Rozstaw pedalow szosie

Hej

Chcialbym kupic sobie szose. Niestety mam wiele problemow zdrowotnych. Miedzy innymi ze stawami. Ale co poczac jak sie kocha jazde na rowerze. Trzeba cierpiec :slight_smile:. Ale wracajac do tematu. Obecnie smiagam na MTB i generalenie wypracowalem sobie pozycje ktora w miare pozwala mi jezdzic. Tej zimy postanowilem zadbac o kondycje i zaczalem uczeszczc na spin bike’a. Od razu zauwazylem ze rozstaw pedalow jest mniejszy niz w MTB (mam na mysli odleglosc pedalow od ramy). No i niestety nie moge znalezc sobie tam pozycji. Stad bole bioder i kolan. No i wlasciwe pytanie. Jak to jest w szosowkach? Czy tam rozstaw jest taki sam jak w MTB? Bo tak patrzac “na oko” to wyglada ze szosa ma wezszy rozstaw. Moze ktos m mozliowsc pomierzyc?? Bede bardzo wdziczny za odpwiedz.

W tym roku do swojego roweru MTB dokupiłem szosówkę i mogę coś na ten temat napisać. Tak jak wspomniałeś rozstaw jest na pewno mniejszy od tego w MTB (ten parametr ma nawet jakąś techniczną nazwę) i czuć znaczną różnicę po zmianie jednego roweru na drugi. Ale napiszę Ci że ta zmiana jest na plus. Jeżdżąc szosówką wyrabia się nawyk pedałowania z kolanami bliżej ramy i z większymi kadencjami niż w MTB a to wg mnie miód dla obolałych kolan. Pedały w jednym i drugim rowerze mam z zatrzaskami SPD Shimano.

Arek

Q-factor.

No to zes mnie Arek zmartwil. Glupio by bylo jakbym wlozyl pieniadze w szose a potem by sie okazalo ze nie moge sie nia cieszyc. Z jednej strony moze byc lepiej, z drugiej gorzej. Nie wiadomo dopuki nie sprobuje. Ech, cale zycie pod gore…

Tak, to Q-factor. Poza tym zawsze istnieje możliwość regulacji poprzez ustawienie bloków, choć wydaje mi się, że w pedałach MTB możliwość przesunięć na bok bloków jest większa.

Pewną propozycją są również pedały TIME RXE lub RXS, a konkretnie stosowane do nich bloki, które w zależności od zamontowania dają możliwość wyboru pomiędzy szerszym, a węższym rozstawem.