Szwy na udzie - kiedy mozna zacząć jeździć?


#1

Witam,
Wczoraj przy cięciu drzewek w sadzie paskudnie rozharatałem sobie skórę na udzie i mam 8 szwów. Rana nie jest głęboka (mięśnie i kości ok, ale dość długa (15cm rozcięcie + rozharatka wokoło). Kiedy mogę wznowić terningi na rowerze żeby mi się to nie rozeszło?
Dodam że mam 32 latai nie mam problemów z krzepliuwością :wink:

Jeśli macie jakieś doświadczenia w temacie, dajcie prosze znać.
Myślałem żeby do czasu aż się zagoi jeździć na jednej nodze na rolce, ale to zawsze półśrodek…

pozdrawiam
Kokesh


#2

Istotne znaczenie obok długości ma głębokość rany oraz miejsce skaleczenia, tzn. na ile rana jest narażona na naciąganie/zginanie/marszczenie.
Jak by jednak nie patrzył, rany tak rozległe, jak Twoja, goją się od 1 tygodnia (powierzchniowe zrośnięcie się skóry) do 2 tygodni (usunięcie szwów). Szybkość gojenia się rany mogą istotnie opóźnić jednakże wysięki osocza lub ropy, często będące następstwem tego typu skaleczeń.
Zatem na pewno przez pierwszy tydzień nie powinieneś w ogóle pedałować, zaś później musisz sam ocenić stan gojenia się rany.

Pedałować jedną nogą możesz próbować, ale ile się nią napedałujesz?


#3

bardzo dziękuje za szybka odpowiedz :slight_smile: co do głębokości - na moje oko tylko skóra jest przecieta, jeszcze wczoraj myslalem ze nie bedzie to takie bolesne ale jednak jest, utrudnia chodzenie, o zginaniu na razie moge zapomniec. Rana biegnie od lewego kolana wewnetrznej strony nogi po lekkim skosie do góry mięśnia czworogłowego (do polowy uda). W takim razie tydzien cwicze hantlami :wink: a potem zobacze jak postepy gojenia. Jeszcze raz dziekuje… a są jakieś sposoby na przyspieszenie gojenia?


#4

Ponieważ jest to rana zamknięta,niewiele da się zrobić/nie ma potrzeby kombinowania. Wystarczy dbać o aseptykę (zmieniać opatrunek - częstotliwość wg zalecenia lekarza/pielegniarki) by nie dopuścić do infekcji, nie moczyć rany. Samo się szybko zagoi.


#5

Rower nie zając nie ucieknie, a nadwyrężana rana może nie chcieć się szybko zagoić.
Poczekać dwa tygodnie i po sprawie.


#6

Poszło dużo lepiej niż przewidywałem. Po tygodniu kręciłem już na rolce jeszce ze szwami, a teraz już praktycznie śladu nie ma. przy okazji najlepsze rezultaty gojenia rany to brak opatrunku i przewiew.
Dzięki za rady.


#7

No to akurat racja,ale pamiętajmy że inaczej goją się rany zamknięte a inaczej otwarte ( w sensie czasowym). Pozostaje się cieszyć że wszystko w porządku i możesz ruszać,w końcu mamy pełnię sezonu.


#8

No owszem - przy braku opatrunku rana goi się lepiej ale nie wolno też zbyt wcześnie tego opatrunku się pozbyć. Bo możemy sobie tylko przedłużyć okres gojenia :slight_smile: