Rower na kole 27,5 czy 29 cała?

W tym tygodniu mam zamiar kupić górala. Mam upatrzony model Kross Hexagon B5 na kole 29 cali, lecz naczytałem się że takie koło nie sprzyja do stromych podjazdów. Problem w tym że znalazłem badania, które mówią że 29 świetnie się wspina. Mam 16 lat i 187 cm wzrostu. Będę jeździł po drogach szutrowych i asfaltowych, z dość dużymi nachyleniami terenu (nawet powyżej 35-40 stopni). Kupić rower na 29 czy na 27,5. Proszę o szybką i fachową pomoc.

Fachowa jak fachowa , ale mysle , ze pomoc. Mam “tylko” 181 cm wzrostu i moge powiedziec , ze przeskok z 26 na 29 to NAJWIEKSZA rzecz jaka mnie sie w kolarstwie wydarzyla :wink: Przy Twoim wzroscie nie ma sie nawet co zastanawiac. WIem , ze 29 nie poleca sie osobom bardzo niskim ( jest przeciez jeszcze 27,5 ) , ale 100% pewien nie jestem ( w XC dziewczyny nie sa jakimis wiezowcami , a jezdza chyba na 29 ? ) .

Sa widelce , ktore blokuja sie na "dole " ( na “dobiciu” ) i tym zyskujesz kilka stpopni na stromych podjazdach , ale czy to jest potrzebne ?

Przesylam odreczny szkic robiony na kacu gigancie :smiley:


To jeszcze raz ja !

To czego Ci w 100% nie polecam , to potrojne korby jakie posiada “Twoj” KROSS . Ten system bedzie wychodzil z obiegu i jest to niestety ( w porownaniu z 2x10(11), no i oczywiscie 1x11 (12 ) ) rzecz bardzo niewygodna i lekko archaiczna( w nowym rowerze ) . Mozna sie “zamieszac” , sa przeskoki ITP. Kiedys , jak nie bylo alternatywy nie myslalo sie o wszystkich wadach tego napedu ( 3 x 8,9,10 ) , ale teraz , gdy sa teraz , to bym nawet na to nie patrzyl. Mam dla Ciebie mala porade. Zamiast kupowac tego KROSSA , popatrz na niemieckie , wloskie i francuskie fora MTB. Tam mozna takie uzywki za te pieniadze kupic , ze nawet z KROSSem nie ma co porownywa ( i to nie chodzi o to , ze to polski produkt , tylko glownie o ospårzet w nim zamontowany ) . Mamy wspolna Europe , wielkie mozliwosci , firmy ktore towar dosla no i raczej dosyc uczciwych bikerow ( w koncu to nasza rodzina :wink: ). Sam kupuje duzo w necie ( caly swiat ; zarowno rzeczy nowe jak i uzywane ) i NIGDY nikt mnie nie oszukal. Trzeba zrobic ten pierwszy krok , napisac maila , zadac pytanie , poprosic o wiecej fotek , a mozna naprawde PIEKNY rower za male pieniadze znalezc …

Jak chcesz adresy na fajne rowery to wal na PRIVa .