Tour de Pologne 2019

Już jutro prezentacja naszego narodowego Touru. Oczywiście nie ma wielkich emocji związanych z tym bo w 95 % trasa będzie miała taki sam przebieg. Jednym z najważniejszych pytań jest to jaki podjazd zastąpi Orle Gniazdo. Na pierwszy rzut oka nasuwają się takie podjazdy jak Równica, Kocierz a może meta na Zameczku?

0 Likes

Przemek układa trasę. Może oficjalna ta informacja nie jest, ale jak się śledzi jego fejsa, to można założyć, że meta będzie na Kocierzu. Ale nie po bożemu, tylko ulicą Widokową :smiley: Czyli coś w stylu ścianki z czasówki na Baskach. Jakoś 800 metrów ze średnią 15%+. I do tego niecały kilometr do mety na fałszywym wypłaszczeniu.

0 Likes

Rozumiem że chodzi o drogę z Kocierza Rychwałdzkiego (na mapie chyba od ulicy Turystycznej) w górę do głównej drogi na przełęcz?
Jeśli to droga to 15% na 1 km wychodzi mniej więcej.

0 Likes

Tak, to to. https://www.strava.com/segments/10593843?filter=overall
A tu esencja: https://www.strava.com/segments/11977924?filter=overall

0 Likes

Parametry robią wrażenie. Można też dużą część tej drogi zobaczyć na Street View i przyznaje że podoba mi się. Przypomina mi ścianki w mojej okolicy. Jestem jak najbardziej za, nawet jeśli meta na Kocierzu miałaby zastąpić Orle Gniazdo.
Tu inny profil:
http://www.altimetr.pl/podjazd-kocierz.html

0 Likes

Z prostych rzeczy, na których mi zależy w TdP to dłuższe niż ostatnio etapy. Ale nie te sprinterskie. Ciekawe jak z tym będzie.

0 Likes

A jest wiadome, że zniknie Orle Gniazdo na trasie tegorocznego wyścigu ?

Oczywiście przebieg wyścigu będzie pewnie zbliżony do tego co było ostatnio, więc jak pisał El Pisolero nie będzie jutro wielkich emocji. Mimo wszystko liczę na jakąś jedną czy dwie niespodzianki na trasie.

Nowością będzie relacja na żywo na TVP Sport.

0 Likes

Nowością, to by był BRAK relacji na TVP Sport.

0 Likes

Chodziło mi o prezentację wyścigu, a nie sam wyścig :wink:.

0 Likes

Aaa, ok dzięki, rzucę okiem. Transmisja o 12:00

0 Likes

Przyjemnie się ogląda tą prezentację

0 Likes

Etapy 1,2,3,5 i 7 praktycznie takie same jak rok temu. Wraca na 6 etapie meta w Zakopanem i zupełnie nowa końcówka 4 etapu do Kocierza. Etapy dalej krótkie, może nawet za krótkie te pagórkowate.

0 Likes

Myślę że za rok przydałoby się coś nowego, chociaż jeden etap, bo faktycznie jedyną zauwazalną zmiana jest wymiana Szczyrku na Kocierz. Szczyrk robił robotę, oby i ten Kocierz podołał.
Etapy mega krótkie, trend z zeszłego roku podtrzymany, jak dla mnie ok, te maratony po 220-240km chyba nikomu za bardzo się nie podobały
Zdziwiło mnie trochę że sama prezentacja trasy przeleciała tak szybko, no ale może wyszli z założenia że każdy już to zna :wink:
Tak czy owak ogląda się to przyjemnie, wszystko pokazane i zrobione bardzo profesjonalnie.

0 Likes

Maratonów po 220+ km nie trzeba było robić ale gdyby na każdym z pagórkowatych etapów zrobić jeszcze po jednej rundzie, to zamiast 173 km (4 etap), 150 km (6 etap) i 132,5 km (7 etap), byłoby 211,5 km, 185 km i 200,5 km. Moim zdaniem wtedy mogłoby być optymalnie.

