: Trudno porównywać górala z puncherem.

Jeśli chodzi o przejście Majki do nowej ekipy tak by miał zagwarantowaną pozycje lidera na GT w dobrym zespole, to myślę że może być z tym problem.
Obecnie sytuacja jest taka że wycofuje się IAM, słyszy się o problemach innych ekip, Riis też ma problem ze znalezieniem drugiego sponsora, Lampre jeśli wejdzie w ten projekt Bahrajn to tez pewnie wielu kolarzy z tego zespołu zostanie bez kontraktu.
Sytuacja będzie taka że sporo kolarzy będzie szukało nowego pracodawcy na przyszły sezon i o ile gwiazdy takie jak Contador czy Nibali, Sagan nie będą miały problemów to taki np. Mathias Frank który był liderem na GT (zeszłoroczny TdF), raczej będzie miał trudności w znalezieniu ekipy z WT która go zatrudni w takiej roli w następnym sezonie.
Oczywiście Majka jest dla mnie lepszym zawodnikiem niż Frank, ale podobnie ukierunkowanym prawie wyłącznie na GT. Dlatego nie wiem czy wspomniane tu Lotto Soudal było by w ogóle zainteresowane Rafałem, oni ostatnio pozbyli van den Broecka i sprowadzili Vallsa który poza Omanem nic konkretnego nie wygrał, mają jeszcze obiecującego Vervaeke który ich pewnie niewiele kosztuje i to pewnie im wystarcza (plus Monfort), bo cele mają inne niż generalka GT.
Uważam że w obecnej sytuacji jaka panuje na rynku kolarskim, to bycie rezerwowym czy drugim liderem jak to było dotychczas z Contadorem w dodatku w ekipie dla której wygrywanie GT jest najważniejszym celem, nie było by wcale takim złym rozwiązaniem jak się niektórym wydaje.

Ciekawe, czy istnieje jakiekolwiek prawodpodobieństwo przejścia do CCC, jeżeli ekipa dostanie licencję WT na 2017 rok. Czy sam Majka bierze taką możliwość pod uwagę, czy raczej wolałby zaufać jakimś włoskim menadżerom.

Trudno mi to sobie wyobrazić, tzn. i zainwestowanie Miłka grubej kasy w team po licencję PRO, i jednocześnie z tym milionowy kontrakt dla Rafała. Jakiś czas temu było (na Onecie) zestawienie najbogatszych polskich sportowców i w końcu z zadowoleniem stwierdziłem, że nasi dwaj najlepsi kolarze mają kontrakty opiewające na ponad milion euro (w przeliczeniu na złotówki to było około 6,4 mln). Chyba, że z Rafałem byłaby sprawa podobna jak z pensją dla Rebellina, (którą, jeśli mnie pamięć nie myli, płaci jakiś zewnętrzny sponsor) i w ramach dbałości o “dobro narodowe” dostawałby gaże z Lotosu czy KGHM :wink:.

Tylko, że jeżeli chodzi o gażę od państwowych firm to tutaj problemem może być to, o czym słyszałem jakiś czas temu, a co wydaje się wręcz absurdalne - że opracowywany jest projekt ustawy, zakazujący spółkom Skarbu Państwa sponsorowania sportu.

Teoretycznie w CCC podkreślali, że 2017 rok ma być dla grupy skokiem pod względem poziomu sportowego a licencja WT naturalnym krokiem do przodu. Na przejściu Majki wszyscy mogliby zyskać - Pomarańczowi mieliby lidera na miarę Tonkowa przed laty, Majka wszystko, co sobie zamarzy (bo podejrzewam że trzeba by zbudować wokół niego całą drużynę) a kibice - prawdziwie narodowy team.

Tylko że to pobożne życzenia - dobrze wiemy, jaka jest szansa ich realizacji.

Problemem CCC stanowi nie tylko kasa, ale i reputacja wśród samych kolarzy.

