szosowe opony w zimie

witam

zima juz na dobre zawitala, stad moje pytanie: zima tez zdazaja sie sloneczne dni i asfalt jest suchy, czy jezdzicie na tych samych oponach co w lecie czy zmieniacie? nie chodzi mi o przyczepnosc, bo jak napisalem, jest sucho, ale raczej o temp, czy przy -5, -10 oponom nic sie nie stanie?

ps: mam michelin pro race

Jeździłem na zwykłych, co prawda nie były to najwyższe miśki, ale zwykłe opony szosowe. Nic złego się nie działo, oczywiście w warunkach “suchych”

Teoretycznie lepiej powinny się sprawdzać opony dedykowane do trudnych, morkych warunków (pro grip z rozdziny Michelin). Są z innej mieszanki wykonane i wytrzymalsze. W czasie jazdy temp. opon jest wyższa niż powietrza, powinniśmy unikać zostawiania rowerów np. na balkonie czy tarasie, wtedy temperatura może naprawdę szkodzić.
Jeśli nie chodzi Ci o przyczepność to każda opona będzie się toczyć, analogicznie do aut, przecierz wymieniamy właśnie za względu na przyczepność.
Osobiście na zime zmieniam opony ze względu na jazde na rolach, gdzie dośc szybko się zużywają, a te lepsze wole zostawić na okres, kiedy na dobre się przesiąde na szose.

wiem o tym, ale napisalem ze po szosie jezdze tylko jak jest sucho, na inne warunki mam gorala, bo nie chce “zajezdzic” szosowki