Tętno spoczynkowe

Interesuje mnie jak to zaznaczyłem w opisie tematu czy za tętno spoczynkowe można przyjąć wartość średniego tętna w czasie snu?

Kiedyś czytałem, że co poniektórzy kolarze zakładają paski na noc, żeby sprawdzić jak organizm adaptuje się do obciążeń. Szczególnie propagowane jest to ponoć podczas wielkich tourów. Na początku jest w większości przypadków tak, że to tętno w czasie pierwszych etapów spada, a potem już rośnie, organizm powoli przystosowuje się do obciążeń i jest wtedy w stanie zdziałać więcej. Osobiście nigdy nie zakładałem opaski na noc, z powodu dużej niewygody. A Ty próbowałeś? Jakie to średnie tętno Ci wyszlo? Osobiście uważam, że takie globalne mierzenie tętna spoczynkowego mogłoby być wiarygodne, ale tylko jeśli przeprowadzone po treningu regeneracyjnym lub dniu wolnym

Mierzyłem po dniu odpoczynku i średnie HR miałem 43.

No, nie mam za bardzo z czym porównać, ale wydaje mi się że jest to niskie tętno :slight_smile:. Ja gdy mierzę je rano w ciągu 1min, to najniższe wartości jakie odnotowywałem wynosiły 42-43. Jak na całą noc to niskie, może kiedyś to zrobię. A jak wyglądało to od strony technicznej? Czy nie przeszkadzało w czasie snu? Bo nie może być za mocno ściśnięte, a z drugiej strony jak jest za luźno to może się przesuwać i powodować brak odczytu. Jakim pulsometrem to mierzyłeś?

Mam polara S725X, czujnik jest o wiele wygodniejszy niż w sigmie, a zegarek kładę przy materacu.

Mierzyłem z calej nocy, spałem z paskiem i twierdze, że nie jest takowy pomiar adekwatny do rzeczywistej kompensacji powysiłkowej organizmu. Kiedy mierzę po przebudzeniu w określonym czasie, pomiar oscyluje w granicach kilku uderzeń różnicy (2-5). W nocy jakieś przewracanie się częste miało wpływ na srednie tętno, sen również itp… Niekiedy śpię z paskiem i po przebudzeniu tylko chwytam zegarek. Zdarzało się równierz, że nie miałem odczytu z całej nocy, bo sie zrobiło za sucho, czy w wyniku zmiany pozycja pasek się zwichrował i nie przylegał do mostka.

Urzywam taniego, zwykłego pulsometra.

Cytat z 1-2/2007 MR:

tętno spoczynkowe to tętno z z spoczynku czyli np. wstajemy rano siadmay sobie zakładmay pulsometr i czekamy az tętno sie uspokoi i to jest tętno spoczynkjowe a nie jkaies tetno z pomiaru prze znoc

Tompoz

42-43 ud/min, no no gdzie mi do takich spoczynkowych wyników. Ja mam aż 48-52 ud/min.

Ja mam pytanie do znawców. Czy od złej diety może rosnąć tętno spoczynkowe? Rok temu w wakacje jak siadałem wieczorkiem i mierzyłem było ok 45 ud/min, a w tym roku, mimo iż jeżdżę więcej to tętno jest wyższe. Trochę więcej jem i przybrałem na wadze - gdzieś około 9 kg i myślę, ze to może przez to.

Na tętno spoczynkowe ma wpływ bardzo wiele czynników. Objętość i intensywność wysiłku fizycznego, jakość i długość snu, stres, kofeina, alkohol, obciążenie psychiczne (np. nauka) to tylko niektóre z nich. Zwiększona masa ciała na pewno pociągnęła za sobą w pewnym stopniu zwiększoną ilość tłuszczu, co również może być pośrednią przyczyną wzrostu tętna.

Zła dieta to zła kondycja i fizyczna, i psychiczna, obciążenie układu pokarmowego, więc tak. Ale jak wspomniał Arek, dużo rzeczy ma wpływ, w sumie wszystko co robimy.

Ja mam pytanie odnośnie tego testu ortostatycznego kontrolującego zmęczenie… Przeprowadzamy go rano kiedy wstajemy z łóżka? Czyli tętno mierzymy podczas wstawania z łóżka, tak?

Oczywiście wiek ma znaczny wpływ na zwiększenie tętna.

…z bieganie.pl

Dzięki for1second. Teraz już będę wiedział jak wykonać :slight_smile: pozdrawiam

[size=75][ Dodano: Nie 30 Lis, 2008 18:09 ][/size]
Wykonałem wczoraj test i dzisiaj też. W czasie wstawania nacisnąłem przycisk LAP. Obserwowałem wzrost tętna przez 15 sekund i zaobserwowałem jednocześnie, że tętno wzrastało mi dłużej niż przez 15 s. Wy też tak macie?

Tez tak mam. Rób ten test tak że wstawaj zawsze z taką samą dynamika i obserwój porównuj relacje swojego organizmu. I na podstawie tych zmian zobaczysz ze u ciebie wzrost o 20 to jest okej możesz robić ciezki beztlenowy trening, a np. 37 to jest znak przemeczenia i trzeba wyluzować.

Tompoz

Dzisiaj miałem dość męczący w-f. Ćwiczyłem pierwszy raz po 3-miesięcznej przerwie no i już dwie godziny po ustaniu wysiłku moje tętno utrzymuje się na nieco podwyższonym poziomie. Rano miałem puls 68-70 ud./min, a już przez dwie godziny po ustaniu wysiłku mam ok. 80-85 ud./min. Co to może oznaczać?

Wszystko ;] za mało wiemy o Tobie, brak danych porównawczych.

Ale skoro po 3 miesiącach przerwy od wysiłku katowałeś się przy pierwszej okazji, to nierozsądnie xD

Jeden znajomy ostatnio mi mówił, że czym mocniejsze są mięśnie - tym praca serca jest lżejsza, co pozwala na szybsze wyrównanie tętna. Co o tym sądzicie?

Jezus Maria - a co to znaczy mocny mięsień? Że duży? Rozbudowany? Jakie mięśnie? Jest parę typów… no i co to znaczy że praca serca jest lżejsza? Lżejsza niż powietrze? :stuck_out_tongue:

Im więcej masy mięśniowej tym większe zapotrzebowanie na tlen by mięsień miał odpowiednie środowisko by pracować - nie wiem jak to się ma do rzeczonej “lekkości”; chyba, że kolega miał na myśli, że im człowiek bardziej wytrenowany tym mu prościej - szczególnie gdy porównać go do elementu niewytrenowanego :wink: