Tour de Pologne 2019

Bielską rundę przedstawiałem w zeszłym roku. Widzieliśmy, że nie jest selektywna, ale sprint jest ciekawy.
Tak jak pisałem wcześniej - meta na Kocierzu (swoją drogą, co to za nazwa: “Śląskie, Kocierz”? To tak dla kontrastu, bo 200 metrów dalej zaczyna się małopolskie? Poza tym, to Przełęcz Kocierska, jeśli być ścisłym). I to po ściance ul. Widokową. Bardzo trudnej i fajnej także z tego względu, że końcówka daje możliwość zmiany rytmu - kilometr piekielnie stromy, a potem kilometr niemal płaski, gdzie raczej się “nie dogoni”, o ile się nie jest dieslem czy nie przyoszczędziło troszkę nogi na ściance. Do tego jest wąsko i kręto przez kilkaset metrów, a potem przez pół kilometra standardowa droga wojewódzka.
Z tego co widzę na mapie, nieco inaczej wyglądać będą rundki, bo Przełęcz Kocierska będzie robiona drogą główną (a nie Widokową). Tam trudność rozbita jest na nieco dłuższy dystans i robi się jakieś 2,5 km z nachyleniem rzędu 7-9% bez wypłaszczeń i ostatni kilometr to wypłaszczenie. https://www.strava.com/segments/6780612?filter=overall Zjazd jest bardzo fajny, choć zakręty nie są wyprofilowane, a parę takich nieprzyjemnych zawijasów będzie po drodze.
Po zjeździe czeka kolarzy Beskidek Targanicki. Niby nic, jakiś kilometr, ale ostatnie 500 m daje w rzyć. Jest fragment (może ze 20 m, choć wydaje się, że to dłużej :wink: ), z nachyleniem 20%+ Nachylenie całego odcinka 13% https://www.strava.com/segments/7623845?filter=overall
Reszta rundy z małymi hopkami i płaskim fragmentami. Kilka razy po 300-500 m z nachyleniem nieprzekraczającym 8 %, a do tego jeden około kilometrowy fragment z trzymającym podjazdem, tak z 5% średnio, ale z początku trudniej, na koniec łatwiej. Czyli dla profi to będzie okazja, żeby się wszystko po Kocierzu zjechało

0 Likes

Tu się rozbija nie tylko o dystans ale o czas, szczególnie ten antenowy. Ponoć w tym roku wszystkie etapy mają być od startu do mety transmitowane. Podejrzewam, że nacisk na to kładą miasta-starty bo w sumie jeśli relacja idzie od połowy trasy to cała ta promocja w TV je omija. A z kolei jeśli mają być transmitowane w całości to na polskie warunki nie może to trwać zbyt długo i koło się zamyka :slight_smile:

0 Likes

Co do tej nazwy to pewnie po prostu chodzi o to że województwo śląskie daje pieniądze na etap i ważne jest żeby ta nazwa była wyeksponowane.

1 Like

Cytat Tak jak pisałem wcześniej - meta na Kocierzu (swoją drogą, co to za nazwa: “Śląskie, Kocierz”? To tak dla kontrastu, bo 200 metrów dalej zaczyna się małopolskie? Poza tym, to Przełęcz Kocierska, jeśli być ścisłym).

Zapewne województwo śląskie wyłoży troszkę kasy i dlatego taka nazwa, bo meta jest tak na dobrą sprawę gdzieś pośrodku pustki.

Cytat Tu się rozbija nie tylko o dystans ale o czas, szczególnie ten antenowy. Ponoć w tym roku wszystkie etapy mają być od startu do mety transmitowane. Podejrzewam, że nacisk na to kładą miasta-starty bo w sumie jeśli relacja idzie od połowy trasy to cała ta promocja w TV je omija. A z kolei jeśli mają być transmitowane w całości to na polskie warunki nie może to trwać zbyt długo i koło się zamyka

Tak też sobie później pomyślałem, że pewnie ze względu na transmisję od startu do mety, telewizja pewnie nie była skłonna do pokazywania ponad 200 km etapów.

0 Likes

Święta racja :wink: Aczkolwiek parę chałup będzie po drodze ;), a na samej przełęczy jest hotel/spa/park linowy - ogólnie, ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjno-konferencyjno-prokreacyjny. Pewnie trwają pertraktacje, żeby sypnęli kasą, to się pojawi nowa nazwa miejscówki finiszu.

