Szukam książki: "Kolarstwo Teoria i praktyka" D.A.


#1

Witam!
Jak w temacie, poszukuję książki Dimitri A.Poliszczuk pt. “Kolarstwo Teoria i praktyka treningu”. Jeżeli ktoś z Was posiada ją i zgodziłby się na odsprzedaż, to proszę o kontakt. Obecnie nakład tej książki jest wszędzie wyczerpany i niestety nie planuje się wznowień.


#2

Właśnie. Książki nie ma. Sporadycznie szukam jej na allegro i też nici. Na jakiejś stronce widziałem wykaz bibliotek, gdzie można ją dostać. Są to chyba biblioteki AWF’owe.
Chętnie również bym przeczytał tę książkę.
Powodzenia.


#3

A mogłaby byc uzywana??


#4

A masz taką?


#5

Mam wiec mozna by na priv pogadac jak ktos chce


#6

Ja będę niedługo w posiadaniu tej książki, więc może maf będzie zainteresowany :slight_smile:. Ale wielkie dzieki za oferte


#7

kuman7 jestem zatem zainteresowany.


#8

Hej maf, masz tą ksiazkę. Chętnie pożyczę do przeczytania.


#9

miałem takową i sprzedałem. moim zdaniem to literatura kompletnie nieprzydatna amatorowi a dla zawodowców mocno nieaktualna. można z ciekawości poczytać ale raczej to juz metodyczny antykwariat choć rzecz jasna pewne reguły nigdy się nie zmienia.
Poza tym cięzko się to czyta bez choćby elementarnej wiedzy z zakresu biomechaniki czy fizjologii - powiedziałbym ze to nawet jest niestrawne bez tego. Z tego co pamietam to nacisk położono przede wszystkim na tor jako ze autor byl specjalistą od kolarstwa torowego własnie
Podsumowując - nie żałuję że już jej nie mam . ksiażka raczej dla trenerów niz dla zawodników a i metodyka treningu trochę się zmieniła. lepiej zainwestowac w wydawnictwa Armstronga i Carmichaela mimo że to też nie są jakieś wielkie dzieła.


#10

Wydaje mi się, że zbyt pobieżnie przeczytałeś książkę Poliszczuka, co nie pozwoliło Ci na zobiektywizowanie swojej wypowiedzi. Tym samym tak twierdząc możesz wywołać u forumowiczów skrzywiony obraz wiedzy o faktach.

Faktycznie, książka Poliszczuka jest tylko dla fachowców, dysponujących szeroką i ugruntowaną wiedzą z zakresu biomechaniki, fizjologii wysiłku, psychologii sportu, pedagogiki.

Twoje twierdzenie o nieaktualności zawartych w książce metod treningowych, jest w mojej ocenie bardzo przesadzone. Po pierwsze, książka nie traktuje o metodach treningowych. Po drugie, jest to pozycja z rzędu KLASYKI – a takie opracowania mają wartości i stwierdzenia nieprzemijające, wiecznie aktualne.
Poliszczuk w swojej książce zawarł niemal wszystko to, co dotyczy uprawiania szeroko rozumianego rzemiosła kolarskiego, ale z punktu widzenia trenera, a nie kolarza. Stąd na temat samego treningu nie ma w książce aż tak wiele, jak by to wynikało z Twojej wypowiedzi.
By udowodnić, że tak jest przytoczę zapis treści rozdziałów. Zatem objętość poszczególnych partii materiału jest w książce następująca:

  • str. 5 – 18 kolarstwo, charakter treningu i działalności startowej,
  • str. 19 – 94 techniczno – taktyczne rozwiązywanie zadań działalności startowej (zostały tutaj omówione kwestie: struktury działalności startowej; modele działalności startowej; siły oporu i ogólna charakterystyka elementów techniki; charakterystyka elementów techniki kolarskiej; współzależność techniki i taktyki; charakterystyka działań techniczno – taktycznych w konkurencjach szosowych; charakterystyka działań techniczno – taktycznych na torze),
  • str. 95 – 106 trening kolarza (obejmuje: charakter treningu na różnych etapach zaawansowania; kierunki optymalizacji wieloletniego treningu),
  • str. 107 – 118 dobór i selekcja w przebiegu kariery kolarza,
  • str. 119 – 172 przygotowanie fizyczne kolarza (obciążenia i odpoczynek podczas treningu; sprawność fizyczna a skuteczność działalności startowej; kształtowanie podstawowych cech motorycznych),
  • str. 173 – 180 przygotowanie psychiczne kolarza – uwagi praktyczne,
  • str. 181 - 192 struktura treningu (jednostka treningowa; mikrocykl; mezocykl),
  • str. 193 – 220 struktura zawodów i struktura rocznego cyklu treningowego (rola startów i współzawodnictwa sportowego; planowanie udziału w startach; roczne i półroczne planowanie treningu; trening w okresie przygotowawczym; trening w okresie startowym; etap bezpośredniego przygotowania do startu głównego; trening w okresie przejściowym).

Jak z powyższego wynika, książka faktycznie nie jest elementarzem, jak trenować, tylko jest elementarzem, jak planować i organizować oraz przeprowadzać treningi kolarskie. A to jest różnica przeogromna. Jest to zatem książka o metodyce trenowania kolarzy, a nie o samym treningu kolarskim.

Tak jak uprawnione jest Twoje twierdzenie, że książka Poliszczuka nie jest dla amatora kolarza, tak nieuprawnione z kolei jest Twoje twierdzenie, że książki Carmichaela są dla amatora książkami skarbnicami wiedzy o trenowaniu.
W mojej ocenie, książki Carmichaela to sieczka, beletrystyka kolarska, która w sposób bardzo wybiórczy traktuje o treningu kolarskim. Te książki to po prostu dwa różne nieporównywalne z merytorycznego punktu widzenia światy (złośliwiec by rzekł: jedna to KSIĄŻKA, druga to książeczka).