Skuwanie łańcucha

Skułem łańcuch skuwaczem, męczyłem się ponad godzinkę bo ciągle był zbyt sztywny… w końcu udało się (tak myślałem) i łańcuch nie przeskakiwał na tylnych zębatkach. Dziś regulując tylną przerzutkę zauważyłem, że jednak przeskakuje deliktanie… I faktycznie - to ogniwko ma minimalny opór w porównaniu do innych.

Robiłem to tak:
Najpierw wepchnąłem sworzeń głęboko tak jak inne a później sprawdzałem czy jest sztywny, ruszałem nim na boki zginałem go itp i jak nadal był sztywny to delikatnie go pchałem z jednej lub drugiej strony ale efekt niestetty nie jest 100% zadowalający.

Powiedzcie mi jak poprawnie skuć łańcuch żeby nie miał żadnych luzów? Jest jakaś sprawdzona metoda?

skuj lancuch, a pozniej wez go w lapy i zacznij rozginac na boki. :wink:

w wiekszosci przypadkow lancuch zawsze po skuciu bedzie w tym miejscu ciezko chodzil. dlatego trzeba go rozgiac … delikatnie.

No tak jak napisałem wyżej - ruszałem nim na boki i co prawda poprawiło się trochę to jednak minimalny opór jest nadal i właśnie pewnie przez ten opór delikatnie przeskakuje…

Jak zlikwidować ten opór?

[size=75][ Dodano: Czw 31 Maj, 2007 22:25 ][/size]
PS. Hmm… sam już nie wiem - teraz (poruszałem trochę ogniwem) właściwie na trybach nie przeskakuje - jedynie jakby na kólkach od przerzutki delikatnie skacze ale w sumie ciężko mi teraz zlokalizować to ogniwo to chyba w takim razie może już to tak zostać skoro na trybach jest OK?

Zamiast bawić się w skuwanie i męczyć niepotrzebnie zakup spinkę Connex’a. Wygoda i prostota, o ile oczywiście nie widzisz jakiś przeciwwskazań do używania owej spinki.

Nie widzę przeciwskazań ale gdzie można kupić do łańcucha 10 biegowego shimano? Bo widziałem o szerokości 6,2mm a podobno do shimano potrzebna jest 6,0mm.

A choćby i tu.
Jakąś chwilę jeździłem na spince 8 mimo, że powinna być 10. Działało.
Spinki to wygoda jednak.

To ja proponuję raczej SRAMa do łańcuchów 9. Ja używam z łańcuchem ultegry i wszystko działa, a sama spinka jest tańsza od Wippermana :slight_smile: . W linku podanym przez Mafa to jakieś zdzierstwo jest, ja kupowałem spinki za 2,50, a nie za 4 zł :neutral:

A czy do Dura - Ace da się zamontować spiknę ?

łańcuchy Shimano grup 10 biegowych (DA, Ultegra, 105) niczym poza wyglądem (kolorem wykończenia) sie nie różnią :stuck_out_tongue: spinka coonex’a będzie pasować do tych łańcuchów :smiley:

Hm ale czy na pewno będzie działała ok z 10-rzędowym łańcuchem? Wippermana faktycznie dość drogie 28zł/szt… Tylko to jest właśnie spinka o szerokości 6,2mm a czytałem, że do shimano tylko 6,0mm będzie ok?

[size=75][ Dodano: Pią 01 Cze, 2007 18:16 ][/size]
A tak przy okazji - co sądzicie o łańcuchach wippermana? Są sporo droższe, ale może lepsze/wytrzymalsze niż dura czy ultegra?

spinka wipermana wystepuje w specyfikacji na 10 biegów pod campe 6,2 i pod shimano 6.0 mm

ja uzywam właśnie tej drugiej z łańcuchem dura ace i jest wszystko ok

łańcuch connex-wipperman sa zdecydowanie trwalsze od shimano sam uzywam zamiennie z d.ace

Hm ale czy na pewno będzie działała ok z 10-rzędowym łańcuchem?

Przecież piszę, że działa :stuck_out_tongue: - z aktualnym łańcuchem Ultegry i kasetą 105.

A tak przy okazji - co sądzicie o łańcuchach wippermana? Są sporo droższe, ale może lepsze/wytrzymalsze niż dura czy ultegra?

