Tirreno Adriatico 2018

W środę zaczyna się jedna z najciekawszych etapówek w sezonie.Zawody rozpocznie tradycyjnie jazda drużynowa na czas a zakończy 10 kilometrowa indywidualna czasówka.Do tego dojdą dwa etapy dla sprinterów, dwa dla klasykowców i jeden zakończony solidnym wzniesieniem do mety.Obsada bardzo mocna do czego wyścig dwóch mórz w ostatnich latach przyzwyczaił.Największym smaczkiem dla kibiców i dziennikarzy będzie pierwsze starcie Dumoulina z Froomem ale zwycięstwo kogoś innego nie będzie żadną niespodzianką.Ciekawe też jak zaprezentują się faworyci Mediolan San Remo.
Faworyci:
***Thomas,Lopez,Dumoulin
**Nibali,Froome,Bardet,Landa,Kelderman
*Yates,Jungels,Uran,Roglic,Majka,Aru

Załóżmy że SKY wygrywa drużynówke Kwiatek cały wyscig a Froome dostaje dyskwalifikacje . Wyścig zostanie zweryfikowany czy tylko miejsca na czasówce ?

W innej ekipie przy takiej trasie Kwiato był by liderem. Mamy tylko jeden długi podjazd i nie jakoś ekstremalnie trudny. Szkoda że pewnie nie dostanie szansy na walkę na pagórkowatych etapach. Był by fajny test przed M-SR.

Ekipie Saxo Bank nie unieważnili wyników czasówki w 2011 mimo że Contadora wykreślili.Innych przypadków nie mogę znaleźć ale nie wydaje mi się żeby karali całą drużynę.Czas Froome zniknie ale reszty zawodników pozostanie.

Gdyby tylko Thomas jechał jako lider to raczej myślę że Kwiatkowski by dostał wolną rękę przynajmniej na walkę o etap a i przy dobrym układzie o generalkę ale obecność Frooma zmienia sytuację o 180 stopni.Nawet jeżeli nie jest w najwyższej formie to jednak to jest absolutny lider zespołu i drużyna powinna mu się podporządkować.Ja przewiduje scenariusz w którym tylko Thomas i Froome jadą na generalkę a reszta będzie dyktować tempo.Ewentualnie jeżeli Sky wygra drużynówkę a Moscon lub Kwiatkowski zdobędą w ten sposób niebieską koszulkę to będą mogli coś spróbować jako liderzy ale ciężko mi uwierzyć żeby jakiś niestandardowy scenariusz wszedł w życie w drużynie niebiańskich.Nie z Froomem.

Sky po prostu przesadza z taką ilością mocnych kolarzy :stuck_out_tongue:
zawodnicy, którzy byliby potencjalnymi liderami w innych drużynach będą wozić bidony…

Profile etapów: tirrenoadriatico.it/en/percorso/
Najciekawsze etapy po za czasówkami mające wpływ na generalkę to 3,4,5. Stroma finałowa ścianka w Trevi na 3 etapie:

Potem królewski etap do Sassotetto z końcowym podjazdem który bywał już na Tirreno min w 2011, gdzie był w połowie długiego etapu (zwycięstwo Gilberta,) i w 2009, na 40 km przed metą (zwycięstwo Scarponiego), na tych etapach kończył się wyżej (1455 m npm.) i był dłuższy o ponad kilometr, teraz kończy się na 1335 m npm:

Piąty etap kończy się dla upamiętnienia Scarponiego w Filottrano gdzie mamy interesujące ostatnie 5 km:

Lista startowa: procyclingstats.com/race/ti … /startlist
Dla mnie faworyci do zwycięstwa to Thomas , Kelderman, może zagnie się Nibali ale w jego przypadku różnie to bywa z tygodniówkami. Ciekawe jak się spiszę Bardet po SB, ale czasówki trochę obniżają jego szanse na zwycięstwo w całym wyścigu. Z dobrej strony powinni się pokazać Uran, Landa. Zaskakuje brak Pinota, chory jest?
Jeśli chodzi o Dumoulina to na zeszłorocznym Tirreno na Terminillo sporo mu brakowało do Quintany co później zaprocentowało na Blockhausie. W tym roku Tom wchodzi chyba jeszcze wolniej niż rok temu (Abu Dhabi), związane to jest chyba z tym co powiedział Visbeek że być może Tom powalczy też o generalkę w TdF, więc wydaję mi się że na Sassotetto szalał nie będzie. Frumi chyba podobnie (też dublet Giro, TdF) no i ze względu na atmosferę obecną wokół niego, pomoże raczej Thomasowi…

“obecność Frooma zmienia sytuację o 360 stopni”

Czyli Kwiato będzie liderem? :mrgreen:

Na Abu Dhabi według mnie Tom był dużo mocniejszy niż o tej porze rok temu.Wystarczy przypomnieć czasówkę z Tirreno gdzie pojechał jak na siebie beznadziejnie a dwa tygodnie temu gdyby nie defekt to by najprawdopodobniej pokonał Denisa i do finałowego etapu ruszył by z innym nastawieniem.Co do trasy wyścigu dwóch mórz to jestem trochę zaskoczony że w typowaniu zwycięzców 3 etapu na procyclingstats głównie są wymieniani Sagan i Greg.Ten podjazd jest zdecydowanie za ciężki dla takich zawodników i jeżeli nie będzie wolnego tempa to o zwycięstwo powalczą górale a nie klasykowcy.Tam są za duże procenty w końcówce żeby Sagan się liczył.

