Tour Down Under 2012

Prezentację, listę startową dołączę wieczorem, póki chciałbym powołać wątek do dyskusji.

Po obejrzeniu mistrzostw Australii, nasuwa mi się myśl, że z roli outsidera kraj kangurów i koali urasta do jednej z najmocniejszych sił w peletonie. Morze talentów, a także bardziej doświadczeni zawodnicy, zwycięzca Wielkiej Pętli, drużyna WT z aspiracjami. Dodajcie do tego kadrę torową, fantastycznych kibiców i wcale nie najgorszy wyścig w kalendarzu World Tour, a Waszej wyobraźni ukaże się obraz kolarstwa, jakie obecnie się uprawia parę tysięcy kilometrów stąd.

Tour de Pologne jest wielką imprezą sportową w naszym kraju, ale nie pociągnął za sobą kolarstwa tak, jak robi to Tour Down Under. U nas termin ciągle się zmienia, co przekłada się na brak gwiazd i osobowości. TDU dołączył do Pro Touru dopiero w 2008 roku i w tym czasie swój udział w nim wzięli między innymi Armstrong, Evans jako MŚ, Valverde oraz czołowi sprinterzy - Cav, Greipel, Goss. Warto dodać, że po raz pierwszy w tak doborowym gronie swoich sił próbował nie kto inny jak Peter Sagan, który zabrał się w ucieczkę z Evansem i Valverde. :mrgreen:

Nie jestem za globalizacją kolarstwa, ale akurat Tour Down Under to pozytywne wydarzenie. Nasza ukochana dyscyplina się zmienia, zmienia się rozkład sił i trzeba brać to pod uwagę.

Zawsze nie lubiłem TDU,ze względu na profil(płaskie etapy itd.). Jednak warto popatrzeć na ten wyścig,ze względu na tęsknotę za kolarstwem szosowym i ciekawe ekipy(zwłaszcza UniSA Australia).

w tym roku finisz na szczycie Willungi, wiec bedzie calkiem ciekawie. gdyby tak jakas czasoweczke jeszcze zrobili to byloby super. coz, moze za rok.

No tak kolarstwo w polsce nigdy nie bedzie miało tylu kibiców jak nie znajdzie sie taki Evans (jak to ma miejsce obecnie w australi), a jezeli chodzi o przyjezdzanie gwiazd to czy ty myslisz ze taki Armstrong za Free przyjechał?

Dla mnie jest to jak najbardziej fajny wyścig na rozpoczęcie sezonu, będzie się działo.

Tour de Pologne jest wielką imprezą sportową w naszym kraju, ale nie pociągnął za sobą kolarstwa tak, jak robi to Tour Down Under. U nas termin ciągle się zmienia, co przekłada się na brak gwiazd i osobowości

TdP musi walczyć o termin i zawodników ze znanymi europejskimi wyścigami. TDU walczy z europjeską zimą :wink: . Podejrzewam, że gdybyśmy mieli warunki, żeby w styczniu lub w lutym zorganizować wyścig, to na TDU nie miałby za bardzo kto jechać.

No to czekam też na jakieś objawienie moze MaJka błyśnie ale w takim ykładzie nie pogadaliśmy sobie na forum w taki sposób jak teraz nie popędzilibyśmy sie od Troli i Gimbusów i psełdoznawców

jest transmisja w Tv bo nie znalazłem

Wiesz ja staram sie nikogo nie wyzywac, moze zle interpretuje twojego posta ale jezeli miało to miejsce to co napisałes powyżej to wszystkich urazonych przepraszam, i chce abyscie wiedzieli ze kazdego zdanie szanuje i cenie choc najczesciej na tym forum mam inne poglady od innych :wink:

ja bynajmniej jeszcze się na Ciebie nigdy nie obraziłem chociaż pamiętam ze mieliśmy nie raz różne zdanie :mrgreen: porostu chciałem zobrazować to ze taka sytuacja ze kolarstwo się odradza w polsce , masa kibuców ect teraz właśnie rozwinę tą myśl Polska to nie Australi tutaj i tak wszystko zostało by zmitrężone co i tak w przypadku tego sportu już się stała a potem jakby była kasa tak samo jak w skokach masa znawców , ekspertów itd jak byślecz czy dajmy na to na forum np Realu or Barcelony można normalnie poduskutować wiekszość normalnych ludzi pewnie tam jest Lurkerami a tu mamu swoje małe "przyjazne " grono pasjonatów (w mniejszym lyb wiekszym stopniu) kolarstw i dla mnie jest git , a osobiście może dlatego ze nie za bardzo identyfikuje sie z większością współobywateli a jeszcze mniej z polskimi sportowcami

wiecie coś o relacji w TV, albo gdzie znaleźć stream?