:exclamation: Chciałem zauważyć, że Wipperman produkuje łąńcuchy w kilku wersjach dla każdej szerokości. Każda z nich ma nieco inne parametry (i oczywiście cenę, są np. takie po 1300 zł), więc jakiegoś ogólnego porównania nie da się chyba zrobić :exclamation:

Co do szosowych, to mam utrudnione porównanie, bo używam łańcucha ultegry 10, a wcześniej miałem Wippermana 804 (do 8-rzędowych kaset). Jeżeli chodzi o łańcuchy mtb Shimano, to tez trudno mi o “czyste” porównanie, bo razem z łańcuchem zmieniałem kasetę. Wczesniej był to zestaw Deore/Wipperman 904, obecnie kaseta i łańcuch to XT, czyli jest duża zmiana na samej kasecie. Na pewno mogę jednak napisać że Wipperman jest znacznie lepiej zabezpieczony przed wpływem wody/brudu itp. Tego łańcucha (model 904) - z 804 w kolarce było zresztą tak samo) mogłem nie ruszac po jeździe w błocie/deszczu/wodzie i, nawet jak był kiepsko nasmarowany, to nic mu się nie działo. Łańcuch XT zdarzyło mi się raz tak “sponiewierać”, że pokrył sie rdzawym nalotem. Aha, jeszcze jedno, spinka Wippermana podobno gryzie się z zębatką 11-tką Shimano. U mnie w ngóralu to się sprawdziło (niezależnie od ustawienia łańcuch na ostatniej zebatce przeskakuje).

A czy są spinki do napędów 7-rzędowych?

nie jestempewien ale z 8 rzedowych podchodza

[size=75][ Dodano: Sob 02 Cze, 2007 00:31 ][/size]
a czy ktos chce taki lancuch wipermana
mam prawie nowy tylko z moja podjechana kaseta nie chce pracowac
zalozylem pozyczona nowa kasete ultegry i ladnie chodzi

connex wiperman 10s8 129 zl kosztowal
moge za 30 zl sprzedac tylko bez spinki
spinke zostawilem i zalozylem ze starym d.acem

przejechalem ok 500 km

A gdzie można dostać tę spinkę o szerokości 6,0mm?

A czy są spinki do napędów 7-rzędowych?

Owszem, są. Ja osobiście spotkałem się z dwoma rodzajami:

  • bardziej “prymitywne” z jednej strony mają dwa “piny”, z drugiej blaszka jest pusta w środku, tę blaszkę z pinami lekko zgina się do środka i wtedy piny wchodzą do drugiej blaszki, a po rozprostowaniu blokują się i łańcuch jest spięty,
  • bardziej “profesjonalne”, produkowane niegdyś przez Sachsa (nie wiem, kto (i czy w ogóle) teraz je produkuje, ale mojemu bratu zdarzyło się kupić je w tamtym roku w Krakowie), nieco podobne do SRAMa i Wippermana.

velo w gliwicach jest dystrybutorem connexa

mozesz popytac w “dobrych sklepach rowerowych” grupy accent
wejdz na strone velo tam jest wykaz sklepow wspolpracujacych

sram to przeciez dawny sachs a wiec i spinki sa te same

A co do tych siódemek, to jaka by to była szerokość? Laik jestem jeszcze w niektórych sprawach sprzętowych :wink: :blush:

A co do tych siódemek, to jaka by to była szerokość?

Tak od razu, to Ci nie powiem. Zobaczę, co mam na stanie i zmierzę :wink: .
Co do szrokości, to trzeba uważać na łańcuchy KMC (używa tego w ogóle ktoś :wink: ?), bo są szersze od Shimano i co niektóre spinki nie pasują. Np. w kolarce miałem 8 KMC, spinka Wippermana działała, spinka sram (srebrna, 8.) nie chciała, podobno szara (właśnie do KMC, 8.) miała działać, ale tez nie chciała. Podobnie spinka Sachsa do 7. nie chciała działać z łańcuchem KMC 7 (z Shimano działała).

srebrna spinka srama dziala z kmc tylko trzeba ja wcisnac na sile (ustawiamy spinke/lancuch miedzy kaseta, a korba, dusimy mocno na pedal i lancuch zapiety :wink: ). wszystko chodzi jak nalezy, tylko moga byc problemy z rozpieciem lancucha. szczypce, ciach pach i po sprawie.