1 Like

Tak z mapy by wynikało że Kocierz dwa razy normalnie (główną drogą) i w finale przez ul. Widokową. Tak też opisali tu:
https://naszosie.pl/2019/04/11/trasa-tour-de-pologne-2019/

0 Likes

Dla porównania meta w Szczyrku to 1,4 km śr. nachylenie 10 %, Kocierz (meta) 2,4 km śr. nachylenie 8 %.

0 Likes

Orle Gniazdo to jednak tylko 1100 m z nachyleniem 11%. https://www.strava.com/activities/1756333859/segments/43996671113 - meta była przed końcem segmentu :wink:

0 Likes

Tu jeszcze inny profil tego podjazdu 2. kat Wielka Puszcza (Przełęcz Targanicka czy Beskidek Targanicki):
http://www.altimetr.pl/przelecz-targanicka2.html

0 Likes

Liczyłem to od skrętu z głównej drogi, więc tyle mi wyszło. Podobnie liczyłem Kocierz od początku ul. Widokowej.

0 Likes

spoko, w przypadku Orlego Gniazda akurat nie ma problemu z ustaleniem, w którym miejscu zaczyna się podjazd i segment ze stravy dokładnie obrazuje jego trudność.

0 Likes

Jedynym poważnym minusem etapu 4 dla mnie jest ten odcinek przed ostatnim podjazdem na Kocierz który ma 20 km niezbyt wymagającego terenu (wcześniej też na rundach między zjazdem z Przełęczy Targanickiej a podjazdem na Kocierz). W etapie do Orlego Gniazda, wiadomo był Salmopol i zaraz po zjeździe finałowa ścianka i wcześniej też podjazdy były praktycznie jeden po drugim. Teraz mamy fajny podjazd w finale i spartolony jednak etap wcześniej. Zastanawia mnie czy nie można było zrobić ostatnią rundę tak że Kocierz od Targanic i potem po zjeździe skręt w Turystyczną i z powrotem Widokową na metę?

0 Likes

Wychodzi jakieś przeszło 6 km rundki, więc można było spokojnie coś takiego zrobić.

0 Likes

Fajne by to było. Tylko po 5 rundkach pojawiłyby się pierwsze duble, a Widokowa jest na tyle stroma i wąska, że tam samochody na pewno nie będą puszczane.

0 Likes

Wiem, dlatego tylko ostatnia a jak wcześniej to już bez znaczenia (mogli by zrobić tak jak jest teraz, tylko ostatnią rundę inaczej).

0 Likes

1. Trasa była do przewidzenia, dla mnie może być bo wszystkie etapy mam w zasięgu 100 km. Ale na Śląsk na pewno nie pojadę.
  2. Etapy zdecydowanie za krótkie, te 30-40 km do każdego można by spokojnie dołożyć. No i przydałby się jeden 220-230- km z wieloma podjazdami - na zrobienie różnic. Transmisja z całego etapu do mnie nie przemawia, bo jaki jest sens oglądać w całości etapy między Katowicami, Zabrzem, Chorzowem czy Tarnowskimi Górami??? Kto to wytrzyma?
    Co innego etap zakopiański czy bukowiński.
  3. Miałem jednak nadzieję, że o etap pokuszą się Nowy Sącz czy Krynica - byłoby jakieś urozmaicenie / choćby meta na Przehybie /.
0 Likes

Na Przehybie (poza względami wyłożenia na to kasy) za bardzo nie da się mety zrobić, bo nie ma zbytnio miejsca na ulokowanie tej całej otoczki. Na Małopolskim Wyścigu Górskim dekoracja była w Starym Sączu.

0 Likes

Wszystko się da, trzeba tylko chcieć. Na Wyścigu w Kraju Basków meta była wiele razy w górach, na całkowitym odludziu - kibice oczywiście dotarli. Widać było, że to prowizorka. A Lang ma organizacyjnie dużo większe możliwości niż Kosicki. Wszystko może tam wywieżć. Nawet ludzi :grinning:

0 Likes

Czyli jak co roku stypa. :slightly_frowning_face:

0 Likes

Niby tak, nawet na Vuelcie bywały takie mety.
No ale Basków do kolarstwa zachęcać nie trzeba, zaś u nas trzeba wychodzić z wyścigiem naprzeciw, co by to nie wyglądało jak Chorwacja czy Oman.

1 Like