Sztyca karbonowa, a zacisk ?


#1

Co myslicie nt. zacisku do karbonowej sztycy ? musi byc on specjalnie dedykowany pod sztyce karbonowa ? spotkalem sie z roznymi opiniami. Niektorzy twierdza, ze “zwykly” zacisk moze uszkodzic karbonowa sztyce.


#2

Jeździłem 3 lata z karbonową sztycą i normalnym zaciskiem (tzn. takim z krzywką) i sztycy nic się nie stało. Co innego zacisk - miseczka, w której obraca się dźwignia bardzo się wyrobiła. Obecnie zmieniłem ją na zacisk na śrubę, ale specjalnie pod karbonowe sztyce.


#3

Teoretycznie mając karbonową sztycę szpara w zacisku nie powinna się pokrywać ze szparą w ramie, ale praktycznie to ludzie tak jeżdżą i nic się nie dzieje.

pzdr!


#4

dzieki, kolejny problem rozwiazany :slight_smile:

pozdr.


#5

Piszesz Pantani, o zasadzie mocowania zacisku rury podsiodłowej i że niewłaściwe jej ustawienie nie zaszkodzi wspornikowi siodła. Ja też tak myślałem i popełniłem błąd. W moim Treku szparki w rurze podsiodłowej i w zacisku ustawiłem w jednej linii i po dokręceniu zacisku na karbonowym wsporniku siodła ślad jednak pozostał, zrobiła się na wsporniku podłużna fałdka długości ok 15 mm /odgniotło ją wycięcie w rurze podsiodłowej, teraz jest problem wciśnięcia wspornika głębiej bo zacina się /chociaż nie zachodzi potrzeba opuszczania siodła/. Muszę powiedzieć, że mój Trek ma liche rozwiazanie mocowania wspornika. Podobało mi się rozwiązanie w poprzednim rowerze Giancie TCR. Tam wspornik siodła wchodził we wpuszczaną w rurę podsiodłową profilowaną odpowiednio tulejkę gumową, która chroniła wspornik przed porysowaniem, uszczelniała przed przedostawaniem się wody do rury podsiodłowej i suportu oraz nie zmuszała do silnego dokręcania śrub by unieruchomić wspornik.


#6

Ja pisałem że teoretycznie powinno się NIE ustawiać szpary w zacisku i ramie w jednej linii.

Dłuższa dyskyusja na ten temat jest tu:
light-bike.com/forum/viewtopic.php?t=1653

pzdr!


#7

wasnie tam trafilem tez na ten temat, jednak wyszlo na to, ze zdecydowalem sie na sztyce aluminiowa.


#8

Mam pytanie w podobnym temacie, chociaż sytuacja można by powiedzieć odwrotna - karbonowa rama i widelec alu> są jakieś przeciwskazania?


#9

nie :smiley:

Z tym zaciskiem to tez cos podejrzane , ja mam takiego samego treka i zacisk mam w lini , nic sie nie dzieje:D Nie bardzo moge sobie wyobrazić co ma przeszkadzac ze sa w lini szpary. Niezaleznie od ustawienia obejmy , zawsze zaciska ona rame , a rama zawsze schodzi się tam gdzie jest szpara. Co innego ze jakies uszczelnienie by sie prosilo:D

Z czuciem przykrecac!