Za to dzisiaj/jutro może okazać się kto przyjechał “reklamować buty”, a kto naprawdę będzie chciał tu wygrać. Końcówka na pewno nie pod sprinterów. 8km, nach. do 5%. Profil ostatnich 8. kilometrów:

Nie dla sprinterów, fakt, ale w tamtym roku nie wygrał tu Matthews?

Końcówka może jutro różnie wyglądać - zawodnicy strasznie narzekają na temperatury powietrza.

W 2010 roku drugi na tej końcówce był Valverde, trzeci Evans. Może być różnie.

Tak, ale etap jest dłuższy i trudniejszy: dochodzi ta górka Fox Creek 8 - 10% z momentem 15%. No i o jedna pętla więcej wokół Stirling.

Oczywiście wszystko będzie zależało od faworytów, czy będzie im się chciało, czy też wszystko zostawią na Willungę.

Podobny ten końcowy podjazd do Mur de Bretagne. A jeśli chodzi o faworytów to liczę na Feillu. Jest on szybkim puncheurem(nie boi się wjeżdżać na większe górki przykład TDP etap bodajże 5 Zakopane-Zakopane był w czołowej grupce i finiszował).

ee, niekoniecznie. Mur ma inną specyfikę.
Ja osobiście bardzo liczę na Valverde, jako Hiszpan nie powinien narzekać na wysokie temperatury, a mam nadzieję, że nie stracił na przyśpieszeniu.

Jutro pewnie ujrzymy przemieszanych specjalistów od sprintów i klasyków. W czubie powinni być również Ci, którzy celują w generalkę. Stawiam jednak na Greipela, wygląda na to, że jest bardzo mocny, czyli w formie a zapewne o wielu zawodnikach nie można tego powiedzieć (o których, przekonamy się właśnie jutro). Innym kandydatem jest Hagen, który nastawia się właśnie a jutrzejszy etap.

Feillu to dobry strzał, ale dzisiaj leżał i może to wpłynąć na jego dyspozycję.

Marzenia czasami się spełniają. Szerzej nieznany William Clarke z zespołu Team Champion System oparł się pogoni i wygrał etap Protouru, co jest wielkim triumfem i zarazem dowodem, że warto atakować. Tak jak on. Od piątego kilometra etapu. Brawo. Liderem Kohler.

Na godzinę 6:00 wiemy tyle, że pierwsza piątka etapu wygląda tak:

1. William Clarke (UniSA)
  2. Michael Matthews (Rabobank) - 1:10
  3. Simon Gerrans (GreenEDGE)
  4. Alejandro Valverde (Movistar Team)
  5. Edvald Boasson Hagen (Sky)

Z doniesień etapowych z audiostreamu wynika, że sprinterzy zostali daleko z tyłu i potracili. Trzeba poczekać na oficjalne dane. Swoją drogą, myślę, że Matthewsa powoli możemy już sytuować na pozycjach około Gilbertowych.

No i Piti sie pokazał. No no…

EDIT:

Dziewiątka marzeń na KAŻDYM WYŚCIGU::

2 Michael MATTHEWS RAB +1:02
3 Simon GERRANS GEC +1:02
4 Alejandro VALVERDE BELMONTE MOV +1:02
5 Edvald BOASSON HAGEN SKY +1:02
6 Oscar FREIRE GOMEZ KAT +1:02
7 Greg VAN AVERMAET BMC +1:02
8 Luke ROBERTS SAX +1:02
9 Gerald CIOLEK OPQ +1:02
10 Heinrich HAUSSLER GRM +1:02

Oj będzie się działo na Willundze…

Ok. Kończę nocny dyżur…

Clarke, Clarke, Clarke, to nie jest ten co uciekał na ostatnim TdP na etapie do Bukowiny? I coś wtedy komentator mówił o świetnym narybku australijskim?

edit: Clarków było w Polsce co najmniej 2, ten z Bukowiny to Simon, z Astany.

No niemniej brawo.

Greipel i Bennati w głównej grupie. Renshaw i Goss ponad 6 minut. Petacchi, Hutarovich, Belletti solidarnie po 13’27".

Jutro etap dla sprinterów raczej, będą się chcieli odkuć. No i raczej nie puszczą ucieczki po tym co Clarke dziś pokazał.

A, 1,2 km przed metą skręt w prawo, 600 m przed finiszem mamy zakręt w lewo, może być różnie bo to chyba w okolicach portu jest.

E: Podczas TDU poznajemy nowe stroje kolarskie i się z nimi oswajamy, natomiast zmiany zachodzą również w taborach -> nowe auto ekipy Rabobank.

cyclingprofiles.com.au/HTM/TDU/TDU_1205.htm

Dokładne profile etapów TdU , z średnimi nachyleniami kilku hopek.