0 Likes

Bielską rundę przedstawiałem w zeszłym roku. Widzieliśmy, że nie jest selektywna, ale sprint jest ciekawy.
Tak jak pisałem wcześniej - meta na Kocierzu (swoją drogą, co to za nazwa: “Śląskie, Kocierz”? To tak dla kontrastu, bo 200 metrów dalej zaczyna się małopolskie? Poza tym, to Przełęcz Kocierska, jeśli być ścisłym). I to po ściance ul. Widokową. Bardzo trudnej i fajnej także z tego względu, że końcówka daje możliwość zmiany rytmu - kilometr piekielnie stromy, a potem kilometr niemal płaski, gdzie raczej się “nie dogoni”, o ile się nie jest dieslem czy nie przyoszczędziło troszkę nogi na ściance. Do tego jest wąsko i kręto przez kilkaset metrów, a potem przez pół kilometra standardowa droga wojewódzka.
Z tego co widzę na mapie, nieco inaczej wyglądać będą rundki, bo Przełęcz Kocierska będzie robiona drogą główną (a nie Widokową). Tam trudność rozbita jest na nieco dłuższy dystans i robi się jakieś 2,5 km z nachyleniem rzędu 7-9% bez wypłaszczeń i ostatni kilometr to wypłaszczenie. https://www.strava.com/segments/6780612?filter=overall Zjazd jest bardzo fajny, choć zakręty nie są wyprofilowane, a parę takich nieprzyjemnych zawijasów będzie po drodze.
Po zjeździe czeka kolarzy Beskidek Targanicki. Niby nic, jakiś kilometr, ale ostatnie 500 m daje w rzyć. Jest fragment (może ze 20 m, choć wydaje się, że to dłużej :wink: ), z nachyleniem 20%+ Nachylenie całego odcinka 13% https://www.strava.com/segments/7623845?filter=overall
Reszta rundy z małymi hopkami i płaskim fragmentami. Kilka razy po 300-500 m z nachyleniem nieprzekraczającym 8 %, a do tego jeden około kilometrowy fragment z trzymającym podjazdem, tak z 5% średnio, ale z początku trudniej, na koniec łatwiej. Czyli dla profi to będzie okazja, żeby się wszystko po Kocierzu zjechało

0 Likes

Tu się rozbija nie tylko o dystans ale o czas, szczególnie ten antenowy. Ponoć w tym roku wszystkie etapy mają być od startu do mety transmitowane. Podejrzewam, że nacisk na to kładą miasta-starty bo w sumie jeśli relacja idzie od połowy trasy to cała ta promocja w TV je omija. A z kolei jeśli mają być transmitowane w całości to na polskie warunki nie może to trwać zbyt długo i koło się zamyka :slight_smile:

0 Likes

Co do tej nazwy to pewnie po prostu chodzi o to że województwo śląskie daje pieniądze na etap i ważne jest żeby ta nazwa była wyeksponowane.

1 Like

Cytat Tak jak pisałem wcześniej - meta na Kocierzu (swoją drogą, co to za nazwa: “Śląskie, Kocierz”? To tak dla kontrastu, bo 200 metrów dalej zaczyna się małopolskie? Poza tym, to Przełęcz Kocierska, jeśli być ścisłym).

Zapewne województwo śląskie wyłoży troszkę kasy i dlatego taka nazwa, bo meta jest tak na dobrą sprawę gdzieś pośrodku pustki.

Cytat Tu się rozbija nie tylko o dystans ale o czas, szczególnie ten antenowy. Ponoć w tym roku wszystkie etapy mają być od startu do mety transmitowane. Podejrzewam, że nacisk na to kładą miasta-starty bo w sumie jeśli relacja idzie od połowy trasy to cała ta promocja w TV je omija. A z kolei jeśli mają być transmitowane w całości to na polskie warunki nie może to trwać zbyt długo i koło się zamyka

Tak też sobie później pomyślałem, że pewnie ze względu na transmisję od startu do mety, telewizja pewnie nie była skłonna do pokazywania ponad 200 km etapów.

0 Likes

Święta racja :wink: Aczkolwiek parę chałup będzie po drodze ;), a na samej przełęczy jest hotel/spa/park linowy - ogólnie, ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjno-konferencyjno-prokreacyjny. Pewnie trwają pertraktacje, żeby sypnęli kasą, to się pojawi nowa nazwa miejscówki finiszu.

1 Like

Tak z mapy by wynikało że Kocierz dwa razy normalnie (główną drogą) i w finale przez ul. Widokową. Tak też opisali tu:
https://naszosie.pl/2019/04/11/trasa-tour-de-pologne-2019/

0 Likes