SkodaAuto Grand Prix MTB 2006 w Głuchołazach


#1

29 kwietnia w Głuchołazach odbędą się drugie zawody w kolarstwie górskim SkodaAuto Grand Prix MTB 2006, organizowane przez Lang Team Czesława Langa.

Na stracie zobaczymy krajową czołówkę oraz kilka ekip zagranicznych. Liderami klasyfikacji w kategorii elita po pierwszych zawodach w Chodzieży są Maja Włoszczowska (Lotto) i Marek Galiński (Wilier Atala Optex). Jednak Maja nie stanie na starcie. Włoszczowska, a także Magdalena Sadłecka, Anna Szafraniec i Aleksandra Dawidowicz biorą udział w wyścigu szosowym w Czechach. W tej sytuacji przed wielką szansą stają siostry Magdalena i Marlena Pyrgies, które z kolei nie startowały w Chodzieży. W gronie mężczyzn zobaczymy wszystkich najlepszych. Ciekawe, czy rywale zbliżą się do Marka Galińskiego, który w debiucie nie miał sobie równych.

Trasa w Głuchołazach, w Parku Zdrojowym, jest dobrze znana zawodnikom. Zawody w tym mieście, położonym w województwie opolskim, u podnóża gór Opawskich, organizowane są po raz szósty. Poprzednio trzy razy wygrywali Marcin Karczyński i Anna Szafraniec, ale przed rokiem wygrał gość z Ukrainy, Sierhij Rysenko oraz Maja Włoszczowska. - W tym roku runda w Parku Zdrojowym będzie krótsza o nieco ponad kilometr – informuje Lech Piasecki, odpowiedzialny w LangTeamie za sprawy sportowe. – Nie powinno to mieć wpływy na rywalizację, ale na pewno skorzysta na tym widowisko.

Trzykrotny triumfator Marcin Karczyński uważa, że trasa w Głuchołazach należy do najtrudniejszych w Polsce. – Długi, stromy podjazd zaraz po starcie, a do tego szybkie, niebezpieczne zjazdy sprawiają, że nikt przypadkowy nie ma szans na zwycięstwo – twierdzi Karczyński.

Podstawowa runda liczy 5 km, przewyższenie na niej to 495 m.

Wyścigi odbędą się w kategoriach młodzików (godz. 9.00), młodziczek (9.00), juniorów młodszych (9.50), juniorek młodszych (9.55), juniorów (11.05), juniorek (13.40), kobiet (13.40), elity (15.30), młodzieżowców (15.35). W przerwie (13.00) zaplanowany jest wyścig specjalny – VIP-ów. Zakończenie zawodów i ostatnia dekoracja około godziny 17.50.

Liderzy klasyfikacji po zawodach w Chodzieży:
kobiety
elita (koszulka SkodaAuto): Maja Włoszczowska (Lotto)
juniorki (koszulka LangTeam): Lilia Zajcewa (Ukraina)
juniorki młodsze (koszulka Optex): Ałła Bojko (Ukraina)
młodziczki (koszulka TVP3): Lidia Stefańska (ML UKS AS Biadki)

mężczyźni
elita (koszulka SkodaAuto): Marek Galiński (Wilier Atala Optex)
młodzieżowcy (koszulka Kross): Kryspin Pyrgies (Lotto)
juniorzy(koszulka LangTeam): Adrian Działakiewicz (Optex Arlen Rubena Opoczno)
juniorzy młodsi (koszulka Optex): Marek Konwa (LKS Trasa Corratec Zielona Góra)
młodzicy (koszulka TVP3): Jarosław Wasiljenko (Rosja)

Skoda Auto Grand Prix MTB po raz szósty w Głuchołazach, oto zwycięzcy poprzednich zawodów w gronie elity i kobiet:

2005 Sierhij Rysenko i Maja Włoszczowska
2004 Marcin Karczyński Anna Szafraniec
2003 Marcin Karczyński Maja Włoszczowska
2002 Marek Galiński Anna Szafraniec
2001 Marcin Karczyński Anna Szafraniec

Głuchołazy
Jednym z najistotniejszych atrakcji turystycznych gminy Głuchołazy są jej walory krajobrazowe i przyrodnicze. Na piękny krajobraz okolicy składają się przede wszystkim znajdujące się tutaj wzniesienia tworzące Góry Opawskie Na wyższym z nich jest Biskupia Kopa (889 m. n.p.m.), z której rozciąga się przepiękny widok z jednej strony na okolice Głuchołaz i znajdujące się niedaleko Jezioro Nyskie i Otmuchowskie, a z drugiej strony, na wyższe, leżące już w Republice Czeskiej Góry Jeseniki z najwyższym szczytem Praded (Pradziad, 1492 m. n.p.m.). Na szczycie tym znajduje się turystyczne przejście graniczne, wieża widokowa oraz górskie schronisko PTTK. W bezpośrednim sąsiedztwie Biskupiej Kopy znajdują się jeszcze inne wzniesienia tj. Srebrna Kopa (785 m. n.p.m.), Góra Zamkowa (571 m. n.p.m.) Szyndzielowa (538 m. n.p.m.), tworząc zalesiony masyw górski stwarzający dogodne możliwości do uprawiania turystyki górskiej, pieszej, jak i rowerowej. Innym charakterystycznym punktem Kapliczka Drogi Krzyżowej - Góra Parkowa okolicy jest masyw Góry Parkowej (Góra Chrobrego) złożony z trzech szczytów: Przedniej Kopy (467 m. n.p.m.), Średniej Kopy (543 m. n.p.m.) i Tylniej Kopy (527 m. n.p.m.), które tworzą grzbiet o długości 5 km, gdzie można wędrować po oznakowanych szlakach pieszych, jak również uprawiać kolarstwo górskie.

Info LangTeam