Właśnie nie.Obecność Chrisa sprawia że Michał traci szansę na powalczenie nawet w końcówkach nie mówiąc o generalce.Potwierdzają to Tour 2017,Dauphine 2017 czy Vuelta 2016.

No tak ale to jest tylko gdybanie (także moje). Były dwa defekty i ciężko stwierdzić co by było gdyby…
W SB też był niżej niż rok temu ale przez pryzmat warunków w jakich rozgrywał się wyścig ciężko o jakieś w miarę obiektywne porównania. Ale logicznie rzecz biorąc, mając przed sobą w planie Giro które rozegra się tak od Zoncolanu czyli ostatnie 8 etapów i do tego jest wcześniej Campo Imperatore które jest jednak mniej wymagającym podjazdem niż Blockhaus to wychodzi że nie warto wcześniej fruwać po górach bo będzie w najlepszym przypadku jak z Indianinem w zeszłym roku albo jeszcze gorzej. Noga ma podawać na 110% na Zoncolanie i Finestre a nie już pod Campo Imperatore…

Ciekawe jak Majka się spisze? W Emiratach wyglądał dobrze. Obstawiam, że będzie w Top 5. Warunek, to dobra jazda Bory w TTT.

Majka powinien jechać na maxa bez względu jak wypadnie ekipa w TTT. Giro nie jedzie, dobrze wygląda ostatnio (GP Larciano), więc dla mnie minimum to przynajmniej na 4 etapie powinien konkretnie powalczyć o zwycięstwo…

Znając taktykę Sky to Froome już na Etnie będzie chciał zrobić boom i potem kontrolować.Ale na Giro tak się chyba nie da.Najlepiej żeby do Zoncolanu Froome,Tom i Lopez dojechali na remis to wtedy można się spodziewać wielkiego spektaklu.

Mi się wydaję, że w tym roku Chaves i Lopez rozjada Toma dużo wcześniej, nie będą jechać tak asekuracyjnie jak Nairo rok temu. W tamty Giro, brakowało mi kogoś w typie Contadora, lub drużyny typu SKY z TdF, wtedy Holender nie dał by rady. Oczywiście nie umniejszam jego zwycięstwa :wink:

A gdyby Dumoulin nie miał sraczki to by wygrał z przewagą 5 minut.Można różnie spekulować ale o tym kto jest mocny a kto nie dowiemy się dopiero w połowie maja.

Sky znowu mając kosmiczny skład nie wygrają drużynówki ale Thomas i Froome już mają wielki zapas nad Nibalim i Landą nie mówiąc o Bardecie.

Mając skład z Castroviejo, Kiryienką, Kwiatkiem, Geraintem, Froomem przegrali z BMC o 10 sekund. Powinni ich zmiotnąć o 15 sekund a nie przegrywać, chyba jest tam zła atmosfera, bo taki skład powinien wygrać.

Jutro etap sprinterski, Sagan to niewiadoma bo pierwszy start. A Cavendish i Kittel w tym sezonie się błąkają, 50/50 że będą walczyć o etap. Stawiam na Ewana, Van Poppela i Gavirie.

Czas uzyskany w TTT niekoniecznie musi być proporcjonalny do sumy czasów, które uzyskaliby wszyscy zawodnicy z osobna :wink: BMC to od zawsze specjaliści w tej dziedzinie i niewątpliwie ta współpraca u nich rozgrywa się perfekcyjnie - a nie u Sky źle. Ponadto trzeba też wziąć pod uwagę interesy jakie mają poszczególne drużyny - w przypadku amerykańskiego zespołu raczej słabo widzę walkę o klasyfikację generalną, natomiast już wygranie drużynówki jest dla nich jednym z głównych celów. Z kolei w przypadku Sky, które jedzie pod GC istotne jest żeby pojechać solidnie i nie ponieść strat do ważnych rywali (nikt z groźnych dla nich zawodników nie uzyskał nad nimi przewagi), a zaginać się na 110% już nie jest konieczne, zwłaszcza że lubią kontrolować peleton i potrzebują do tego wypoczętych kolarzy.

Faworci po pierwszym etapie:
0:0 Dennis?
0:04 Yates
0:10 Froome,Thomas
0:15 Jungels
0:25 Dumoulin,Kelderman
0:30 Majka,Formolo
0:45 Aru,Uran
0:49 Nibali
0:50 Landa
0:51 Roglic,Bennet?
0:53 Lopez