Miłka stać by pewnie na to było - obecne wydatki na team to chyba w okolicy 1% (może ciut więcej) rocznego czystego zysku firmy CCC, więc gdyby to podnieść o 3-4 razy to i tak nie byłoby to dla niego jakieś ogromne “straty”. Paradoksalnie, pewne działania zachowawcze podjęte przed tym sezonem mogłyby o tym świadczyć (brak spektakularnych transferów za co na forum posypały się na CCC gromy). Sytuacja na kolarskim rynku też może sprzyjać - kilka ekip zwija żagle i pewnie kilku niezłych kolarzy zostanie bez kontraktów, więc mogliby pewnie i przyjąć jakąkolwiek ofertę z WT. Czy takie przygotowanie są czynione - tego nie wiem. Jeśli będą w najbliższym czasie chodzić jakieś wieści, to może coś będzie na rzeczy - na razie można by na to postawić ewentualnie orzechy przeciw dolarom :wink: Ale to temat raczej nie na ten wątek.

E.

Rozumiem, że pachnie im to amatorszczyzną?

Przecież Majka razem z Nibalim ma iść do Bahrajnu.

Przypominan np. ostre słowa Schumachera i Grega Bolego; ale też np. znany polski uważa, że tam panuje chaos. Powiedział mi: “po co im marginal gains, kiedy ja dostaję w styczniu plan wyścigów na całą pierwszą połowę sezonu, a oni dopiero dzień wcześniej się dowiadują, czy startują”. No i kto by powiedział, ze wyniki w tym roku będą gorsze od poprzedniego sezonu.

Niestety to prawda. Tzw. “dobra zmiana” negatywnie wpłynęła też na sport. Małysz już ogłosił, że nie wystartuje w rajdzie Dakar, bo Orlenowi zakazano sponsoringu. Tauron od paru wspierał młodych narciarzy alpejczyków - program nadzorował A. Bachleda. Nowej umowy już nie podpisano i wspaniały program pewnie padnie. Tak więc na pieniądze od spółek skarbu państwa na kolarstwo nie ma co liczyć. A w Norwegii, Niemczech państwowe koncerny / Vattenfal / wspierają różne dyscypliny sportu. W wielu innych krajach też, choćby Gazprom.

Ano fakt, zapomniałem, a czytałem, że i Kubica też przez to kończy z rajdami.

CCC dla Majki to chyba ostateczność. Ewentualnie mógłby przejść, jakby CCC z Tinkoffa oprócz Rafała przejęło przynajmniej część ekipy, niektórych kolarzy, obsługa, DS (min. np. Tristan Hofman który współpracuje z Majką) albo zatrudnili Riisa i dali mu wolną rękę do znalezienia sobie współpracowników, czyli ogólnie by powstał zespół przy Majce który za wiele nie miał by wspólnego z tym obecnym CCC. Niestety ale to by oznaczało znacznie większe wydatki. Nie wydaje mi się by sponsor CCC miał ochotę na wydawanie takich pieniędzy jak rosyjski sponsor. Do takiego CCC jak jest obecnie to Majka niech przechodzi ale u schyłku swojej kariery jak Rebelin czy Tonkow…

Jeszcze raz:

Majka idzie do Bahrajnu.

Widzieliście tą reklamę wciągacza oparów kuchennych Bora z Rafałem? Z prawej strony stoi jego rower. Kto u licha wchodzi z rowerem do kuchni!? Nie rozumiem tego.

Majka tez delikatnie rzecz ujmując kolarzem jest lepszym niż aktorem :wink:

Jest też wersja Majka + Sagan, to jest dopiero dynamit marketingu :smiley:

Może Rafał się boi, że mu ktoś podprowadzi rower i dlatego z nim wszędzie chodzi. Znałem kogoś kto tak robił… eee… to znaczy… yyy… sam tak robiłem.

Tak sobie pogłówkowałem i mam już plan dla Rafała Majki. Co powinien osiągnąć, żeby móc powiedzieć, że w pełni zrealizował swój potencjał :wink:

• etap każdego GT
  • top 5 każdego z GT (a przynajmniej jeszcze top 10 Touru)
  • koszulka górala każdego z GT

I w sumie niewiele brakuje. Nawet na tej Vuelcie koszulka górala jest do zrobienia, choć ze wściekłym Lopezem łatwo nie będzie.
A reszta w przyszłym roku: Na Giro “rozgrzewkowo” przed Tourem po etap i górala, a na Tourze po generalkę.

Plan na przyszły sezon niegłupi ale coś mi się zdaję, że będzie powrót do Giro jako głównego celu sezonu.